Všemocný česnek? Může snížit riziko vývoje některých druhů rakoviny. Klíčová je jeho příprava

Česnek je již dlouho považován za zdravou přísadu a k léčení nemocí se používá po tisíce let. Vědci ale stále diskutují o nejlepším způsobu, jak česnek připravit. Způsob, jakým tělo těží z česneku, je totiž pro vědce po celá léta záhadou.

Jediný stroužek česneku obsahuje více než 400 užitečných léčivých složek. Záleží však na tom, kde a jak se rostlina pěstuje a jakým způsobem se zpracovává. Je známo, že česnek je přírodní antibiotikum. Má prokázané dezinfekční, antibakteriální, antimykotické a antivirotické vlastnosti a je účinnou prevencí chřipky či nachlazení. Podporuje pocení a odkašlávání a je pomocníkem nejen při častých zánětech horních cest dýchacích nebo chronickém zánětu průdušek, ale také při průduškovém astmatu, protože navíc uvolňuje křeče.

Látky obsažené v česneku čistí cévy a snižují hladinu cholesterolu. Podle některých studií také organické sloučeniny síry obsažené v česneku jsou účinné proti buňkám glioblastomu, agresivního mozkového nádoru.  Česnek snižuje tlak krve a působí proti srážlivosti krevních destiček. Zvyšuje celkovou odolnost organismu.

V nedávné studii, kterou vydali vědci z University of Nottingham, experti dospěli k závěru, že česnek může snížit riziko vývoje některých druhů rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu.Zpráva vědců byla publikována v časopise Trends in Pharmacological Sciences.

Kromě toho se ukázalo, že je důležitý i způsob, jakým se česnek připravuje, protože ten může mít vliv na jeho léčivou schopnost. Vědci však nebyli schopni určit, který způsob přípravy je nejúčinnější.

Česnek při přípravě produkuje celou řadu sloučenin síry, ať už je nasekaný, fermentovaný v alkoholu nebo lisovaný na olej. Podle výzkumníků mohou tyto sloučeniny síry ovlivnit „plynné signální molekuly", tedy plynné molekuly, které jsou syntetizovány vnitřně v organismu, tkáni nebo buňce, nebo jsou přijaty organismem zvenčí, a které se používají k přenosu chemických signálů, které indukují určité fyziologické nebo biochemické změny v organismu.

Termín zahrnuje plyny jako kyslík, oxid uhličitý, oxid dusnatý, oxid uhelnatý, sirovodík, oxid siřičitý, oxid dusný, kyanovodík, amoniak, methan, vodík, ethylen, které jsou přirozeně vyráběny v lidském těle.

Změněné hladiny plynných signálních molekul se objevují u lidí trpících mnoha nemocemi a mohou mít obrovský dopad na buněčnou komunikaci a udržení rovnováhy v těle, vysvětluje server The Independent. „Tyto molekuly poskytují rostlinám, které rostou ve volné přírodě, ekologickou výhodu," vysvětluje doktor Peter Rose, biochemik z University of Nottingham a hlavní autor studie.

„Jsou také biologicky aktivní v buňkách a tkáních savců, ale nevíme, jak jsou u lidí metabolizovány,“ říká expert.

A i když se stále diskutuje o optimální technice pro přípravu česneku, vědci se shodli na tom, že česnek je jedním z několika druhů rostlin, které mají silné povzbuzující schopnosti. „Existuje spousta možností, jak najít cestu, která by mohla snížit riziko onemocnění a zlepšit lidské zdraví. Ale všechno se vrací k základním otázkám - co se vlastně děje s těmito sloučeninami, když je metabolizujeme?" uvádí doktor Rose.

Související

česnek

Zahrada Čech 2019 probíhá v Litoměřicích. Co vás potěší?

V Litoměřicích v pátek odstartoval začal tradiční podzimní veletrh Zahrada Čech. Největší prodejní výstavu pro zahrádkáře, zahradníky a kutily na severu Čech ročně navštíví až 80.000 lidí. Největší zájem mezi návštěvníky je jako obvykle o česnek, který se prodává od 120 korun za kilogram.

Více souvisejících

česnek zdraví Vědci

Aktuálně se děje

před 43 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy