Na chřipku antibiotika nezabírají. Jak léčit nemoc, která kosí Čechy?

Chřipka dokáže ovlivnit dění v Česku více, než si myslíme. Má ale oproti některým dalším nemocem jednu nevýhodu, prakticky vzato na ni nezabírají skoro žádné léky. Ty dokáži jen potlačit její příznaky, ale nevyléčí ji. To už věděli i naši předkové, kteří vymysleli řadu dalších způsobů, jak nemoci pomoci z těla ven.

1. Horká kuřecí polévka

Tu si klidně dopřejte. Blahodárně bude působit, stejně jako každý horký nápoj, třeba na škrábání v krku, nebo kašel. Zároveň má i protizánětlivé vlastnosti a pomůže tělo hydratovat. Stoupající pára z pořádně horké polévky pomůže uvolnit ucpaný noc.

2. Med s cibulí

Obě ingredience rozšťouchejte a na noc strčte do lednice. Druhý den vypijte šťávu, a bude po nemoci. Komu cibule nechutná, může si vyrobit medvědí mléko. Stačí přidat med, trochu rumu a popíjet do zemdlení.

3. Zelenina a ovoce

Pokud máte možnost, ládujte se při chřipce plody přírody, co to dá. Vítamínů do sebe dostanete víc ze syrového ovoce a zeleniny než z vařené. A roźhodně víc než z různých tablet a jiných drahých prepárátů.

4. Léčba houbami

Léčivé účinky hub bývají často přehlíženy, ale japonští a čínští léčitelé porozuměli jejich síle již před stoletími. Houby šiitake či reiši obsahují látky, které pomáhají zničit infekci a stimulují imunitní systém. Nejlepší je se jimi zásobit ještě před začátkem chřipkové sezóny a užívat je preventivně.

5. Čaje

Téměř libovolný čaj (až na ty silné černé, které jsou močopudné) vás nejen zahřeje, ale tělo zavodní, což je přesně rada, kterou na počátku propuknutí nemoci doporučují lékaři svým pacientům. Nejlepší jsou čaje bylinkové nebo zázvorové.

6. Mléko

Mléko je sice tekutinou, ale vzhledem ke svému složení se řadí spíše mezi tekutou stavu. Šálek mléka, ať už samotného studeného, nebo ohřátého s medem, může posloužit jako lehká svačinka a může v některých případech ulevit při nepříjemných pocitech v krku.

7. Octové ponožky

Tenhle netradiční recept pomáhá srážet horečku a je rozhodně příjemnější než balení do ledových prostěradel. Stačí dát do teplé vody jablečný ocet a namočit do něj ponožky. Pak si ponožky obléknete, zabalíte a půlhodinu necháte zábal působit.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy