Zní to jako z béčkového hororu: Mozek se v lidském těle začne sám pojídat. Myslíte si, že je to nemožné? Podle vědců jste na omylu. Na rozdíl od filmového plátna se z vás sice nestane zombie, přesto může mozek sám sebe sníst.
Nedávný průzkum provedený ve Velké Británii ukázal, že 80 procent lidí trpí nedostatkem spánku – nejméně ze všech spí údajně lékaři a učitelé. A co víc, spánková deprivace stojí ekonomiku Spojeného království 40 miliard liber ročně, kvůli snížené produktivitě a zdraví pracovníků.
I když o sobě někteří lidé prohlašují, že jim stačí jen několik hodin spánku, u většiny lidí tomu tak není. Podle posledního průzkumu spí 74 procent Britů v noci méně než sedm hodin. Počet lidí, kteří spí méně než pět hodin navíc vzrostl ze 7 na 12 procent.
Téměř každý člověk by jistě potvrdil, že pracuje méně efektivně, když je unavený. Jak přesně ale dostatek spánku ovlivňuje náš mozek? Začátkem tohoto roku italští vědci dospěli k závěru, že nedostatek spánku může skutečně způsobit, že mozkové buňky pojídají části synapsí v mozku.
Mozkové buňky ve tvaru hvězdice, které se nazývají astrocyty, mají za úkol vyčistit opotřebované buňky. Studie zjistila, že astrocyty u myší, které nedostatečně spaly, fungovaly na plné obrátky, takže rozdělily více spojů v mozku. „Poprvé jsme ukázali, že části synapsí jsou doslova snědeny astrocyty kvůli nedostatku spánku,“ cituje vedoucího výzkumu Michele Bellesiovou server New Scientist.
V jiné studii byli účastníci, kteří neměli dostatek spánku, více vzteklí a ve stresu, když se snažili dokončit jednoduchý kognitivní test - alespoň v porovnání s těmi. kteří byli odpočatí. Tuto reakci způsobuje amygdala, oblast mozku, která ovládá emoce. Studie ukázala, že nedostatek spánku vede k větší emocionální reakci, protože amygdala pracuje o 60 procent více, než je obvyklé. Vědci také zjistili, že nedostatek spánku narušuje spojení mezi amygdalou a mediální prefrontální kůrou, která reguluje funkci amygdaly. Nevyspalí lidé tedy reagují podrážděněji a jsou citlivější k negativním podnětům.
Nedostatek spánku ohrožuje také hipokampus, součást velkého mozku, který je součástí limbického systému a který hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci. Unavení lidé si proto hůře zapamatovávají nové informace
To ale stále není vše. Další velkou studii o nedostatku spánku a jeho vlivu na mozek už připravují kanadští vědci z univerzity v Ontariu. Momentálně hledají lidi, kteří by se do výzkumu chtěli zapojit. S odkazem na dřívější studie však už teď uvádí, že někteří jedinci trpící nedostatkem spánku, mají mnohem menší aktivitu v čelním a temenním laloku, tedy v oblastech, které jsou klíčové pro rozhodování, řešení problémů a paměti
Kanadští vědci také doufají, že pokud se podaří najít dost lidí, kteří se budou podílet na studii, budou schopni definitivně zjistit, jaká je optimální délka spánku pro člověka.
Související
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
Co lidé čekají od Babišovy vlády? Nic se nezmění, myslí si polovina z nich. Další se bojí zdražování
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub