Nelíbíte se sami sobě na fotkách? Podle odborníků nejste úplně v pořádku

Narcističtí muži cítí stres, když se dívají na své fotografie nebo odraz, místo hlubokého uspokojení a radosti. Minimálně to tvrdí nová studie, která se snaží přiblížit, jak narcisismus funguje ve věku sociálních médií.

Narcisismus lze popsat jako to, že je člověk svým největším fanouškem, často až nezdravě. Narcisismu je často vnímaný jako velmi negativní a egocentrická charakteristika. Ve skutečnosti to je možná trochu složitější.

Rakouští výzkumníci z univerzity v Grazu si myslí, že by jejich studie mohla pomoci expertům pochopit, jak vlastně narcisismus funguje v oblastech, kde to nevidíme. Lidé u narcisismu často vnímají jen tu povrchní sebelásku. I narcisové však mají vnitřní život a je možné, že ho vnímají jinak.

„Narcisismus je téma, které je pro vědu i veřejnost čím dál zajímavější, pravděpodobně proto, že kulturní změny v minulých desetiletích favorizují narcisistické chování,“ uvedl Emanuel Jauk, člen výzkumného týmu, pro PsyPost. Studie se prý zaměřila na odhalení méně vědomých aspektů narcisismu, s využitím neurovědy.

Tým testoval 600 náhodně vybraných lidí, aby našel ty s vysokými či nízkými úrovněmi narcisismu. K tomu užívali Test narcisistní osobnosti, který vyžaduje odpovědi na otázky jak „Myslím si, že jsem speciální člověk“ nebo „Nejsem ani lepší ani horší než většina lidí“.

Z 600 lidí vybrali 43, 21 z nich byli na škále vysoko, zatímco 22 nízko. Účastníkům pak vědci ukázali jejich fotky, fotky jejich přátel a fotky cizincům, zatímco sledovali jejich mozkovou aktivitu pomocí magnetické rezonance.

Tyto scany odhalily aktivitu, která naznačovala „negativní vliv a konfliktní emotivní procesy“ u vysoce narcisistických mužů, když de dívali na své vlastní fotky. Očividně se jim nelíbilo vidět svou vlastní fotku, jako mají vězni.

Záznamy podle Science Alert navíc naznačují, že aktivita byla v oblastech spojených s negativním pohledem na sebe sama. Podle vědců to naznačuje, že narcisové bojují se špatnými názory na sebe samé. Děje se to však spíše v podvědomí, ne vědomě.

Tato studie se nedá považovat za zcela věrohodnou, neboť vzorek účastníků byl poměrně malý. Druhým důvodem je, že nebylo nalezeno spojené mezi narcisismem a mozkovou aktivitou. Není to přitom poprvé, co se pohlaví v této záležitosti lišila.

Bude tedy potřeba dalšího výzkumu, jestli tyto závěry odpovídají realitě, ovšem nová studie naznačuje, že narcisové trpí neočekávanou slabostí a pochybami. „Myslíme si, že by naše studie mohla poukázat na to, že narcisové nejsou jen ‚špatní lidé‘, ale že je narcisismus způsob jak vyjádřit vnitřní konflikt pocitů a přesvědčením,“ uvedl Jauk.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé fotografie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy