Pozdní Římská říše se musela potýkat s mnoha problémy, od vzpoury otroků či podmaněných národů, přes nájezdy barbarů až po neustále války na východě. To vše by možná šlo zvládnout, kdyby samotná říše fungovala, ale tak tomu rozhodně nebylo – korupce, neschopní úřednici a ctižádostiví generálové celou krizi ještě více prohlubovali. Největším problémem Říma, ale byli paradoxně jeho vládci. V momentě kdy na trůně sedí šílenec, je jasné, že o zábavu bude postaráno.
Nebyl to jev tak vzácný, jak by se mohlo zdát. Jistě všichni známe tyrany, jako byl Nero, který dokonce nechal zapálit Řím, nebo Caligula. I proto aby se podobným excesům předešlo, byla zavedena instituce adoptivních císařů. Vládnoucí císař si ze svého okolí vybral následovníka, kterého považoval za nejschopnějšího, i když to nebyl jeho přímý potomek. Ani to ale nemuselo stačit, čehož ukázkovým příkladem je císař přezdívaný Heliogabalus, vlastním jménem Varius Avitus Bassianus po adopci Marcus Aurelius Antoninus.
Ten byl pouze potomkem švagrové císaře Septima Severa. Jenomže Septimovi synové byli bezdětní a když byl svou pretoriánskou gardou zavražděn císař Caracalla, Heliogabalovy šance na trůn se rapidně zvětšily. Toho využila jeho babička Iulie Maesa, která využila své autority a Caracallovy obliby ve vojsku a Heliogabala prohlásila za nemanželského syna Caracally. Její snaha přinesla ovoce - vojáci 3. galské legie Heliogabala prohlásili za císaře. Poté co porazil svého konkurenta Macrina v bitvě u Antiochie, dosáhl čtrnáctiletý Heliogabalus uznání v celé říši. Ale protože byl příliš mladý většina vládnutí spočívala na bedrech jeho intrikánské babičky Iulie Maesy.
Navzdory tomu, že se vládnutí příliš nevěnoval, dokázal Heliogabalus skvěle provokovat římský senát. Ať už šlo o pompézní oslavy jeho údajného otce Caracally, prosazování syrských zvyků a náboženství v Římě nebo jeho neurovnané rodinné vztahy. Od své první ženy, urozené Iulie Cornelie Pauly po roce odešel, aby ji nahradil jinou. Rozvod nebyl v Římě takový problém jako ve středověku, ale Heliogabalus si druhou manželku snad ani nemohl vybrat hůře – oženil se totiž s vestálkou, panenskou kněžkou, za jejíž znesvěcení se normálně uděloval trest smrti. Pod vlivem babičky, ale kněžku opouští a bere si Anniu Faustinu, ale ani tento svazek nevydrží déle jako rok.
Radost senátorům nedělal ani protekcí vozataje Hierokla, původem otroka, kterému Heliogabalus uděloval různé úřady, údajně i titul spoluvládce – caesara. To vše kvůli jejich vzájemnému homosexuálnímu poměru. Favoritů měl Heliogabalus povícero a všechny štědře odměňoval významnými úřady. Kolovaly i zprávy o výstřednějších choutkách císaře. Po nocích se měl převlékat za ženskou prostitutku, a dokonce si prý chtěl nechat přioperovat ženské pohlaví – což by z něj udělalo jednoho z prvních transsexuálů.
Pověstnou poslední kapkou byl pokus učinit ze syrského boha Éla-gabála (přezdívka Heliogabalus je polatinštěná verze tohoto jména) hlavní postavou Římského panteonu. Císařovy sexuální výstřelky byli Římané ochotni snášet, koneckonců byli u svých vladců zvyklí na ledacos, ale takový zásah do svého náboženství a tradic si nehodlali nechat líbit. To si uvědomovala i Iulie Maesa a tak Heliogabala donutila jmenovat jeho bratrance Alexandra Severa spoluvládcem. Heliogabalus v tom oprávněně viděl ohrožení svého postavení a pokusil se svého soka sesadit či zavraždit, ale tím proti sobě ještě více popudil římský lid. Nakonec ztratil popularitu i mezi vojáky, což se stalo osudným i mocnějším panovníkům.
Roku 222 n. l. ho vzbouření vojáci zavraždili a v rozhořčení nad jeho zvrhlými skutky jeho tělo vhodili do řeky Tibery. Senát se s radostí přidal na stranu vzbouřenců a nad zavražděným císařem nechal vyhlásit damnatio memoriae (zatracení paměti). To znamenalo že z veřejného prostoru měly být odstraněny veškeré nápisy, portréty a podobizny odsouzeného císaře. Tak neslavně dopadl příběh teenagera na trůně, který byl zabit v pouhých 18 letech, protože podlehl pokušení moci a luxusu císařského dvora.
Související
Řím se topí v záplavě krys. Ve městě jich žije mnohem víc, než lidí
Klimatickým aktivistům se protest vymkl z rukou. Ve slavné fontáně znehodnotili 300 tisíc litrů vody
Řím (město) , Římská legie , římská říše , historie
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 39 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák