Jak často měnit ručníky a utěrky? Kdy vysávat? Často žijeme v hodně nechutném prostředí

Čistota může být trochu subjektivní pojem - někteří lidé nosí oblečení jeden den a pak mají potřebu jej vyprat, zatímco někteří jej nosí bez problémů i pětkrát. Ale pokud jde o úklid domova, existují některé standardy, které je třeba zvážit. A to především s ohledem vaše zdraví, píše server euronews.com.

Pokud jste někdy pod mikroskopem viděli, co žije na různých površích vašeho domu či bytu, zřejmě vás následující výčet nepřekvapí. V každé domácnosti je možné najít malé bakterie a mikroby, viry, půdu, houby, zvířecí chlupy, pyl, pot, exkrementy a buňky z pokožky. A to je jen začátek. 

Podle výzkumu zveřejněného v magazínu Popular Science se délka života zárodků velmi liší v závislosti na bakteriích a typu povrchu. Střevní bakterie E. coli mohou žít několik hodin až celý den, zatímco jiné bakterie mohou žít dny nebo týdny. Takže jak často byste měli čistit vanu, vytřít toaletu nebo vyměnit povlečení, než se stanou biologicky nebezpečnými? Pravděpodobně častěji, než si myslíte.

Jason Tetro, mikrobiololog a vědec působící na University of Guelph, a Becky Rapinchuková, expertka na úklid a autorka řady knih, připravili jakýsi „plán“ úklidu, který zaručí, že vaše domácnost bude zdravotně nezávadná.

Jak často měnit povlečení?

Jednou za týden nebo dva. Ačkoli většina bakterií na povlečení je ekologická (například prach) a většinou neškodná, mohou se na něm zachytávat také bakterie, houby, či nečistoty a oleje, které se uvolňují během spánku. Ty pak přispívají k tvorbě akné a lupů. Chcete-li, aby vaše postele byly čisté, měňte povlečení jednou týdně nebo minimálně každé dva týdny. A perte je v horké vodě.

Jak často dezinfikovat umyvadlo/vanu?

Každý den. Dokonce i když vypadá umyvadlo čistě, výlevky mohou být opravdu nechutné. Tetro říká, že v umyvadle v koupelně se hromadí například fekální hmota od umývání rukou po použití záchodu. Bakterie z potravin, jako E.Coli a Salmonella, pak mohou kontaminovat kuchyňský dřez - zvláště pokud manipulujete se syrovým masem. Když voda stříká zpět na vaše ruce, jsou také kontaminovány. Chcete-li zůstat v bezpečí, umývejte umyvadla i dřezy denně.

Jak často čistit koberce a umývat podlahu?

Každý týden nebo dva. Koberečky a koberce bychom měli vysávat jednou týdně (častěji, pokud máme domácí mazlíčky), abychom z nich odstranili prach, špínu a alergeny. Podlahy je navíc jednou za pár týdnů dobré umýt nebo vyčistit parním čističem, říká Tetro. Podlahu v kuchyni je vhodné mýt o něco častěji kvůli potravinářským bakteriím, které se mohou rychle šířit.

Jak často vytírat koupelnu?

Nejméně jednou za týden. Tetro říká, že koupelna je hlavní líhní bakterií; a to především kolem toalety a v umyvadle. Chcete-li si držet tyto bakterie od těla, dezinfikujte toaletu a umyjte vše kolem alespoň jednou týdně a vanu či sprchový kout pak každé dva týdny – i častěji, pokud se často sprchujete. Sprchové závěsy by pak měly být dezinfikovány týdně, aby se zabránilo vzniku plísní, které mohou u některých lidí způsobit podráždění kůže, očí a hrdla.

Jak často měnit ručníky?

To závisí na místnosti. Osušky jsou plné bakterií (je možné na nich najít stafylokoka a fekálie) - a pokud ručník není úplně suchý, bakterie na něm mohou vesele růst. Navíc na nich mohou růst i houby způsobující lupy. Rapinchuková doporučuje vyměňovat ručníky každý druhý den. To stejné platí i pro kuchyňské utěrky, které při každé manipulaci s jídlem či umytí rukou zachytávají bakterie. Tetro doporučuje prát je jednou týdně, pokud nebudete zacházet se syrovým masem - v tom případě by měla být utěrka vyprána okamžitě.

Jak často měnit houbičku?

Každých několik dní. Vaše kuchyňská houba je plná zárodků, doslova na na každém centimetru žijí miliardy bakterií, říká Tetro. Ale neděste se – většina těchto bakterií není škodlivá. Vzhledem k tomu, že houby s mýdlem a vodou ve skutečnosti moc nefungují, Tetro doporučuje houbu na 2 minuty ponořit do vroucí vody a na dvě minuty ji pak dát do mikrovlnné trouby. Pokud už bude vypadat hůř, je třeba ji vyměnit.

Jak často utírat kliky u dveří?

Jednou týdně (v některých pokojích). Přestože se na klikách hromadí spousta bakterií, stačí je umývat jen zřídka, říká Rapinchuková. Ovšem dveře v koupelně a v kuchyni jsou jiný případ – zachycuje se na nich totiž mnohem víc bakterií, takže je dobré je dezinfikovat alespoň jednou týdně.

Zdá se vám, že je to moc práce a že nebudete dělat nic než jen uklízet? Neztrácejte hlavu. Rapinchuková doporučuje přinejmenším každé ráno ustlat postel - a to jen proto, že tento úkon podporuje „pracovní“ myšlení. Trvá to jen několik vteřin a přesto vám může tento rituál pomoci k úspěchu a připomenout vám, že je na čase povlečení vyprat.

Související

odpady

Lidé dnes budou uklízet Česko, kvůli epidemii individuálně

Dobrovolníci po celém Česku budou dnes uklízet po zimě města, vesnice a přírodu. Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru to tentokrát nebudou hromadné akce, ale jen individuální nebo rodinné. Lidé se navíc mohou pohybovat jen v okrese svého bydliště, na který je nyní omezen pohyb obyvatel.
Bezdomovci

Veřejná prostranství v Praze 12 budou uklízet bezdomovci

Praha 12 bude práci na údržbě veřejných prostranství v městské části nabízet lidem bez domova. Pilotní projekt spouští v září ve spolupráci se Střediskem prevence a léčby drogových závislostí Drop In. Celkový rozpočet projektu činí 453,5 tisíc korun. Vyplývá to z usnesení rady městské části.

Více souvisejících

Úklid domácnosti

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy