Český Šternberk: Jaký světový unikát ukrývá jeden z nejstarších hradů?

Rod Šternberků patří i dnes k neznámějším šlechtickým rodům. Na rozdíl například od Rožmberků, žijí příslušníci tohoto rodu dodnes a uchovávají tak odkaz svých předků pro nás i další generace. Skvělým příkladem je hrad Český Šternberk, kolébka tohoto rodu, která skrývá nejeden unikát.

Rod Šternberků se nazývá po svém rodovém sídle, kterým byl a dodnes je hrad Šternberk v Čechách, dnes nazývaný jako Český Šternberk. Ten založil Zdeslav, známý také jako Zdislav někdy před rokem 1241, od kdy se psal jako Zdeslav ze Šternberka. 

Samotný název hradu vychází z tehdy módního poněmčování názvů panských sídel. V tomto případě šlo o německé pojmenování "Sternberg“, tedy složeninu slov „Stern“ – hvězda a „berg“ – hora. Ve volném předkladu by tak bylo možné hrad nazvat jako hvězdná hora. Souvisí to též s rodovým erbem, respektive znakem, kterým je zlatá osmicípá hvězda na modrém poli. Rodové heslo zní latinsky "Nescit occasum", což v češtině znamená „nezná západu“ nebo „nikdy nezapadá“, a míní se tím ona šternberská hvězda.

Hrad tedy vznikl na popud Zdeslava někdy během 30. let 13. století, přičemž nejpozději byl dokončen v roce 1241, kdy se po něm Zdeslav psal. Staveništěm hradu se stal klesající ostroh nad řekou Sázavou. Dispozice byla nejspíše od počátku dvojdílná. Hrad původně tvořila obranná okrouhlá věž v čele, za ní pak hradbami obehnané nádvoří s palácem na zadní, nejchráněnější straně. Z prostoru stoupajícího hřebene byla hradba masivně zesílena do podoby tzv. štítové zdi. Protože se jádro nacházelo na hřebeni, mělo dvě čela. Severní proti předhradí zajišťoval právě okrouhlý bergfrit a druhou stranu neprůstřelná štítová zeď.

Hrad byl postupem času přestavován a to již ve 14. století. Ani tehdy ovšem hradní architektura, zaměřená za časů Karla IV. spíše na pohodlí, nedokázala reagovat na vývoj obléhacích strojů a technik. Nevýhodná poloha hradu na klesající ostrožně, se stala Šternberku osudnou během Poděbradských válek v 60. letech 15. století. Hrad byl tehdy v roce 1467 obležen a dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Útočníci využili faktu, že hrad stál pod vrcholem ostrohu, tudíž ho obléhací stroje, bombardy i trebuchety měli jako na dlani.

Hrad byl však obnoven a majitelé se z těchto časů též poučili. Ze slabiny udělali přednost. K tomu se vztahu jede z prvních unikátů hradu. Na vrcholu hřebene ostrohu, pod nímž se hrad nalézá, byla postavena předsunutá bašta v podobě bateriové věže. Do ní bylo možné umístit jak děla, tak posádku, která tak mohla hrad z nejohroženější strany chránit již několik set metrů před samotným jádrem hradu. Šternberkové ji postavili na konci 15. století právě v místech, odkud na ně posádka Jiřího z Poděbrad před lety vrhala těžké prakové koule. Předsunutá bašta je jednou z mála dodnes dochovaných na našem území.

I později byl hrad přestavován, výrazných úprav se dočkal po třicetileté válce, kdy byly přestavěny především interiéry. Po celou tuto dobu byl hrad v majetku jediného rodu a tím byli zakladatelé hradu, Šternberkové. Změna nastává až v roce 1712, kdy holická větev tohoto rodu, vymřela a hrad se tak na 130 let ocitl v rukou jiných majitelů, například hrabat z Roggendorfu, hraběte Čejka z Olbramovic či hrabat Somsichů de Saard. Ovšem následně, v roce 1841 se hrad odkoupením zpět dostal do vlastnictví původních majitelů, rodu Šternberků, tentokrát z konopišťské větve. Hrad tehdy koupil Zdeněk hrabě Sternberg.

Hrad zůstal v majetku Šternberků až do novodobé historie, tedy do zestátnění v roce 1949. Tehdy se z hradního pána stal hradní průvodce na státním hradě. Ovšem po pádu komunismu byl hrad v restituci navrácen rodině již v roce 1992. Díky tomu má hrad další unikát. Jedná se totiž o jeden z mála hradů, který dodnes vlastní potomci zakladatele, v tomto případě je hrad v majetku Šternberků po několik století s výjimkou onoho stotřicetiletého období a období komunismu, už od roku 1241.

Posledním, neméně významným faktem je skutečnost, že je hrad dodnes zpřístupněn se zajímavou prohlídkou, nejen o hradu, ale též historii rodu. Nabízí ale též nějaké legendy, například o pokladu či pekelném psovi.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky Hrad Český Šternberk historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy