Opravdu se nachladíte, když půjdete ven s mokrými vlasy? Rady našich babiček dnes už často neplatí

Mezi lidmi koluje tolik názorů a mýtů, které se týkají zdraví, výživy a cvičení, že často nevíme, čemu vlastně věřit. My se vám v tom pokusíme udělat jasno. Těchto 9 zdravotních mýtů je zcela falešných a měli byste ignorovat.

Očkování proti chřipce může vyvolat chřipku

Tvrdí se, že očkování proti chřipce může vést k tomu, že je nemoc u člověka ještě horší. Očkování může teoreticky způsobit bolesti a nízkou horečku - ale to jsou jen vedlejší účinky vakcíny a neměly by být považovány za závažné problémy.

Očkování sice obsahuje viry, ty už jsou ale neaktivní a nemohou tak vyvolat nemoc. Farmaceutik Jeremy Blais pro Reader's Digest vysvětluje: „Tyto nežádoucí účinky začínají brzy po očkování a obvykle trvají jeden až dva dny. Téměř všichni lidé, kteří dostávají očkovací látku proti chřipce, nemají po očkování vážné problémy.“

O víkendu se můžeme vyspat „do zásoby“

I když se nám může líbit představa, že se o víkendu „dospíme“ za celý týden, není to pravda. Tyto extra hodiny spánku mohou naopak poškodit spánkové vzorce a úplně rozhodit váš denní cyklus. Navíc se pak může stát, že v neděli večer nebudete schopni po prospaném víkendu usnout, a tak začnete nový týden stejnou rutinou. Expert na spánek Chris Branter pro server IFL Science říká: „Výsledkem je, že se vám v neděli večer hůře usíná, takže budete na pondělí nevyspalí. A to nemluvím o tom, že budete mít rozhozený spánek během celého týdne.“

Když půjdete ven s mokrými vlasy, nachladíte se

Známe to všichni - ráno vyskočíte ze sprchy a máte jen 10 minut a to obléknout se a dát si snídani. Vysoušení vlasů je poslední věc, na kterou myslíte. Přesto si asi vzpomenete na varování maminky či babičky, které tvrdily, že když půjdete ven s mokrými vlasy – obzvláště v chladném počasí, budete nemocní. Jenže to není pravda. Faktem je, že pokud již máte ve svém systému virus, onemocníte - ať už máte vlasy mokré nebo suché. Nemá to nic společného s vašimi vlasy ani s venkovní teplotou.

Když budete jíst sacharidy, přiberete

Sacharidy jsou všude a téměř v každém jídle. V posledních letech jsou sice démonizovány, ale zároveň jsou nezbytnou součástí jakékoli vyvážené stravy. Pomáhají Vašemu mozku, srdci, nervovému systému a vašim svalům a jsou skvělým zdrojem vlákniny a výživy. Samozřejmě byste neměli jíst výhradně sacharidy, ale jejich úplné odstranění z vaší stravy může mít obrovský dopad na celkovou náladu i výkon.

Kreativní lidé používají pravou stranu svého mozku, logicky uvažující lidé levou

Tohle se povídá opravdu dlouho. Ale jde skutečně jen o starý mýtus, který získal popularitu během raných operací mozku. „Mýtus je založen na raných chirurgických zákrocích u pacientů se záchvatovými onemocněními, kde se při pokusu o přiřazování různých funkcí různým částem mozku zjistilo, že vizuální informace byly lépe zpracovány v pravé hemisféře, zatímco verbální informace byly lépe zpracovány v levé hemisféře. Ale mozkové kontroly zdravých lidí zjistily, že jak kreativní, tak i logické aktivity způsobují rozsáhlou aktivaci neuronových sítí na levé i pravé hemisféře mozku,“ říká neurochirurg Abhishiek Sharma.

Měli byste pít osm sklenic vody denně

Pití vody je skvělé pro vaše zdraví, ale měli byste jí pít postupně, ne všechnu najednou. Říká se, že prospívá i vaší kůži. A pokud budete pít rozumné množství vody denně, bude vaše pokožka v pořádku. Suchá kůže je však často způsobena nízkou vlhkostí a dalšími faktory - a nikoliv tím, co se děje uvnitř vás.

Když nebudete jíst tučné pokrmy, zmizí tuk z vašeho těla

Nejde o to, že se musíte cpát hamburgery a hranolkami, ale strava zcela bez tuku vám nepomůže ztratit na váze. Důležité je věnovat pozornost velikosti porcí, vyvážené stravě i spalování kalorií. Pokud přijmete více kalorií, než kolik spálíte, skutečně naberete na váze, takže zkuste do své stravy zahrnout nenasycené tuky, které jsou pro tělo lepší z hlediska energie i srdečního zdraví.

Křupání kloubů způsobuje artritidu

Pokud cítíte podivné uspokojení při prokřupávání vašich prstů nebo kloubů, ale domníváte se, že vám tento zlozvyk v pozdějším životě způsobí problémy, jste na omylu. Neexistuje žádný výzkum spojující artritidu a praskání kloubů. Toto onemocnění je prostě věc, která je nevyhnutelná.

Vědec Matthew Amsden vysvětluje, že většina dřívějších studií na toto téma se spoléhá na to, že účastníci po mnoho let sami vyhodnocují svůj zlozvyk. Vědci pak tato data porovnávají se zprávami o artritidě. Studie založené na vzpomínkách lidí ale nejsou příliš přesné. A riziko vzniku artritidy s věkem přirozeně stoupá, takže jsou podobné studie zkreslené.

Musíte sedět rovně, abyste se vyhnuli problémům se zády

To je pravda i nepravda. Celodenní hrbení rozhodně tělu neprospívá. Samozřejmě nám ale neprospívá ani dlouhodobé sezení. Takže i když budete sedět rovně, přesto může docházet k nepříjemnému napětí a bolestem.

Pokud pracujete v kanceláři, ujistěte se, že je vaše židle v takové výšce, aby vaše kolena byla v úhlu 90 stupňů, vaše nohy musí být položené na podlaze a musíte mít správnou dolní podpěru zad. Navíc je potřeba se čas od času zvednout, projít se a protáhnout se. Tak předejdete ztuhnutí svalů nebo nepříjemným poraněním.

Související

Více souvisejících

zdraví bolest obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy