Hildegarda z Bingenu: Všestranně nadaná jeptiška, která dobyla svět

Mezi ženy s mimořádným talentem patřila ve středověku německá jeptiška Hildegarda z Bingenu. Působila jako křesťanská mystička, lékařka, spisovatelka, skládala hudbu. Ve 12. století tak jistě byla výjimečnou osobností.

Díky svému nadání a působení byla jeptiška Hildegarda z Bingenu výjimečnou osobností své doby, ostatně byla by jí i dnes. Na svět přišla dne 16. září roku 1098 do urozené rodiny. Dodnes není jasné, kde se vlastně Hildegarda narodila. Objevují se dvě možnosti – Bermersheim u Alzey nebo Niederhosenbach. Již jako malé dítě měla mít dívka údajně jakási božská vidění. Když bylo dívence osm let, svěřili ji její rodiče do péče abatyše Jutty ze Sponheimu do kláštera Svatého Disiboda u Bingenu. Zde žila Hildegarda třicet let, než se zde stala abatyší. V klášteře zažívala další božská vidění, která si podrobně zapisovala a zakreslovala. Někteří dnešní odborníci však Hildegardina zaznamenaná vidění považují spíše za projevy migrény nebo dokonce epilepsie.

Již v dětství, když vstoupila do kláštera, se u Hildegardy projevilo její nadání. Oproti jiným dívkám se velmi rychle učila novým věcem a vědomostem. Brzy začala prohlubovat své znalosti v oblasti přírodních věd, léčitelství a lékařství či starořecké kosmologie. Později ke svým zájmům přidala také skládání básní a hudby. Působila v klášteře a jeho blízkém okolí jako léčitelka. Založila při klášteře zahradu s léčivými rostlinami, jejichž účinky dobře znala a popsala v několika spisech, které bychom dnes mohli nazvat farmakologickými příručkami. Dále zaznamenala příznaky rakoviny, nebála se psát ani o problému ženské sexuality. Jako vůbec první člověk hovořila o důležitosti toho, aby byl ženě pohlavní styk příjemný. Ženský orgasmus považovala za nezbytný k mužovu potěšení i otěhotnění. Zároveň se však velmi kriticky vyjádřila k homosexuálnímu pohlavnímu styku. Dnes se o Hildegardě z Bingenu hovoří jako o Rýnské Sybile, významné křesťanské mystičce, lékařce a léčitelce, spisovatelce, hudební skladatelce.

Samotný papež velmi obdivoval Hildegardino nadání, a tak jí jako vůbec první ženě dovolil psát teologické knihy a kázat. Při kázáních Hildegarda tvrdila, že Bůh není muž, ale žena. Ve spisu zvaném Scivias zaznamenala Hildegarda své náboženské úvahy a božská vidění. V díle Ordo virtutum zase kladla důraz na morálku.

Zachovalo se také několik encyklopedií, které jsou připisovány Hildegardě z Bingenu. Ve spisech Liber simplicis medicine a Liber composite medicine se zabývala účinky bylinek na lidské zdraví a popsala některé choroby. Jak již bylo zmíněno výše, v těchto oborech se Hildegarda skutečně velmi dobře orientovala.

Hildegarda z Bingenu je také autorkou liturgických básní pro gregoriánský chorál, díla s názvem Symphonia armoniae celestium revelationum. Tato kniha je napsaná zvláštním jazykem, který vychází ze středověké latiny a má celou řadu nových slov. Pro tento jazyk Hildegarda vytvořila speciální abecedu. Její hudební skladby jsou dodnes vydávány!

Abatyše Hildegarda z Bingenu zemřela dne 17. září 1179 v Rupertsbergu. Bylo jí 81 let, zanechala po sobě několik výjimečných spisů a klášter na Rupertsbergu u Bingenu, jehož byla zakladatelkou. V 16. století bylo její jméno připsáno na seznam svatých v katolické církvi. V roce 2012 byla kanonizována a spolu se svatým Janem z Ávily prohlášena za učitele všeobecné církve. Hildegarda z Bingenu je považována za patronku filologů, esperantistů a přírodovědců. Mezi její atributy patří kniha, psací pomůcky a model kostela.

Hildegarda z Bingenu klášter léčitelé křesťanství Hudba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy