Hawking nechal před smrtí zoufalým lidem velmi důležitou radu. Téměř nikdo si jí nevšiml

Zesnulý britský vědec Stephen Hawking byl především celosvětově známý fyzik, který se zabýval studiem vesmíru. Některé své myšlenky a rady ale směřoval i lidem, které trápí úplně jiné problémy, než černé díry. Sám totiž trpěl depresemi a setkával se s podobně nemocnými lidmi. Jeho rady v tomto ohledu ale šly většinou mediálně do pozadí.

Nespočet vědeckých studií, rozhovorů a teorií. To po sobě zanechal jeden z největších mozků 21. století, britský vědec Stephen Hawking, který se většinu svého života zabýval tajemstvím vesmíru.

Není ale bez zajímavosti, že občas zabrousil na jiné téma, a věnoval se například lidským depresím. On sám jimi také trpěl, díky nemoci byl totiž desítky let připoután na speciální vozík a moc dobře věděl, že naděje na léčbu je prakticky nulová. Takový život musí být nesmírně těžký, a vědec se proto dokázal vžít do pocitů lidí, kteří se ocitli v bezvýchodné situaci.

Uspořádal proto přednášku v londýnském institutu Royal, kde se snažil lidem, kteří trpí duševními poruchami, vysvětlit, že naděje umírá poslední a člověk je schopen překonat víc, než si myslí.

Sestavil dokonce teoretickou paralelu, kde přirovnal deprese k černým dírám. "Poselstvím této přednášky je, že černé díry nejsou tak černé, jak se o nich povídá. Nezobrazují věčné vězení a tíseň, jak si mnozí myslí," řekl během své přednášky Hawking.

"Věci se mohou z černé díry dostat ven, stejně jako se mohou dostat do jiného vesmíru. Pokud máte pocit, že se nacházíte v černé díře, nevzdávejte se. Existuje cesta ven," dodal jen několik měsíců před svou smrtí.

Hawking na přednášce také veřejně přiznal, že ani on to v životě nikdy neměl lehké. Svěřil se, že poté, co mu v roce 1963 lékaři diagnostikovali neuronové onemocnění, se i on ocitl v černé díře. Díky teoretické fyzice ale prý překonal své potíže.

"Je to jedna z mála oblastí, ve které moje postižení nepředstavuje vážný handicap," řekl Hawking. V závěru své přednášky lidi vyzval, aby se nikdy nepřestali usmívat. Tvrdil, že nemá smysl se na svět zlobit, a to bez ohledu na to, jak dokáže být život krutý.

"Pokud se nedokážete usmívat sami na sebe nebo na život obecně, ztratíte všechnu naději," uzavřel své poselství Hawking.

Související

Ilustrační foto

Je dražší dinosaurus, nebo královnin rolls-royce? Letos se dražily pozoruhodné věci

Miniaturní kamínky z Měsíce, mapka lesa z dětské knihy či kolečkové křeslo zemřelého génia - to vše přitáhlo letos velkou pozornost do aukčních síní celého světa. Majitelé nabízeli v dražbách pozoruhodné věci, mezi nimiž byla i kostra dinosaura nebo rolls-royce královny Alžběty II. Aukcí poutajících mimořádný zájem bylo tento rok více než jindy, uvedl web americké televizní stanice CNN.

Více souvisejících

Stephen Hawking Vědci deprese

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy