Samosběr česneku Martinice: Úroda se povedla. Další samosběry zde, vyberte si

Samosběr se stává čím dál častější volbou pro farmy a zemědělce při sklizni jejich vlastních plodin. Tento trend není omezen pouze na jahody, ale rozšířil se i na další plodiny, včetně česneku. Příkladem je situace v oblasti Martinic, kde je patrné uplatňování samosběru.

Jednou z hlavních výhod samosběru je především nižší cena ve srovnání s nabídkou v obchodech. Lidé, které oslovovala reportérka Českého rozhlasu, sdělili: "Je to zjevně lepší než nákup v obchodě. Plodiny jsou čerstvé, právě sklizené a člověk si je může sám uskladnit. V obchodech jsou podobné produkty často předražené." Toto hodnocení vyjadřuje jejich nadšení z možnosti samosběru česneku v Martinicích.

Zemědělec František Krajča z Martinic nachystal pro letošek šest odrůd česneku na ploše půl hektaru. Zájem ho příjemně překvapil. "Tak velké fronty jsem nečekal a potěšilo mě to," konstatoval.

Martinice se nacházejí nedaleko města Holešov v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji. Obec obývá 837 obyvatel. Historie Martinic sahá až do roku 1262, kdy byla poprvé písemně zmíněna.

Další místa pro samosběr

Farma Pech u Pelhřimova (kraj Vysočina)
Samosběr i prodej česneku přímo z pole začíná 1. července 2023.
Cena: 100 Kč/kg, při odběru nad 20 kg je cena 75 Kč/kg

Farma Jura, Bochovice (kraj Vysočina)
Samosběr bude probíhat od 5. do 16. července 2023. Česnek bude předem vyoraný a svázaný, každý si na poli pak jen vybere svazek podle libosti. 
Cena: 100 Kč/kg (s natí), platba pouze v hotovosti

Česnek z Blatce (Olomoucký kraj)
Samosběr probíhá od 7. července 2023 od 8 hodin do vyprodání zásob.
Cena: 90 Kč/kg (s natí), platba pouze v hotovosti

Farma ve Vojnicích u Olomouce (Olomoucký kraj)
Samosběr začal 28. června 2023 a bude probíhat každý den do 2. července, vždy od 9 do 18 hodin. 
Cena: 50 Kč/kg (s natí)

Farma Svobodovi, Moravské Bránice (Jihomoravský kraj)
Samosběr probíhá od 5. do 8. července 2023 vždy od 9 do 18 hodin 
Cena: 100 Kč/kg (s natí)

Farma Michal Šeda, Maršov (Jihomoravský kraj)
Samosběr probíhá od 4. do 9. července 2023, vždy od 8 do 17 hodin.
Cena: 120 Kč/kg (s natí), při odběru nad 10 kg cena 110 Kč/kg
          150 Kč/kg (bez natě), při odběru nad 10 kg cena 140 Kč/kg

Farma Krajča, Martinice u Holešova (Zlínský kraj)
Samosběr probíhá od 26. června do 10. července 2023 vždy od 9:30 do 17:30 hodin. Při nepříznivém počasí bude samosběr přerušen.
Cena: 110 Kč/kg

Farma Kala, Kuřimská Nová Ves (Jihomoravský kraj)
Samosběr se koná od 1. do 16. července 2023 vždy od 9 do 17 hodin.
Cena: 110 Kč/kg (s natí), možnost platit kartou

Farma Drahoš, Dolní Újezd u Litomyšle (Pardubický kraj)
Samosběr od 5. 7. 2023 7–12 hod., další termíny jsou zveřejněny na webových stránkách a mohou se měnit v závislosti na počasí a zájmu
Cena: 100 Kč/kg (s natí)
          150 Kč/kg (bez natě)

Slavnosti s chutí i vůní česneku

Farma Podal, Drásov (Jihomoravský kraj)
5. Česnekové slavnosti se konají 22. 7. 2022 od 11 do 22 hodin. K zakoupení budou různé odrůdy česneku, možnost ochutnávek, bohatý kulturní program.

Slavnosti česneku na zámku Buchlovice (Zlínský kraj)

29. července 2023 se uskuteční Česnekové slavnosti, které potrvají od 10:00 do 17:00 hodin. Tato akce přinese pestrou nabídku českého česneku od více než dvaceti producentů z celého České republiky. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat různé česnekové speciality a zúčastnit se soutěže v plivání česneku. Kromě toho se mohou těšit na bohatý doprovodný program, který zahrnuje taneční, cimbálové a dechové hudební vystoupení.

Související

česnek

Zahrada Čech 2019 probíhá v Litoměřicích. Co vás potěší?

V Litoměřicích v pátek odstartoval začal tradiční podzimní veletrh Zahrada Čech. Největší prodejní výstavu pro zahrádkáře, zahradníky a kutily na severu Čech ročně navštíví až 80.000 lidí. Největší zájem mezi návštěvníky je jako obvykle o česnek, který se prodává od 120 korun za kilogram.
Ilustrační foto

Babské recepty na nachlazení: Fungují, nebo jde jen o placebo?

S přicházející zimou jsou spojeny také častější případy nachlazení. Existuje celá spousta zaručených rad, jak se rychle uzdravit nebo nemoci předejít. Jak je to ale ve skutečnosti? Opravdu fungují některé z babských receptů, nebo se jedná jen o mýty a placebo?

Více souvisejících

česnek

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 7 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 9 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 9 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 10 hodinami

Palestina, pásmo Gazy

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

před 10 hodinami

"Úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná." Březnový zlom poštval Západ proti Izraeli

Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy