Co stane se Sluncem, až zemře? Vědci popsali scénář jako z hororu

Bude to trvat nějakých 5 miliard let než naše Slunce vyhasne. Co se sním stane pak? Na tuto otázku nyní vědci našli odpověď, píše The Guardian.

Za 5 miliard let naše hostitelská hvězda vyhoří, zhroutí se do sebe a změní se v mohutný zářící prstenec mezihvězdného plynu a prachu, tvrdí vědci.

Astronomové již dlouho ví, že když dojde Slunci palivo, zemře.  Přesný popis, jak k tomu dojde a co se bude dít se zbytky Slunce, však dosud chyběl.

Nejnovější teorie pochází od mezinárodního týmu vědců. S použitím nového počítačového modelu zjistili, že umírající Slunce se spíše než aby prostě zmizelo, jak se dříve předpokládalo, změní na planetární mlhovinu, která bude viditelná zhruba na miliony světelných let.

„Planetární mlhoviny jsou nejkrásnějšími objekty na obloze. Přestože ze Slunce bude jen slabá mlhovina, bude ji možno pozorovat ze sousedních galaxií," tvrdí Albert Zijlstra, profesor astrofyziky na univerzitě Manchesteru. "Pokud byste žili v galaxii Andromeda 2 miliony světelných let odsud, mohli byste mlhovinu, která vznikne z našeho slunce vidět."

Slunce je v mnoha ohledech průměrná hvězda. Je středně velké a ve středním věku pěti miliard let. To je zhruba polovina jeho života. Konec přijde, když sluneční jádro vyčerpá vodík, což způsobí, že jeho zhroucení. Když k tomu dojde, jaderné reakce se rozběhnou mimo jádro, což způsobí, že se slunce nabobtná do červeného obra, který nakonec pohltí Merkur a Venuši.

To, co se stane pak, popsali vědci z Británie, Polska a Argentiny v nejnovějším čísle časopisu Nature Astronomy. Po vytvoření červeného obra slunce ztratí asi polovinu své hmotnosti. Vnější vrstvy se začnou rozptylovat rychlostí asi 20 kilometrů v sekundě.

Odhalené jádro se rychle zahřeje a začne vyzařovat ultrafialové a rentgenové záření, které se spojí s vnějšími vrstvami, a přemění je do jasně zářícího plazmového kruhu. Planetární mlhovina bude zářit asi 10 000 let.

Starší modely také předpovídaly, že Slunce na konci svého života ztratí vnější vrstvy. Předpokládalo se však, že nebude mít dost síly, aby vytvořilo planetární mračno. V době, kdy jádro v těchto modelech dosáhlo požadované teploty 30 000 stupňů Celsia, měly být vnější vrstvy Slunce dávno rozptýleny do meziplanetárního prostoru.

"Prokázali jsme, že jádro bude po vyvržení vnějších vrstev dost horké, aby vytvořilo planetární mlhovinu. Je to však na hranici jeho schopností." prohlásil Zijlstra.

Pokud se nestane něco nepředvídatelného, Země by měla v této době stále existovat. Nebude to však příjemné místo. Jak bude Slunce stárnout, bude se stávat silnějším. Do 2 miliard let by mělo tak zesílit, že vypaří všechny oceány a zničí atmosféru. „Ze země bude mrtvý kus kamene,“ uzavírá Zijistra

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012

Zemi zasáhla nejsilnější sluneční erupce za poslední roky

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zachytil nejsilnější sluneční erupci od roku 2017. Ve Spojených státech a dalších zemích způsobila poruchy rádiového spojení trvající dvě hodiny. Problémy měli například piloti letadel.

Více souvisejících

Slunce astronomie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy