Vězeň, jehož tvář nesměl nikdo spatřit. Kdo byl skutečný muž se železnou maskou?

O tajemném muži se železnou maskou psal Alexandre Dumas nebo Voltaire, točí se o něm filmy, hrají muzikály. Identita tohoto muže však dodnes zůstává záhadou. Kdo to mohl být? A proč nesměl nikdo spatřit jeho tvář?

Muž se železnou maskou zemřel dne 19. listopadu roku 1703, jeho hrob nese jméno Marchioly. Kdo byl však tento tajemný francouzský vězeň, který vstoupil do knih i muzikálů, to je dodnes předmětem spekulací. Jisté je to, že se jednalo o muže, který byl od roku 1669 nebo 1670 vězněn v několika věznicích ve Francii a jeho tvář musela zakrývat maska. Nejednalo se však s největší pravděpodobností o masku železnou, ale textilní. Ovšem legenda o železné masce je stále živá.

Muže se železnou maskou po většinu času věznil muž jménem Dauvergne de Saint-Mars. Právě z jeho písemné pozůstalosti můžeme čerpat nějaké podrobnější informace o tajemném vězni s maskou. Podle některých badatelů měl být vězeň údajně členem samotné královské rodiny – a tom bychom se ostatně mohli dočíst u Voltaira nebo Alexanda Dumase. S jistotou však něco takového tvrdit nemůžeme.

S jiným názorem přišel americký historik Paul Sonnino. Ten dal dokonce muži se železnou maskou jméno – Eustache Dauger. Kdo to byl? Muž, jemuž se staly osudné jisté finanční machinace na dvoře známého kardinála Mazarina, do kterých se zapletl. Zřejmě přišel na zpronevěru peněz ze státní pokladny. A za to putoval za mříže.

Podívejme se ale na příběh muže jménem Eustache Dauger pěkně od začátku. Podle informací zřejmých z dochovaných písemných pramenů působil u kardinála Mazarina, který měl v tehdejším francouzském království větší vliv a moc než samotný král. Eustache Dauger byl v jeho službách zřejmě až do jeho smrti v roce 1661. A právě za panování kardinála Mazarina se začaly ve velkém ztrácet peníze z královské pokladny. Právě Dauger si toho všiml a také začal pátrat, kam se tyto ztracené finanční prostředky poděly. A protože mnohé zjistil, stal se nepohodlným člověkem a bylo potřeba se ho zbavit – třeba ho nechat zavřít do vězení. Tak se také stalo.

Když Mazarin zemřel, král z rozkradení státní pokladny obvinil tehdejšího ministra financí Nicolase Fouqueta a poslal ho do konce života za mříže. Někteří badatelé se dodnes domnívají, že právě ministr financí by mohl být vězněm, kterému se přezdívá muž se železnou maskou.

Zanedlouho putoval do vězení také Eustache Dauger. Uvěznit ho nechal markýz de Louvois, tehdejší ministr války. Podle historika Paula Sonnina muž zřejmě tehdy vyzradil nějakou důležitou, ale v tu dobu nevhodnou informaci. A proto musel být umlčen. Podle některých teorií se Eustache Dauger osobně znal a pravděpodobně také spolupracoval s jistým Rouxem de Marsillym. Kdo to byl? Hugenot, který byl odsouzený a nakonec roku 1669 popravený za pokus o zavraždění francouzského krále. Ve vězení, v Bastile, nakonec muž se železnou maskou v roce 1703 zemřel.

O tajemném vězni, jehož tvář nemohl nikdo spatřit, psal v třetím díle novely Vikomt de Bragelonne slavný Alexandre Dumas starší. Vzal si tedy za námět skutečný příběh. O vězni s maskou psal také Voltaire, který byl roku 1717 zavřený v Bastile, kde slyšel příběhy a legendy o tajemném muži, který věděl příliš. Právě Voltaire podává informaci, že muž se železnou maskou je zřejmě bratrem a dvojčetem francouzského krále Ludvíka XIV. Dále se objevilo tvrzená, že vězněm mohl být otec krále Ludvíka XIV. Nebo mohl být legendárním mužem se železnou maskou skutečně Eustache Dauger.

O vězni, který musel skrývat svou tvář, byly psány příběhy, vstoupil i na filmová plátna či na divadelní pódia. Slovní spojení „muž se železnou maskou“ použili poprvé filmaři v roce 1977. Dodnes zůstává tajemný vězeň legendou a tak trochu záhadou.

muž se železnou maskou Francie Ludvík XIV.

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy