Tajemný měsíc Jupiteru: další důkaz, že je na něm život?

Vědci NASA odhalili, že sonda Galileo během průletu kolem měsíce Jupitera, Europa, proletěl obrovským mrakem vodní páry, píše The Guardian.

Podle nejnovější analýzy dat, sonda NASA Galileo, která zkoumala měsíc Jupitera Europa, proletěla obřím mrakem vodních pár, které měly vytrysknout z povrchu Europy a dosáhnout do výšky až sto kilometrů.

Tento objev potvrzuje názor některých vědců, že Europa, jeden ze čtyř měsíců zaznamenaných italským astronomem Galileo Galileem v roce 1610, je nejslibnějším místem ve sluneční soustavě k pro výskyt života.

Pokud jsou takové gejzíry na běžné Evropě, mise NASA a Evropské kosmické agentury (Esa), které jsou plánovány, by mohly změnit svoje poslání a začít hledat známky života ve vodě pocházející z měsíce. Podle vědců se na Europě nacházejí obrovské ho podpovrchového oceánu, který má mít dvakrát více vody než všechny oceány na Zemi.

 

Sonda NASA Galileo strávila na oběžné dráze kolem Jupitera osm let. Když se 17. prosince 1997 sonda dostala na 405 kilometrů od Europy, otřásla se, což tehdy nedokázali vědci vysvětlit.

Teprve v roce 2016 Hubbleův teleskop zaznamenal gejzír tryskající z povrchu Europy. Vědci se vrátili ke starým záznamům ze sondy Galileo. Teprve nyní se podařilo potvrdit, že Galileo skutečně nad Jupiterovým měsícem proletěl mrakem vody pocházejícím z jeho povrchu.

Přestože se sonda pohybovala rychlostí 3588 kilometrů v hodině, dokázala celý okamžik zaznamenat. Podle vědců erupce gejzíru, který zasáhl Galileo, mohl mít výšku až 200 kilometrů.

Uvnitř měsíce by tak mělo docházet k intenzivní vulkanické činnosti, která Europu zevnitř ohřívá, což zvyšuje naděje na to, že oceán pod mnohokilometrovým ledovým příkrovem je tekutý a mohl by se v něm vyskytovat život.  

Start další míse NASA Europa Clipper se chystá na začátek příští dekády. Ve stejné době by se na dalekou cestu měla vydat sonda ESA Jupiter Icy Moons zkráceně Juice. Ta by vedle průzkumu Europy měla provést ještě průlet nad dalšími ledovými měsíci Jupiteru - Ganymedem a Callisto.

 

Související

Více souvisejících

Galileo Galilei NASA vesmír, Europa ESA (European Space Agency)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy