Mimozemský život je blíž, než jsme si mysleli? To, co je na Venuši může znamenat průlom

Planeta Venuše je jednou z nejvíce nepřátelských planet obíhajících kolem Slunce – teplota na jejím povrchu je spalující. A to ani nemluvíme o její atmosféře. Průlomová nová studie přesto možná nalezla důkazy, že mraky Venuše by mohly udržet formy mimozemského života.

Podle nové studie publikované ve vědeckém časopise Astrobiology by mix atmosférického tlaku, teploty a chemie v atmosféře Venuše mohl vytvářet vhodné prostředí pro život. Vzhledem k tomu, že Venuše připomíná Zemi velikostí i hmotností, vědci dlouhou dobu předpokládali, že planeta by mohla být podobná Zemi v dalších aspektech.

Ale při teplotách na povrchu, které se obvykle pohybují kolem 470°C, atmosféře z 97% tvořené oxidem uhličitým a tlakem představujícím 90ti násobek tlaku na Zemi, nemohla být tato myšlenka o podobnosti pravdě vzdálenější.

Nicméně tým výzkumníků v nové studii ignoroval nehostinný povrch a namísto toho se zaměřil na oblaka kolem Venuše - konkrétně ve výšce necelých 50 kilometrů od povrchu. Na základě srovnávacích analýz vědci tvrdí, že svrchní vrstva atmosféry by mohla být domovem jednoduchého mikrobiálního života.

Představa, že Venuše může být ve Sluneční soustavě druhým místem vhodným místem pro život, není zcela nová. Existují teorie, že Venuše, podobně jako Země měla oceány kapalné vody. Voda se vlivem narůstající teploty vypařila a následně se pro absenci magnetického pole vodní molekuly střetly s částicemi slunečního větru, což vedlo k jejich rozpadu na kyslík a vodík a k úniku volných částic z atmosféry.

Studie nyní naznačila, že atmosféra Venuše má všechny správné podmínky, aby v ní mohly vzkvétat mimozemské mikroorganismy. Vědci připomínají, že i na Zemi mikrobiální život může přežívat i v drsnějších podmínkách. „Na Zemi známe případy, kdy se organismům daří ve velmi kyselém prostředí, mohou se živit oxidem uhličitým a produkovat kyselinu sírovou," popsal Rakesh Mogul, jeden z autorů studie z Californian State Polytechnic University.

Podle Mogula se atmosféra Venuše skládá převážně z oxidu uhličitého a vodních kapiček smíchaných s kyselinou sírovou.

Planetární vědec Sanjay Limaye také naznačil, že příroda dala planetě asi 2 miliardy let, což je spousta času na to, aby se tam vyvíjel život. „Venuše měla spoustu času na to vyvinout vlastní život. Měla ho mnohem více, než tomu bylo na Marsu,“ vysvětluje.

Na Venuši byla mezi lety 1962 a 1978 byla odeslána série sond, které měly prozkoumat planetu a odhalit případné známky života. Zjištění v té době nevylučovala mikrobiální život z existujících v nadmořské výšce 40 až 43 kilometrů.

Mogul poznamenal, že jediný způsob, jak skutečně testovat Venuši na známky mikrobiálního života, je fyzicky odebrat vzorky z mraků planety. „Abychom to opravdu věděli, musíme tam jít a vzít vzorky mraků. Venuše by mohla být vzrušující novou kapitolou průzkumu v oblasti astrobiologie,“ dodal

Související

Více souvisejících

vesmír, Venuše věda astronomie

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy