Co stane se Sluncem, až zemře? Vědci popsali scénář jako z hororu

Bude to trvat nějakých 5 miliard let než naše Slunce vyhasne. Co se sním stane pak? Na tuto otázku nyní vědci našli odpověď, píše The Guardian.

Za 5 miliard let naše hostitelská hvězda vyhoří, zhroutí se do sebe a změní se v mohutný zářící prstenec mezihvězdného plynu a prachu, tvrdí vědci.

Astronomové již dlouho ví, že když dojde Slunci palivo, zemře.  Přesný popis, jak k tomu dojde a co se bude dít se zbytky Slunce, však dosud chyběl.

Nejnovější teorie pochází od mezinárodního týmu vědců. S použitím nového počítačového modelu zjistili, že umírající Slunce se spíše než aby prostě zmizelo, jak se dříve předpokládalo, změní na planetární mlhovinu, která bude viditelná zhruba na miliony světelných let.

„Planetární mlhoviny jsou nejkrásnějšími objekty na obloze. Přestože ze Slunce bude jen slabá mlhovina, bude ji možno pozorovat ze sousedních galaxií," tvrdí Albert Zijlstra, profesor astrofyziky na univerzitě Manchesteru. "Pokud byste žili v galaxii Andromeda 2 miliony světelných let odsud, mohli byste mlhovinu, která vznikne z našeho slunce vidět."

Slunce je v mnoha ohledech průměrná hvězda. Je středně velké a ve středním věku pěti miliard let. To je zhruba polovina jeho života. Konec přijde, když sluneční jádro vyčerpá vodík, což způsobí, že jeho zhroucení. Když k tomu dojde, jaderné reakce se rozběhnou mimo jádro, což způsobí, že se slunce nabobtná do červeného obra, který nakonec pohltí Merkur a Venuši.

To, co se stane pak, popsali vědci z Británie, Polska a Argentiny v nejnovějším čísle časopisu Nature Astronomy. Po vytvoření červeného obra slunce ztratí asi polovinu své hmotnosti. Vnější vrstvy se začnou rozptylovat rychlostí asi 20 kilometrů v sekundě.

Odhalené jádro se rychle zahřeje a začne vyzařovat ultrafialové a rentgenové záření, které se spojí s vnějšími vrstvami, a přemění je do jasně zářícího plazmového kruhu. Planetární mlhovina bude zářit asi 10 000 let.

Starší modely také předpovídaly, že Slunce na konci svého života ztratí vnější vrstvy. Předpokládalo se však, že nebude mít dost síly, aby vytvořilo planetární mračno. V době, kdy jádro v těchto modelech dosáhlo požadované teploty 30 000 stupňů Celsia, měly být vnější vrstvy Slunce dávno rozptýleny do meziplanetárního prostoru.

"Prokázali jsme, že jádro bude po vyvržení vnějších vrstev dost horké, aby vytvořilo planetární mlhovinu. Je to však na hranici jeho schopností." prohlásil Zijlstra.

Pokud se nestane něco nepředvídatelného, Země by měla v této době stále existovat. Nebude to však příjemné místo. Jak bude Slunce stárnout, bude se stávat silnějším. Do 2 miliard let by mělo tak zesílit, že vypaří všechny oceány a zničí atmosféru. „Ze země bude mrtvý kus kamene,“ uzavírá Zijistra

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce astronomie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 23 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy