Měď, železo nebo fluor. Víte, co vše je uvnitř vašeho těla?

Stopové prvky jsou chemické látky, které tělo potřebuje pro správný vývoj a funkci. Jejich koncentrace je v těle velice nízká, přesto jsou nezbytné. Důležité jsou nejen pro lidské tělo, ale také pro zvířata a rostliny – jejich nedostatek může způsobit choroby či problémy s úrodou. Jaké prvky tedy potřebujeme?

Železo

Tento prvek je pro lidské tělo důležitý především kvůli tvorbě krve a také imunitě. Pro funkci buněk je zcela nezbytné. Účastní se přenosu kyslíku do tkání a je podmínkou přenosů elektronů během dýchání.

Nedostatek železa způsobuje anémii, únavu a poruchy imunity. Je vhodné železo doplňovat přírodní cestou a vyhnout se potravinovým doplňkům. Mezi potraviny bohaté na železo patří arašídy, čočka, fazole, hrách, játra, mák nebo sója.

V nadměrných dávkách je železo pro tělo toxické. Pokud se železo hromadí v orgánech, může dojít k tzv. hemochromatóze, kdy se železo usazuje v játrech, ledvinách, slezině a nadledvinkách. Železo narušuje správnou funkci těchto orgánů. Projevy jsou hyperpigmentace kůže, zvětšení jater a sleziny a také cukrovka.

Jód

Jód je zcela nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy. Pokud má lidské tělo nedostatek jódu, může dojít ke strumě, kretenismu ale také mírným poruchám mentálních funkcí, opoždění vývoje či snížení plodnosti. Dostatečný příjem jódu je tedy zcela nutný pro těhotné ženy a malé děti.

Struma je nejobvyklejším projevem nedostatku jódu je tyerotoxická krize nebo také akné.

Zdrojem jódu jsou především mořské ryby a produkty z nich a také jodidovaná sůl či mléko a vejce. Sůl v ČR se jodiduje pomocí jodidu nebo jodičnanu v množství 20 až 30 mg na kilo soli. Při vaření se část jódu z potravin ztrácí.

Zinek

Tento prvek je důležitý pro funkci enzymů, bílkovin vázaných na DNA, pro funkci mužských pohlavních orgánů a pro syntézu DNA. Nedostatky zinku se projevují zhoršeným hojením, vypadáváním vlasů, průjmy a sníženou imunitou. Pokud nemá plod dostatečné množství zinku, může dojít například k rozštěpu páteře. Zinek lze najít ve vepřovém mase, v pohance či v sýrech.

Otrava zinkem se projevuje nevolností, zvracením, průjmem, ale také bolestí svalů a horečnou.

Měď

Nedostatek mědi se projevuje anémií, vypadáváním vlasů a sníženou imunitou. Nadbytek naopak poškozuje játra a ledviny.

Fluor

Fluor je velice důležitý pro tvorbu zubů a metabolismus kostí. Jeho nedostatek způsobuje větší kazivost zubů a ovlivňuje ukládání vápníků do kostí. Ty jsou pak slabší a snáze se lámou. Zdrojem fluoru jsou například mořské ryby či černý čaj.

Nadbytek se projevuje buď akutně nebo dlouhodobě. Akutní otrava fluorem se projevuje křečemi, sliněním a pocením. Chronická intoxikace způsobuje kalcifikaci orgánů (ukládání vápníku tam, kde být nemá), osteofyty (drobné výrůstky na kostech, často v oblasti hrudníku a páteře) a skvrny na zubech.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé lidské tělo

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 24 minutami

před 58 minutami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 1 hodinou

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 2 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 4 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 6 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy