Transsexuál v čele římské říše? Heliogabalus byl ještě šílenější než Caligula

Pozdní Římská říše se musela potýkat s mnoha problémy, od vzpoury otroků či podmaněných národů, přes nájezdy barbarů až po neustále války na východě. To vše by možná šlo zvládnout, kdyby samotná říše fungovala, ale tak tomu rozhodně nebylo – korupce, neschopní úřednici a ctižádostiví generálové celou krizi ještě více prohlubovali. Největším problémem Říma, ale byli paradoxně jeho vládci. V momentě kdy na trůně sedí šílenec, je jasné, že o zábavu bude postaráno.

Nebyl to jev tak vzácný, jak by se mohlo zdát. Jistě všichni známe tyrany, jako byl Nero, který dokonce nechal zapálit Řím, nebo Caligula. I proto aby se podobným excesům předešlo, byla zavedena instituce adoptivních císařů. Vládnoucí císař si ze svého okolí vybral následovníka, kterého považoval za nejschopnějšího, i když to nebyl jeho přímý potomek. Ani to ale nemuselo stačit, čehož ukázkovým příkladem je císař přezdívaný Heliogabalus, vlastním jménem Varius Avitus Bassianus po adopci Marcus Aurelius Antoninus.

Ten byl pouze potomkem švagrové císaře Septima Severa. Jenomže Septimovi synové byli bezdětní a když byl svou pretoriánskou gardou zavražděn císař Caracalla, Heliogabalovy šance na trůn se rapidně zvětšily. Toho využila jeho babička Iulie Maesa, která využila své autority a Caracallovy obliby ve vojsku a Heliogabala prohlásila za nemanželského syna Caracally. Její snaha přinesla ovoce - vojáci 3. galské legie Heliogabala prohlásili za císaře. Poté co porazil svého konkurenta Macrina v bitvě u Antiochie, dosáhl čtrnáctiletý Heliogabalus uznání v celé říši. Ale protože byl příliš mladý většina vládnutí spočívala na bedrech jeho intrikánské babičky Iulie Maesy.

Navzdory tomu, že se vládnutí příliš nevěnoval, dokázal Heliogabalus skvěle provokovat římský senát. Ať už šlo o pompézní oslavy jeho údajného otce Caracally, prosazování syrských zvyků a náboženství v Římě nebo jeho neurovnané rodinné vztahy. Od své první ženy, urozené Iulie Cornelie Pauly po roce odešel, aby ji nahradil jinou. Rozvod nebyl v Římě takový problém jako ve středověku, ale Heliogabalus si druhou manželku snad ani nemohl vybrat hůře – oženil se totiž s vestálkou, panenskou kněžkou, za jejíž znesvěcení se normálně uděloval trest smrti. Pod vlivem babičky, ale kněžku opouští a bere si Anniu Faustinu, ale ani tento svazek nevydrží déle jako rok.

Radost senátorům nedělal ani protekcí vozataje Hierokla, původem otroka, kterému Heliogabalus uděloval různé úřady, údajně i titul spoluvládce – caesara. To vše kvůli jejich vzájemnému homosexuálnímu poměru. Favoritů měl Heliogabalus povícero a všechny štědře odměňoval významnými úřady. Kolovaly i zprávy o výstřednějších choutkách císaře. Po nocích se měl převlékat za ženskou prostitutku, a dokonce si prý chtěl nechat přioperovat ženské pohlaví – což by z něj udělalo jednoho z prvních transsexuálů.

Pověstnou poslední kapkou byl pokus učinit ze syrského boha Éla-gabála (přezdívka Heliogabalus je polatinštěná verze tohoto jména) hlavní postavou Římského panteonu. Císařovy sexuální výstřelky byli Římané ochotni snášet, koneckonců byli u svých vladců zvyklí na ledacos, ale takový zásah do svého náboženství a tradic si nehodlali nechat líbit. To si uvědomovala i Iulie Maesa a tak Heliogabala donutila jmenovat jeho bratrance Alexandra Severa spoluvládcem. Heliogabalus v tom oprávněně viděl ohrožení svého postavení a pokusil se svého soka sesadit či zavraždit, ale tím proti sobě ještě více popudil římský lid. Nakonec ztratil popularitu i mezi vojáky, což se stalo osudným i mocnějším panovníkům.

Roku 222 n. l. ho vzbouření vojáci zavraždili a v rozhořčení nad jeho zvrhlými skutky jeho tělo vhodili do řeky Tibery. Senát se s radostí přidal na stranu vzbouřenců a nad zavražděným císařem nechal vyhlásit damnatio memoriae (zatracení paměti). To znamenalo že z veřejného prostoru měly být odstraněny veškeré nápisy, portréty a podobizny odsouzeného císaře. Tak neslavně dopadl příběh teenagera na trůně, který byl zabit v pouhých 18 letech, protože podlehl pokušení moci a luxusu císařského dvora.

Související

Více souvisejících

Řím (město) Římská legie římská říše historie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy