Možná už se vám už někdy stalo, že jste se během dne nebo během noci zamysleli nad věcmi, které se na první pohled zdají být zcela nepodstatné - přesto jste měli jakousi potřebu znát na ně odpověď. Náš mozek je velmi složitý orgán a někdy ani nevíme, proč nás některé otázky napadají. Kolik váží mrak? Může člověk cítit vůně, i když spí? Kolik energie produkuje lidské tělo? Na všechny tyto a další otázky teď pro vás máme odpověď.
Lidské sliny obsahují přírodní lék proti bolesti - opiorfín, který je 6krát účinnější než morfin. Navíc, tato látka působí i proti panice a má antidepresivní účinky. Experti z pařížského Pastérova institutu izolovali opiorfin z lidských slin, ale podle všeho je docela možné, že se tato látka vyskytuje i v jiných částech těla. Zatím však není vůbec jasné, jak sloučenina působí na nervový systém. Zřejmě v mozku zastavuje odbourávání enkefalinů, které ovlivňují tělesnou reakci vůči bolesti.
Existují barvy, které si lidský mozek nedokáže představit. Skládají se z odstínů, které se v lidských očích navzájem kompenzují, například červeno-zelená nebo žluto-modrá. Pokud vám někdo řekne, abyste si představili žluto-modrou barvu, představíte si zelenou. A to i přesto, že ve skutečnosti existuje žluto-modrá barva. Náš mozek si ji jen neumí představit.
Atomy kyslíku, která se právě teď nacházejí ve vašich plicích, uhlík ve vašich svalech, vápník ve vašich kostech a železo v krvi, se zrodily uvnitř hvězd a rozptýlily se ve vesmíru ve chvíli, kdy tyto hvězdy explodovaly. To znamená, že každý jeden z nás je ve skutečnosti mimozemšťanem zrozeným z hvězdného prachu.
Narodili jste se 9 tisíci chuťovými pohárky, které společně s vaším čichem fungují ovlivňují to, jak vám věci chutnají. Váš čich a chuť se mění s tím, jak stárnete. Ve věku mezi 40 a 50 let se počet chuťových pohárů snižuje. Po překročení šedesátky můžete začít ztrácet schopnost rozlišit chuť sladkých, slaných, kyselých a hořkých potravin.
Když spíte, nemůžete cítit žádné pachy.
Pokud si žena nějakým způsobem během těhotenství poškodí vnitřní orgány, dítě pošle své kmenové buňky na poškozené místo, aby tak urychlilo proces hojení. Bylo prokázáno, že 85% těhotných žen má ve své krvi buňky z těla svého plodu. U 50% žen tyto buňky přetrvávají i po porodu a u 25% dospělých žen se nachází buňky od jejich matek. Co se týče výměny buněk mezi dvojčaty v děloze, platí, že až 8% dvojčat je chimérických pro svou krevní linii, v případě trojčat dokonce 21%. Přenos buněk z matky do dítěte je dokonce ještě vyšší, na konci těhotenství je možné tento typ mikrochimérismu najít téměř u všech fétů.
Váš systém cév - tedy všechny tepny, žíly a kapiláry - je dlouhý více než 96.5 tisíce kilometrů. To je víc než dvojnásobek poloměru Země. Naše srdce bije asi 100 tisíckrát denně, 35 milionkrát za rok a za 70 let života, průměrné lidské srdce tak za život udeří asi 2,5 miliardkrát. Denně vyprodukuje energii, která je dostatečná pro řízení nákladního auta při 32kilometrovém výletu. Náš mozek vyprodukuje energii, která by dokázala rozsvítit 10wattovou žárovku.
Každý rok se z nás stává prakticky nový člověk, protože 98% atomů našeho těla se za 12 měsíců obmění. Zjistili to vědci v 50. letech, když testované subjekty doslova krmili radioaktivními atomy. Pomocí detektorů záření sledovali, jak se atomy pohybují po celém těle. Zjistili, že nové atomy nahradily staré a skončily ve všech tkáních lidského těla.
Kyslík je potřebný pro život lidí, ale zároveň oxiduje lidské buňky, což vede k našemu stárnutí.
V roce 1991 se sociolog Scott Feld rozhodl spočítat průměrný počet přátel jedné osoby a porovnal ho s počtem přátel, kde mají přátelé této osoby. Druhé číslo bylo vždy větší než to první, co znamená, že vaši přátelé mají vždy více přátel, než máte vy. Tento jev se nazývá přátelský paradox .
Průměrný oblak váží okolo 500 tun (v přepočtu asi 100 slonů) a bouřkový oblak má stejnou hmotnost jako 200 000 slonů. Vědci dokázali určit hmotnost oblaku díky poznání jeho velikosti a množství vody, které se v oblaku nachází.
Lidé, kteří se narodili v 90. letech, žili ve dvou tisíciletích, dvou stoletích a třech dekádách, ale stále ještě nemají ani 30 let.
Související

Ze dna Bodamského jezera zmizela osmisetkilogramová koule s ginem

Indka poprosila o 500 rupií (140 korun) pro své děti a dostala 5,5 milionu rupií
zajímavosti , věda , Lidé , Mraky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům
Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil
před 2 hodinami

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země
před 2 hodinami

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok
před 2 hodinami

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů
Aktualizováno před 3 hodinami

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí
Aktualizováno před 3 hodinami

Migrační situace na hranici s Českem se podle německé ministryně zlepšila
před 4 hodinami

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině
před 4 hodinami

Vláda probere nezávazný návrh žádosti o půjčku od EK ve výši min. 68,8 miliardy
před 4 hodinami

Více než třetina Ukrajinců říká, že jejich blízký byl ve válce zabit či raněn
před 4 hodinami

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn
před 4 hodinami

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny
před 5 hodinami

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce
před 5 hodinami

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie
před 5 hodinami

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu
před 5 hodinami

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá
Aktualizováno před 6 hodinami

Jste ve střetu zájmů, upozorňuje Netanjahua prokuratura kvůli justiční reformě
před 6 hodinami

USA zavádí další sankce proti Bělorusku, míří i na Lukašenka
Aktualizováno před 6 hodinami

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných
před 6 hodinami
OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.
Zdroj: ČTK