Mezi ženy s mimořádným talentem patřila ve středověku německá jeptiška Hildegarda z Bingenu. Působila jako křesťanská mystička, lékařka, spisovatelka, skládala hudbu. Ve 12. století tak jistě byla výjimečnou osobností.
Díky svému nadání a působení byla jeptiška Hildegarda z Bingenu výjimečnou osobností své doby, ostatně byla by jí i dnes. Na svět přišla dne 16. září roku 1098 do urozené rodiny. Dodnes není jasné, kde se vlastně Hildegarda narodila. Objevují se dvě možnosti – Bermersheim u Alzey nebo Niederhosenbach. Již jako malé dítě měla mít dívka údajně jakási božská vidění. Když bylo dívence osm let, svěřili ji její rodiče do péče abatyše Jutty ze Sponheimu do kláštera Svatého Disiboda u Bingenu. Zde žila Hildegarda třicet let, než se zde stala abatyší. V klášteře zažívala další božská vidění, která si podrobně zapisovala a zakreslovala. Někteří dnešní odborníci však Hildegardina zaznamenaná vidění považují spíše za projevy migrény nebo dokonce epilepsie.
Již v dětství, když vstoupila do kláštera, se u Hildegardy projevilo její nadání. Oproti jiným dívkám se velmi rychle učila novým věcem a vědomostem. Brzy začala prohlubovat své znalosti v oblasti přírodních věd, léčitelství a lékařství či starořecké kosmologie. Později ke svým zájmům přidala také skládání básní a hudby. Působila v klášteře a jeho blízkém okolí jako léčitelka. Založila při klášteře zahradu s léčivými rostlinami, jejichž účinky dobře znala a popsala v několika spisech, které bychom dnes mohli nazvat farmakologickými příručkami. Dále zaznamenala příznaky rakoviny, nebála se psát ani o problému ženské sexuality. Jako vůbec první člověk hovořila o důležitosti toho, aby byl ženě pohlavní styk příjemný. Ženský orgasmus považovala za nezbytný k mužovu potěšení i otěhotnění. Zároveň se však velmi kriticky vyjádřila k homosexuálnímu pohlavnímu styku. Dnes se o Hildegardě z Bingenu hovoří jako o Rýnské Sybile, významné křesťanské mystičce, lékařce a léčitelce, spisovatelce, hudební skladatelce.
Samotný papež velmi obdivoval Hildegardino nadání, a tak jí jako vůbec první ženě dovolil psát teologické knihy a kázat. Při kázáních Hildegarda tvrdila, že Bůh není muž, ale žena. Ve spisu zvaném Scivias zaznamenala Hildegarda své náboženské úvahy a božská vidění. V díle Ordo virtutum zase kladla důraz na morálku.
Zachovalo se také několik encyklopedií, které jsou připisovány Hildegardě z Bingenu. Ve spisech Liber simplicis medicine a Liber composite medicine se zabývala účinky bylinek na lidské zdraví a popsala některé choroby. Jak již bylo zmíněno výše, v těchto oborech se Hildegarda skutečně velmi dobře orientovala.
Hildegarda z Bingenu je také autorkou liturgických básní pro gregoriánský chorál, díla s názvem Symphonia armoniae celestium revelationum. Tato kniha je napsaná zvláštním jazykem, který vychází ze středověké latiny a má celou řadu nových slov. Pro tento jazyk Hildegarda vytvořila speciální abecedu. Její hudební skladby jsou dodnes vydávány!
Abatyše Hildegarda z Bingenu zemřela dne 17. září 1179 v Rupertsbergu. Bylo jí 81 let, zanechala po sobě několik výjimečných spisů a klášter na Rupertsbergu u Bingenu, jehož byla zakladatelkou. V 16. století bylo její jméno připsáno na seznam svatých v katolické církvi. V roce 2012 byla kanonizována a spolu se svatým Janem z Ávily prohlášena za učitele všeobecné církve. Hildegarda z Bingenu je považována za patronku filologů, esperantistů a přírodovědců. Mezi její atributy patří kniha, psací pomůcky a model kostela.
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek