Všemocný česnek? Může snížit riziko vývoje některých druhů rakoviny. Klíčová je jeho příprava

Česnek je již dlouho považován za zdravou přísadu a k léčení nemocí se používá po tisíce let. Vědci ale stále diskutují o nejlepším způsobu, jak česnek připravit. Způsob, jakým tělo těží z česneku, je totiž pro vědce po celá léta záhadou.

Jediný stroužek česneku obsahuje více než 400 užitečných léčivých složek. Záleží však na tom, kde a jak se rostlina pěstuje a jakým způsobem se zpracovává. Je známo, že česnek je přírodní antibiotikum. Má prokázané dezinfekční, antibakteriální, antimykotické a antivirotické vlastnosti a je účinnou prevencí chřipky či nachlazení. Podporuje pocení a odkašlávání a je pomocníkem nejen při častých zánětech horních cest dýchacích nebo chronickém zánětu průdušek, ale také při průduškovém astmatu, protože navíc uvolňuje křeče.

Látky obsažené v česneku čistí cévy a snižují hladinu cholesterolu. Podle některých studií také organické sloučeniny síry obsažené v česneku jsou účinné proti buňkám glioblastomu, agresivního mozkového nádoru.  Česnek snižuje tlak krve a působí proti srážlivosti krevních destiček. Zvyšuje celkovou odolnost organismu.

V nedávné studii, kterou vydali vědci z University of Nottingham, experti dospěli k závěru, že česnek může snížit riziko vývoje některých druhů rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu.Zpráva vědců byla publikována v časopise Trends in Pharmacological Sciences.

Kromě toho se ukázalo, že je důležitý i způsob, jakým se česnek připravuje, protože ten může mít vliv na jeho léčivou schopnost. Vědci však nebyli schopni určit, který způsob přípravy je nejúčinnější.

Česnek při přípravě produkuje celou řadu sloučenin síry, ať už je nasekaný, fermentovaný v alkoholu nebo lisovaný na olej. Podle výzkumníků mohou tyto sloučeniny síry ovlivnit „plynné signální molekuly", tedy plynné molekuly, které jsou syntetizovány vnitřně v organismu, tkáni nebo buňce, nebo jsou přijaty organismem zvenčí, a které se používají k přenosu chemických signálů, které indukují určité fyziologické nebo biochemické změny v organismu.

Termín zahrnuje plyny jako kyslík, oxid uhličitý, oxid dusnatý, oxid uhelnatý, sirovodík, oxid siřičitý, oxid dusný, kyanovodík, amoniak, methan, vodík, ethylen, které jsou přirozeně vyráběny v lidském těle.

Změněné hladiny plynných signálních molekul se objevují u lidí trpících mnoha nemocemi a mohou mít obrovský dopad na buněčnou komunikaci a udržení rovnováhy v těle, vysvětluje server The Independent. „Tyto molekuly poskytují rostlinám, které rostou ve volné přírodě, ekologickou výhodu," vysvětluje doktor Peter Rose, biochemik z University of Nottingham a hlavní autor studie.

„Jsou také biologicky aktivní v buňkách a tkáních savců, ale nevíme, jak jsou u lidí metabolizovány,“ říká expert.

A i když se stále diskutuje o optimální technice pro přípravu česneku, vědci se shodli na tom, že česnek je jedním z několika druhů rostlin, které mají silné povzbuzující schopnosti. „Existuje spousta možností, jak najít cestu, která by mohla snížit riziko onemocnění a zlepšit lidské zdraví. Ale všechno se vrací k základním otázkám - co se vlastně děje s těmito sloučeninami, když je metabolizujeme?" uvádí doktor Rose.

Související

česnek

Zahrada Čech 2019 probíhá v Litoměřicích. Co vás potěší?

V Litoměřicích v pátek odstartoval začal tradiční podzimní veletrh Zahrada Čech. Největší prodejní výstavu pro zahrádkáře, zahradníky a kutily na severu Čech ročně navštíví až 80.000 lidí. Největší zájem mezi návštěvníky je jako obvykle o česnek, který se prodává od 120 korun za kilogram.

Více souvisejících

česnek zdraví Vědci

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy