Je láska jen chemický proces? Takhle působí na náš mozek

Říká se, že láska je jedním z nejhezčích pocitů v životě a že hory přenáší. Stejně jako všechny ostatní pocity ale i ji řídí a zpracovává mozek, a to díky přívalu hormonů. Jak ale taková láska vypadá a jak se skutečně pozná?

Pokud se do někoho zamilujete a připadáte si jako po alkoholovém opojení, pak opravdu cítíte správný pocit. Vědci z britské Birminghamské univerzity totiž odhalili podobnost mezi působením oxytocinu, hormonu lásky, a účinky alkoholu na lidské chování.

Jejich výzkum, publikovaný na stránkách Neuroscience and Biobehavioral Reviews, se zakládá na několika studiích efektů oxytocinu a alkoholu a ukazuje překvapivou podobnost mezi účinky alkoholu a oxytocinu na naše jednání. Podle britských vědců se pod romantickou pověstí tohoto hormonu skrývá i jeho tajemná stránka. 

Oxytocin je peptidický hormon, který produkuje hypothalamus. Je známý tím, že hraje významnou roli při porodu a při utváření mateřského vztahu. Nedávno byla objevena jeho klíčová role při určování našich sociálních interakcí a milostných vztahů.

Oxytocin posiluje altruismus, šlechetnost a empatii a činí nás více ochotnými věřit druhým. To všechno se děje tak, že jsou potlačovány prefrontální a limbické systémy mozkové kůry a tím jsou eliminovány takové brzdy, jako je strach, úzkost a stres.

"Shromáždili jsme značnou část dosavadních výzkumů týkajících se působení oxytocinu a alkoholu. Byli jsme doslova ohromeni neuvěřitelnou podobou mezi oběma složkami," vysvětluje Ian Mitchell z Birminghamské univerzity.

Tyto substance mají stejný účinek na předávání kyseliny gama-aminomáselné (GABA) do prefrontální kůry a limbických struktur. Tato nervová spojení kontrolují způsob, jak přijímáme strach nebo úzkost, zejména v sociálních situacích, jako jsou například rozhovory nebo nutnost někoho požádat, aby odešel.

Tam vzniká odvaha vyvolaná drinkem, ale také oxytocin podávaný v podobě nosního spreje má podobný účinek. Vědci ovšem varují jak před alkoholem, tak před přílišným množstvím oxytocinu podávanými "na kuráž".

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy