Zabíjí alkohol mozkové buňky? Těmto mýtům o mozku věří miliony lidí, přitom nejsou pravdivé

Možná už jste slyšeli že lidé, kteří mají analytické či logické myšlení využívají levou stranu mozku, a že u těch, kteří jsou více umělecké typy, dominuje pravá strana mozku. To ale není pravda. Žádné vědecké studie neprokázaly, že by u někoho byla jedna hemisféra dominantnější, než ta druhá.

Vědci z univerzity z Utahu zkoumali mozky až u 1000 subjektů a zjistili, že neexistuje žádný významný rozdíl v mozkové dominanci. V aktivita jedné i druhé hemisféry byla více či méně stejná, píše server Business Insider.

Lidé využívají jen 10% mozku

Kdyby to byla pravda, z pohledu evoluce by to znamenalo, že bychom zbytečně živili velkou část mozku, která je v podstatě k ničemu. Skutečnost je taková, že mozek využíváme celý – to dokazují i skeny aktivity mozku. Pravdou ale je, že jsou případy, kdy lidé utrpěli poškození mozku a jeho část se stala nefunkční, zatímco ostatní části fungovaly relativně normálně. To se dá ale vysvětlit například tím, že tyto funkce si „přebraly“ nepoškozené části mozku, nebo došlo ke změnám, které nejsou snadno zjistitelné.

Každý člověk má vlastní styl učení

Často se říká, že někteří lidé se dokáží lépe učit, když informace slyší, jiným zase pomáhá psaní poznámek. Jiný využívají vizuální či mnemotechnické pomůcky. Ve skutečnosti existuje pouze velmi málo studií týkajících se stylem učení . Vědci dělali pokusy s různými styly učení, ale neobjevil žádné významné rozdíly mezi testovanými skupinami.

Muži a ženy se učí jinak

Neexistují ani žádné hodnověrné důkazy, že by se mužský a ženský mozek učil jinak. Žádný výzkum neprokázal rozdíly v tom, jak jsou neurony v mozcích propojovány. Nezjistilo se ani, že by mozky rozdílných pohlaví fungovaly jinak. Faktem nicméně je, že mužský mozek je větší - to ale souvisí hlavně s tím, že mužské tělo je větší než ženské, takže i mozek je větší. Souvislost s inteligencí to však nemá.

Po čtyřicítce to jde s mozkem s kopce

Některé kognitivní schopnosti se s věkem opravdu snižují. Obecně se tvrdí, že jako děti se snadněji naučíme nové jazyky protože dětské mozky jsou nastaveny na to, aby přijímaly informace. Ale studie ukázaly, že ani to nemusí být vždy pravda. Navíc starší mozek může mít oproti mladšímu i své výhody. Starší lidé mají obvykle lepší slovní zásobu a umějí lépe zhodnotit situace. Snadněji také dokáží udržet své emoce pod kontrolou.

Člověk má 5 smyslů

Mluví se o pěti smyslech: zrak, sluch, chuť, čich a hmat. Ve skutečnosti jich máme více. Někteří neurovědci hovoří až o 21 smyslech . Umíme také třeba vnímat tlak, teplo i bolest, a máme i smysl pro rovnováhu.

Pití alkoholu zabíjí mozkové buňky

Nadměrná konzumace alkoholu poškozuje naše vnitřní orgány, takže je jasné, že má i negativní vliv na mozek. Nicméně množství alkoholu, které je potřeba k přímému poškození mozku by způsobilo otravu alkoholem, otok mozku a následnou smrt. Znamená to, že mírné pití alkoholu nemá žádný vliv na zabíjení mozkových buněk.

Poškození mozku je trvalé

Mozek je orgán, který řídí naše tělo, takže když se poškodí, znamená to obvykle vážný problém. Ukázalo se, že pokud nastane zranění mozku, dokáže se mozek většinou docela dobře zregenerovat. Vědci v minulosti věřili, že máme konečný počet buněk a že už se nikdy se neobnoví. Dnes už víme, že mozek je docela „pružný" orgán a může vytvářet nové buňky.

Víme, co nás dělá šťastnými a co ne

Všichni máme představu o tom, co nás těší a co ne. Ale ve skutečnosti, když přijde nějaká situace, nemáme žádnou kontrolu nad tím, co se děje v našem mozku a jaký scénář nás opravdu udělá šťastným nebo naopak smutným. Pokud nám například zemře někdo blízký, neumíme předpovědět, zda budeme cítit smutek či zoufalství – nebo zda budeme cítit něco úplně jiného. Samozřejmě nějaké tendence zde jsou, ty ale rozhodně není možné zobecnit.

Poslech Mozarta vás udělá chytřejšími

Výzkum v 50. letech zjistil, že pokud studenti kalifornské univerzity v Irvine poslouchali 10 minut Mozartovy skladby před prováděním IQ testů, zlepšili v něm své skóre o 8 bodů. Tento jev byl později pojmenován jako Mozartův efekt. Tato studie se však považuje za kontroverzní a zatím nikomu se ji nepodařilo zreprodukovat. Odborníci proto obecně soudí, že jde o mýtus.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek Lidé věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy