Jak těžký je mrak? Kolik energie produkuje lidské tělo? Věda dokáže odpovědět i na nejpodivnější otázky

Možná už se vám už někdy stalo, že jste se během dne nebo během noci zamysleli nad věcmi, které se na první pohled zdají být zcela nepodstatné - přesto jste měli jakousi potřebu znát na ně odpověď. Náš mozek je velmi složitý orgán a někdy ani nevíme, proč nás některé otázky napadají. Kolik váží mrak? Může člověk cítit vůně, i když spí? Kolik energie produkuje lidské tělo? Na všechny tyto a další otázky teď pro vás máme odpověď.

Lidské sliny obsahují přírodní lék proti bolesti - opiorfín, který je 6krát účinnější než morfin. Navíc, tato látka působí i proti panice a má antidepresivní účinky. Experti z pařížského Pastérova institutu izolovali opiorfin z lidských slin, ale podle všeho je docela možné, že se tato látka vyskytuje i v jiných částech těla. Zatím však není vůbec jasné, jak sloučenina působí na nervový systém. Zřejmě v mozku zastavuje odbourávání enkefalinů, které ovlivňují tělesnou reakci vůči bolesti. 

Existují barvy, které si lidský mozek nedokáže představit. Skládají se z odstínů, které se v lidských očích navzájem kompenzují, například červeno-zelená nebo žluto-modrá. Pokud vám někdo řekne, abyste si představili žluto-modrou barvu, představíte si zelenou. A to i přesto, že ve skutečnosti existuje žluto-modrá barva. Náš mozek si ji jen neumí představit.

Atomy kyslíku, která se právě teď nacházejí ve vašich plicích, uhlík ve vašich svalech, vápník ve vašich kostech a železo v krvi, se zrodily uvnitř hvězd a rozptýlily se ve vesmíru ve chvíli, kdy tyto hvězdy explodovaly. To znamená, že každý jeden z nás je ve skutečnosti mimozemšťanem zrozeným z hvězdného prachu.

Narodili jste se 9 tisíci chuťovými pohárky, které společně s vaším čichem fungují ovlivňují to, jak vám věci chutnají. Váš čich a chuť se mění s tím, jak stárnete. Ve věku mezi 40 a 50 let se počet chuťových pohárů snižuje. Po překročení šedesátky můžete začít ztrácet schopnost rozlišit chuť sladkých, slaných, kyselých a hořkých potravin.

Když spíte, nemůžete cítit žádné pachy.

Pokud si žena nějakým způsobem během těhotenství poškodí vnitřní orgány, dítě pošle své kmenové buňky na poškozené místo, aby tak urychlilo proces hojení. Bylo prokázáno, že 85% těhotných žen má ve své krvi buňky z těla svého plodu. U 50% žen tyto buňky přetrvávají i po porodu a u 25% dospělých žen se nachází buňky od jejich matek. Co se týče výměny buněk mezi dvojčaty v děloze, platí, že až 8% dvojčat je chimérických pro svou krevní linii, v případě trojčat dokonce 21%. Přenos buněk z matky do dítěte je dokonce ještě vyšší, na konci těhotenství je možné tento typ mikrochimérismu najít téměř u všech fétů.

Váš systém cév - tedy všechny tepny, žíly a kapiláry - je dlouhý více než 96.5 tisíce kilometrů. To je víc než dvojnásobek poloměru Země. Naše srdce bije asi 100 tisíckrát denně, 35 milionkrát za rok a za 70 let života, průměrné lidské srdce tak za život udeří asi 2,5 miliardkrát. Denně vyprodukuje energii, která je dostatečná pro řízení nákladního auta při 32kilometrovém výletu. Náš mozek vyprodukuje energii, která by dokázala rozsvítit 10wattovou žárovku.

Každý rok se z nás stává prakticky nový člověk, protože 98% atomů našeho těla se za 12 měsíců obmění. Zjistili to vědci v 50. letech, když testované subjekty doslova krmili radioaktivními atomy. Pomocí detektorů záření sledovali, jak se atomy pohybují po celém těle. Zjistili, že nové atomy nahradily staré a skončily ve všech tkáních lidského těla.

Kyslík je potřebný pro život lidí, ale zároveň oxiduje lidské buňky, což vede k našemu stárnutí.

V roce 1991 se sociolog Scott Feld rozhodl spočítat průměrný počet přátel jedné osoby a porovnal ho s počtem přátel, kde mají přátelé této osoby. Druhé číslo bylo vždy větší než to první, co znamená, že vaši přátelé mají vždy více přátel, než máte vy. Tento jev se nazývá přátelský paradox .

Průměrný oblak váží okolo 500 tun (v přepočtu asi 100 slonů) a bouřkový oblak má stejnou hmotnost jako 200 000 slonů. Vědci dokázali určit hmotnost oblaku díky poznání jeho velikosti a množství vody, které se v oblaku nachází.

Lidé, kteří se narodili v 90. letech, žili ve dvou tisíciletích, dvou stoletích a třech dekádách, ale stále ještě nemají ani 30 let.

Související

Více souvisejících

zajímavosti věda Lidé Mraky

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy