V Indickém oceánu chybí obrovský kus země, který by tam měl být. Kam zmizel?

Bez ohledu na to, co jste se zřejmě učili v hodinách fyziky, Země není dokonalá koule. Gravitační potenciál na jejím povrchu se může lišit kvůli hustotě materiálu pod našima nohama. Takže ať už jste v Praze, Melbourne nebo v Montrealu, nachází se pod vámi jiný materiál, vysvětluje server IFL Science. Podmořský svět má v sobě množství neprobádaných tajemství. Jedno z nich se konečně podařilo odhalit.

Mapa tohoto gravitačního potenciálu se nazývá „geoid" a ukazuje něco zvláštního - pod Indickým oceánem chybí velká část masy. A co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno jde o to, že masivní kus podmořského dna v Indickém oceánu, hluboký asi 100 metrů, chybí. A nikdo neumí vysvětlit, proč je to tak. Dosud se vědci domnívali, že příčinou tohoto jevu je stará litosférických deska, která se potopila před několika miliony let, ovšem tato teorie se dosud nikdy nepotvrdila.

Výzkumníci nicméně nyní naznačují, že plášť pod indickým subkontinentem tvoří mnohem žhavější a lehčí materiál, než se očekávalo. Nový výzkum byl zveřejněn v magazínu Geophysical Research Letters.

Abnormalita nízké úrovně geoidu (IOGL) v Indickém oceánu u vědců vyvolává značné obavy a je jedním z nejvýznamnějších problémů vědy o Zemi, vysvětluje vedoucí autor profesor Attreyee Ghosh u Indian Institute of Science. „Je to nejmenší geoidní/gravitační anomálie na Zemi a dosud neexistoval žádný konsensus ohledně jejího zdroje. Je to pozoruhodné, neboť znamená, že v hlubokém plášti je nějaký masový deficit."

Závěry nového výzkumu se přiklánějí k tomu, že příčinou tohoto jevu je tzv. superplum, který se šíří z afrického kontinentu. Můžeme si to představit jako prolévání horké hmoty v plášti Země, která pomalu rozděluje Afriku. Odtud se tato hmota odchyluje směrem na východ, přičemž se zastaví právě při místě, na kterém je nízká úroveň IOGL. Podle slov profesora Ghoshe se tento horký a lehčí materiál táhne do hloubky 300 až 900 kilometrů, přičemž se nachází v severním Indickém oceánu. Je to důkaz toho, že na naší Zemi i nadále probíhá pohyb kontinentů.

„Většina stávajících teorií se snažila vysvětlit tuto negativní anomálii pomocí chladných a hustých oceánských desek, které se v minulosti potopily do pláště," říká profesor Ghosh. „Naše studie vysvětluje tuto nízkou hodnotu prostřednictvím teplejšího a lehčího materiálu, který se táhne od hloubky 300 kilometrů až do přibližně 900 kilometrů, v severním Indickém oceánu a který pravděpodobně pochází z afrického superplumu,“ dodává vědec.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Oceán

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy