Sobotní večer bude patřit celosvětově oblíbené soutěži Eurovision Song Contest. Že je dobré tento pořad sledovat, si myslí nejen příznivci hudby, ale i vědci. Ti v nové studii tvrdí, že vás Eurovize může učinit šťastnějšími.
Eurovision Song Contest 2018 je 63. ročník soutěže Eurovision Song Contest. Letošní ročník soutěže se koná v Altice Areně v Lisabonu, hlavním městě Portugalska, a to po vítězství portugalského zpěváka Salvadora Sobrala s písní „Amar Pelos Dois“ na předchozím ročníku v Kyjevě na Ukrajině. Do finálového kola, které se bude konat v sobotu, se podruhé dostala také česká republika reprezentovaná zpěvákem Mikolasem Josefem.
Mezinárodní televizní soutěž probíhá od roku 1956 a sledují ji miliony lidí napříč celým světem – od USA přes Francii až po Čínu a Austrálii. A jak se zdá, lidem tento zábavný program velmi prospívá. To alespoň tvrdí nová studie, ze které cituje server stanice CNN. Ta naznačuje, že pokud se země zúčastní Eurovize, existuje o 13% vyšší pravděpodobnost, že lidé, kteří v ní žijí, budou pociťovat „spokojenost se životem" ve srovnání s lidmi ze států, které se soutěže neúčastní.
Logicky pak také platí, že čím úspěšnější soutěžící z dané země je, tím více spokojeni jsou obyvatelé. Jinými slovy platí, že každých deset příček znamená nárůst spokojenosti o 4 procentní body. Lidé ze země, které se umístila na druhém místě, tedy budou asi o 4 procenta spokojenější než ti, jejichž zástupce se umístil na místě dvanáctém.
I špatné umístění v soutěži je ale spojeno s větším zvýšením životní spokojenosti ve srovnání s lidmi z těch zemé, které se vůbec nezúčastnily. Tato životní spokojenost může zase mít vliv na fyzické a duševní zdraví, říka epidemiolog z Imperial College v Londýně Filippos Filippidis. Studii jeho týmu v pátek zveřejnil studii v časopise BMC Public Health.
Nejste fanoušky Eurovize? Nevadí! Závěry výzkumu podporují dřívější studie, které ukazují, že účast nebo úspěch ve sportovních soutěžích, jako je americký Super Bowl a mistrovství světa ve fotbale, mohou zvýšit blaho a produktivitu města nebo i celého státu. Pokud tedy nejste fanoušci hudební soutěže, zapněte si některý ze zápasů české hokejové reprezentace, která právě bojuje na Mistrovství světa v Dánsku.
Související

Skandální odhalení? Vítězná píseň letošní Eurovize je nejspíš plagiát

Další ročník Eurovize má být v Izraeli. Je z toho problém, už přišla výzva k bojkotu
Eurovision Song Contest 2018 , eurovize , věda
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
před 1 hodinou

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 2 hodinami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 3 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera
Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu znovu vystoupil s mimořádně ostrou kritikou na adresu západních představitelů, především britského premiéra Keira Starmera, jehož přístup k izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy označil za podporu masových vrahů, násilníků, vrahů dětí a únosců.
Zdroj: Jakub Jurek