Tajemný měsíc Jupiteru: další důkaz, že je na něm život?

Vědci NASA odhalili, že sonda Galileo během průletu kolem měsíce Jupitera, Europa, proletěl obrovským mrakem vodní páry, píše The Guardian.

Podle nejnovější analýzy dat, sonda NASA Galileo, která zkoumala měsíc Jupitera Europa, proletěla obřím mrakem vodních pár, které měly vytrysknout z povrchu Europy a dosáhnout do výšky až sto kilometrů.

Tento objev potvrzuje názor některých vědců, že Europa, jeden ze čtyř měsíců zaznamenaných italským astronomem Galileo Galileem v roce 1610, je nejslibnějším místem ve sluneční soustavě k pro výskyt života.

Pokud jsou takové gejzíry na běžné Evropě, mise NASA a Evropské kosmické agentury (Esa), které jsou plánovány, by mohly změnit svoje poslání a začít hledat známky života ve vodě pocházející z měsíce. Podle vědců se na Europě nacházejí obrovské ho podpovrchového oceánu, který má mít dvakrát více vody než všechny oceány na Zemi.

 

Sonda NASA Galileo strávila na oběžné dráze kolem Jupitera osm let. Když se 17. prosince 1997 sonda dostala na 405 kilometrů od Europy, otřásla se, což tehdy nedokázali vědci vysvětlit.

Teprve v roce 2016 Hubbleův teleskop zaznamenal gejzír tryskající z povrchu Europy. Vědci se vrátili ke starým záznamům ze sondy Galileo. Teprve nyní se podařilo potvrdit, že Galileo skutečně nad Jupiterovým měsícem proletěl mrakem vody pocházejícím z jeho povrchu.

Přestože se sonda pohybovala rychlostí 3588 kilometrů v hodině, dokázala celý okamžik zaznamenat. Podle vědců erupce gejzíru, který zasáhl Galileo, mohl mít výšku až 200 kilometrů.

Uvnitř měsíce by tak mělo docházet k intenzivní vulkanické činnosti, která Europu zevnitř ohřívá, což zvyšuje naděje na to, že oceán pod mnohokilometrovým ledovým příkrovem je tekutý a mohl by se v něm vyskytovat život.  

Start další míse NASA Europa Clipper se chystá na začátek příští dekády. Ve stejné době by se na dalekou cestu měla vydat sonda ESA Jupiter Icy Moons zkráceně Juice. Ta by vedle průzkumu Europy měla provést ještě průlet nad dalšími ledovými měsíci Jupiteru - Ganymedem a Callisto.

 

Související

Více souvisejících

Galileo Galilei NASA vesmír, Europa ESA (European Space Agency)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy