Lidé mohou žít i bez žaludku? Radikální zákrok může zachránit před rakovinou, člověka ale trvale poznamená

Američan David Fogel sledoval, jak jeho teta umírá v neuvěřitelných bolestech. Ve věku 56 let jí byla diagnostikována pokročilá rakovina žaludku, tedy nemoc úporná a velmi bolestivá. Její život trval dalších 24 vyčerpávajících měsíců. O patnáct let později popisuje Fogel obrovské utrpení své tetky jako jednu z nejhorších zážitků svého života. A rozhodl se, že takovou zkušenost už nikdy nechce prožít.

Fogel hovoří o hrůze, kterou by už nikdy nechtěl ve své rodině prožít, pokud by tomu mohl nějak zabránit. Naději mu dává pokrok, který v této oblasti vědci a lékaři učinili. Jednoduché plivnutí do trubičky umožňuje genetikům zjistit, zda dotyčný zdědil vzácný gen, který by ho vystavil vysokému riziku dědičné difúzní rakoviny žaludku, vysvětluje server The Independent,

Testy ukázaly, že u Fogela existuje šance asi 70 procent, že tento typ rakoviny dostane. Pokud by se tak stalo, téměř jistě by to pro něj znamenalo rozsudek smrti. Jediným způsobem, jak překonat jeho genetickou výbavu, bylo odstranit jeho žaludek.

V říjnu proto 41letý otec dvou chlapců (3 a 6 let) podstoupil celkovou gastrektomii, tedy chirurgické odstranění žaludku. Lékaři mu prostě vyndali žaludek a připojili jícen k jeho střevům. „Odstranění žaludku pro mě byla naprosto jasná věc," přiznal Fogel. „Být s tetou a sledovat, jak umírá na rakovinu žaludku, to mi úplně stačilo."

Kompletní odstranění žaludku je extrémní preventivní procedura, kterou je možné provádět díky pokroku v oblasti genetiky v posledních dvou desetiletích. Stále častěji může jedinečný genetický vzorec člověka předznamenávat nemoci. Zároveň poskytuje varování, na které je možné se zaměřit dlouho předtím, než se nemoc dostane do smrtelného stádia.

Zatím asi nejznámější je určování genetických markerů, které předpovídají rakovinu prsu. Ženy, které mají mutaci genu označovanou jako BRCA, si mohou zvolit preventivní odstranění prsou ještě před vypuknutím rakoviny. Rakovina žaludku je ve Spojených státech sice méně rozšířená, přesto se ročně objeví asi asi 25 000 nových případů. U rakoviny prsu je to 300 000 případů. Na druhé straně ale u rakoviny prsu existuje 89procentní šance na přežití, zatímco u rakoviny žaludku jeto asi jen 30 procent.

Může být překvapující, že se člověk dokáže naučit žít bez žaludku. Ale tělo je schopno obejít hlavní funkci žaludku ukládat a rozkládat jídlo, které se postupně dostává do střev. Při odstranění žaludku se jídlo přijímané v malých dávkách dostává přímo z jícnu do tenkého střeva.

Gen způsobující rakovinu žaludku je možné detekovat od konce devadesátých let, kdy vědec z Nového Zélandu začal zkoumat, proč tolik lidí v jedné domorodé komunitě umírá na rakovinu. Po 18 měsících průzkumu DNA profesor Parry Guilford, z Nového Zélandu objevil spojení mezi těmi, kteří nesli genovou mutaci nazvanou E-cadherin, a těmi, kteří tuto nemoci dostali.

O tomto testu se díky vzdáleným příbuzným na konci minulého roku dozvěděl i Fogel. Otestovat se nechal nejen on, ale i jeho sestra a bratranec – syn nemocné tety. Jen u něj ale vyšel pozitivní výsledek. A ačkoliv to pro něj nejprve byl šok, na věc se ihned začal pragmaticky. Říká, že měl příležitost zachránit svůj vlastní život, což je možnost, kterou jeho teta nikdy neměla.

Zapsal se do klinické studie NIH, kterou vede onkolog Jeremy Davis. Ten bude v průběhu času sledovat jeho a jeho rodinu. Jednoho dne budou dva Fogelovi synové také testováni na tento dědičný gen. Je možné, že i u nich se objeví pozitivní výsledky. Davis doufá, že do té doby on a jeho tým objeví další preventivní léčbu, aby nemuselo dojít k odstranění žaludku.

Po Fogelově chirurgickém zákroku, ke kterému došlo dne 11. října, patologové zkontrolovali žaludek na příznaky prekancerózních buněk a žádné nenašli. To, že výsledky rakovinu neukázaly ale neznamená, že by Fogel nikdy rakovinu nedostal. Přesto tento výsledek pacienta i jeho doktora překvapil. Fogel přesto řekl, že odstranění žaludku nelituje

Fogel se kvůli zákroku už nikdy nebude moci účastnit soutěže jedlíků, protože už se nebude moci cpát o sto šest. Navíc ho čeká velmi přísná dieta a bude muset jíst jen extrémně malé množství jídla. Možná to pro něj nebude tak těžké, protože už nikdy nebude cítit hlad. Musí si nastavovat hodinky, aby mu připomněly, že musí každou hodinu něco málo sníst a vypít.

Související

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

Více souvisejících

rakovina zdraví USA (Spojené státy americké) bolest

Aktuálně se děje

před 18 minutami

raketový systém Patriot

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?

Nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy poskytnou Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot, vyvolalo v Kyjevě naději – v době, kdy země čelí téměř každodenním nočním útokům ruských dronů a raket. Prezident Volodymyr Zelenskyj o tyto systémy opakovaně žádal, protože Rusko svou ofenzivu výrazně zesílilo. Podrobnosti však zatím chybějí – neví se přesně, kolik těchto baterií Ukrajina obdrží, kdy dorazí a kdo je dodá.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 3 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy