Odvážní pralidé: Lovili naši předci obří lenochody?

Dnes je lenochod považován za jedno z nejméně nebezpečnějších zvířat na světě. Díky jejich pomalému způsobu života je často zesměšňován. Z jejich předku, kteří žili na zemi před 11 000 roky, by nám však asi do smíchu nebylo.

Pravěcí lenochodi, kdysi obývající dnešní Ameriku, totiž měřili 5 až 6 metrů a vážili až kolem 3 tun. Měli nebývale dlouhé drápy. Když se postavili na zadní, nebyl pro ně problém drápy člověka zabít.

Přestože to byli býložravci, nepohrdli ani masem. V Novém Mexiku v minulých dnech objevili archeologové důkaz, že naši předci se dokázali pustit do boje i s takovýmto gigantem.

Při výzkumu v oblasti White Sands se podařilo objevit ve slaném sedimentu zachovalé lidské a lenochodí stopy. Ty naznačují, že lidé zvíře stopovali a zřejmě jej chtěli ulovit, informuje sciencealert.

„Lidské stopy jsou tak hluboké,“ poznamenává archeolog Matthew Bennett, „že podle našich dosavadních zkušeností se nemohlo jednat jen o jednu osobu, ale o skupinu lovců, kteří se drželi přesně v jejích stopách.“ Zvíře se podle vědců v jednu chvíli postavilo na zadní, což by naznačovalo, že se lovce snažilo odehnat.

Podle vědců to potvrzuje teorii, podle které obří lenochodi nevymřeli, ale byli vyhubeni našimi předky. Důvody honů na lenochody mohly být podle vědců různé. Mladí lovci se tak mohli učit, jak lovit větší zvířata, mohlo jít tedy o trénink nebo hru.

To je však pro mnohé vědce nepravděpodobné. Obrovská zvířata byla totiž díky své velikosti a drápům velmi nebezpečná. Nejpravděpodobnější však je, že lenochody prostě naši předci lovili pro maso. Důvody, které vedly k honům na tato zvířata, již dnes zřejmě nezjistíme.

Související

Lidé

Výzkum z území Čech přinesl překvapivé poznatky o migraci v pravěku

Překvapivé poznatky o migraci v pravěké Evropě přinesl výzkum genomů 271 lidí žijících na území Čech před 7000 až 3500 lety. Kosterní pozůstatky studoval německo-český tým. Výsledky svědčí o nejméně třech dosud neznámých migračních vlnách, informovali zástupci Akademie věd ČR (AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

pravěk historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy