Transsexuál v čele římské říše? Heliogabalus byl ještě šílenější než Caligula

Pozdní Římská říše se musela potýkat s mnoha problémy, od vzpoury otroků či podmaněných národů, přes nájezdy barbarů až po neustále války na východě. To vše by možná šlo zvládnout, kdyby samotná říše fungovala, ale tak tomu rozhodně nebylo – korupce, neschopní úřednici a ctižádostiví generálové celou krizi ještě více prohlubovali. Největším problémem Říma, ale byli paradoxně jeho vládci. V momentě kdy na trůně sedí šílenec, je jasné, že o zábavu bude postaráno.

Nebyl to jev tak vzácný, jak by se mohlo zdát. Jistě všichni známe tyrany, jako byl Nero, který dokonce nechal zapálit Řím, nebo Caligula. I proto aby se podobným excesům předešlo, byla zavedena instituce adoptivních císařů. Vládnoucí císař si ze svého okolí vybral následovníka, kterého považoval za nejschopnějšího, i když to nebyl jeho přímý potomek. Ani to ale nemuselo stačit, čehož ukázkovým příkladem je císař přezdívaný Heliogabalus, vlastním jménem Varius Avitus Bassianus po adopci Marcus Aurelius Antoninus.

Ten byl pouze potomkem švagrové císaře Septima Severa. Jenomže Septimovi synové byli bezdětní a když byl svou pretoriánskou gardou zavražděn císař Caracalla, Heliogabalovy šance na trůn se rapidně zvětšily. Toho využila jeho babička Iulie Maesa, která využila své autority a Caracallovy obliby ve vojsku a Heliogabala prohlásila za nemanželského syna Caracally. Její snaha přinesla ovoce - vojáci 3. galské legie Heliogabala prohlásili za císaře. Poté co porazil svého konkurenta Macrina v bitvě u Antiochie, dosáhl čtrnáctiletý Heliogabalus uznání v celé říši. Ale protože byl příliš mladý většina vládnutí spočívala na bedrech jeho intrikánské babičky Iulie Maesy.

Navzdory tomu, že se vládnutí příliš nevěnoval, dokázal Heliogabalus skvěle provokovat římský senát. Ať už šlo o pompézní oslavy jeho údajného otce Caracally, prosazování syrských zvyků a náboženství v Římě nebo jeho neurovnané rodinné vztahy. Od své první ženy, urozené Iulie Cornelie Pauly po roce odešel, aby ji nahradil jinou. Rozvod nebyl v Římě takový problém jako ve středověku, ale Heliogabalus si druhou manželku snad ani nemohl vybrat hůře – oženil se totiž s vestálkou, panenskou kněžkou, za jejíž znesvěcení se normálně uděloval trest smrti. Pod vlivem babičky, ale kněžku opouští a bere si Anniu Faustinu, ale ani tento svazek nevydrží déle jako rok.

Radost senátorům nedělal ani protekcí vozataje Hierokla, původem otroka, kterému Heliogabalus uděloval různé úřady, údajně i titul spoluvládce – caesara. To vše kvůli jejich vzájemnému homosexuálnímu poměru. Favoritů měl Heliogabalus povícero a všechny štědře odměňoval významnými úřady. Kolovaly i zprávy o výstřednějších choutkách císaře. Po nocích se měl převlékat za ženskou prostitutku, a dokonce si prý chtěl nechat přioperovat ženské pohlaví – což by z něj udělalo jednoho z prvních transsexuálů.

Pověstnou poslední kapkou byl pokus učinit ze syrského boha Éla-gabála (přezdívka Heliogabalus je polatinštěná verze tohoto jména) hlavní postavou Římského panteonu. Císařovy sexuální výstřelky byli Římané ochotni snášet, koneckonců byli u svých vladců zvyklí na ledacos, ale takový zásah do svého náboženství a tradic si nehodlali nechat líbit. To si uvědomovala i Iulie Maesa a tak Heliogabala donutila jmenovat jeho bratrance Alexandra Severa spoluvládcem. Heliogabalus v tom oprávněně viděl ohrožení svého postavení a pokusil se svého soka sesadit či zavraždit, ale tím proti sobě ještě více popudil římský lid. Nakonec ztratil popularitu i mezi vojáky, což se stalo osudným i mocnějším panovníkům.

Roku 222 n. l. ho vzbouření vojáci zavraždili a v rozhořčení nad jeho zvrhlými skutky jeho tělo vhodili do řeky Tibery. Senát se s radostí přidal na stranu vzbouřenců a nad zavražděným císařem nechal vyhlásit damnatio memoriae (zatracení paměti). To znamenalo že z veřejného prostoru měly být odstraněny veškeré nápisy, portréty a podobizny odsouzeného císaře. Tak neslavně dopadl příběh teenagera na trůně, který byl zabit v pouhých 18 letech, protože podlehl pokušení moci a luxusu císařského dvora.

Související

Více souvisejících

Řím (město) Římská legie římská říše historie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy