Lze zabránit stárnutí a rozpadu mozku? Existuje účinnější recept než cvičení. Má to ale háček

Jak si uchovat zdravý mozek i ve stáří? To je jedna ze zásadních otázek pro vědce a lékaře - a to nejen proto, že průměrná délka lidského života se neustále prodlužuje. Jednou z možností, jak předejít problémům, by mohla být strava - lépe řečeno dieta. To alespoň naznačila studie provedená na myších, o které informuje server The Independent.

Nejnovější výzkum ukázal, že dodržování diety s nízkým obsahem tuku může ve stáří pomoci zachovat mozkové buňky. Potenciálně je tedy vhodná strava účinnější než cvičení. Má to ale pár háčků. 

Diety, které mají o 40 procent méně kalorií než je doporučený příjem, podle všeho dokáží snížit zánět v mozkových buňkách myší a udržovat tak mozkovou tkáň. Na toto zjištění přišli vědci při výzkumu prováděnému v univerzitním lékařském centru Groningen v Nizozemsku. Jejich studie byla zveřejněna v magazínu Frontiers in Molecular Neuroscience. 

Konkrétně se podívali na buňky mikroglie - malé buňky vyskytující se v nervové tkáni, které se účastní imunitních dějů v nervové soustavě. Tyto buňky vznikají z kmenových buněk v kostní dřeni a do mozku a míchy migrují až posléze. Účastní se zánětlivých procesů a obnovy nervové tkáně. Když mikroglie přestanou správně fungovat, začne se mozek rozkládat.

Vedoucí studie doktor Bart Eggen vysvětluje: „Obezita a stárnutí v celosvětovém měřítku stále více převažující a narůstají, ale jejich důsledky pro centrální nervový systém zatím nejsou dobře pochopeny. Zjišťujeme, zda dieta s vysokým nebo nízkým obsahem tuku v kombinaci s omezením cvičení a potravin ovlivňuje mikroglie během stárnutí u myší.“

Zánět v mozkových buňkách je spojen s onemocněními, jako je roztroušená  kleróza, Rasmussenova encefalitida a demence, takže tento průlom může být považován za velmi významný. Nicméně to má několik háčků. Je třeba poznamenat, že myši dostávaly po celou dobu života nízkotučnou stravu a není tak jasné, zda by přechod na dietu pomohl někomu, kdo dříve tučnou stravu jedl.

Vědci v rámci experimentu dávali šestiměsíčním myším buď stravu s nízkým obsahem tuku nebo s vysokým obsahem tuku, aby zjistili, jak kalorie ovlivňují zánět mozku hlodavců. Do podobného experimentu byly také zapojeny dva roky staré myši, které buď používaly běžné kolo pro cvičení nebo jedli stravu s nízkým obsahem tuku. 

„Stárnutím vyvolané zánětlivé aktivaci mikroglií se dá předejít pouze tehdy, když myši dostanou dietu s nízkým obsahem tuku v kombinaci s omezeným příjmem kalorií. Dieta s nízkým obsahem tuku sama o sobě nestačila k tomu, aby zabránila těmto změnám,“ vysvětluje Eggen.

„Nicméně tato data ukazují, že u myší je obsah tuku ve stravě důležitým parametrem, pokud jde o škodlivé účinky stárnutí na mozek - stejně jako příjem kalorií. Pouze pokud je obsah tuku a přívod kalorií omezen, je možné zabránit změnám v mikrogliích způsobeným stárnutím,“ uvádí výzkumník.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek věda zdraví důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy