Vypukne hon na monstrum: Odhalí vědci největší skotské tajemství?

Edinburgh - Do Skotska se vydala vědecká expedice z university v Otagu na Novém Zélandu. Její úkolem je za použití nejnovějších metod prozkoumat jedno z největších tajemství Skotska, píše news.au.com.

Tým, vedený profesorem Neilem Gemmellem z univerzity v Otago na Novém Zélandu, bude v příštích měsících zkoumat temné vody jezera Loch Ness ve Skotsku.

Příšera z jezera Loch Ness, familiárně "Nessie", u nás známější jako Lochneska, má údajně dlouhý krk a jeden nebo více hřbetů vyčnívajících z vody. Důkazy o její existenci jsou naprosto neprůkazné. Existuje jen několik sporných fotografií a záznamů ze sonaru.

Popularita a zájem o jezerní stvoření přišla teprve po roce 1933, kdy měla být Lochneska poprvé zpozorována.

Vědci budou v oblasti odebírat vzorky vody a budou se pokoušet identifikovat drobné zbytky DNA. Potom použijí tyto informace k vytvoření podrobné „mapy“ všech živých organizmů žijících v jezeře Loch Ness. Tu pak srovnají s několika dalšími jezery. Doufají, že zjistí, jak se Loch Ness liší od ostatních lokalit. Tedy pokud se skutečně něčím liší.

Profesor Gemmell říká, že tato metoda bude mít úspěch, protože život za sebou nechává stopy.

"Kdykoli se zvíře pohybuje, zanechává drobné fragmenty DNA z kůže, šupin, peří, kožešiny, výkalů nebo moči," upozorňuje profesor.

"Tato DNA může být zachycena, sekvencována a poté použita k identifikaci tvorů. Sekvence získané v Loch Ness budou porovnávány s velkými databázemi známých genetických sekvencí se vzorky 100 000 různých organismů. Tak snad odhalíme, co se skrývá pod hladinou," doufá Novozélanďan.

Pokud by se našly sekvence DNA podobné velkým plazům, byl by prý profesor velmi překvapen. Na otázku, co si myslí, že byla Lochneska na filmových záběrech, s úsměvem odpovídá: „Velké ryby! Jako jsou sumci nebo jeseteři. Jestli tam ale nějaké monstrum je, určitě ho chytíme!"

Projekt je však mnohem víc než lov legendární nestvůry.

„ Lochneska je jen takový háček pro získání pozornosti,“ přiznává profesor, „Chceme především získat nové poznatky o organizmech, které obývají největší sladkovodní plochu ve Velké Británii."

Gemmell doufá, že jeho tým zdokumentuje nové druhy života, zejména bakterii, a poskytne důležité údaje o invazivních druzích, které byly v nedávné době pozorovány v jezeře, jako je například losos z Tichého oceánu.

Zároveň doufá, že získá větší podrobnosti o životě druhů, které se vyskytují v jezeře. Použití odběru vzorků DNA, je již zavedenou metodou pro sledování žraloků, velryb, mořských želv a dalších zvířat. Na sladkovodním jezeře však bude použito poprvé.

O místa v Gemmellově týmu byl velký zájem a jsou v něm experti z Velké Británie, Dánska, USA, Austrálie a Francie.

Související

zajímavosti

Lochneská příšera se přestěhovala do Číny? VIDEO vyvolalo značný rozruch

Pozornost na čínských sociálních sítích vzbudilo video, na němž se ve vlnách řeky Jang-c’-ťiang nedaleko přehrady Tři soutěsky klikatil záhadný dlouhý černý předmět. Záběry vyvolaly dohady, obavy i naděje, že by Čína mohla mít vlastní příšeru podobnou té, která proslavila skotské jezero Loch Ness.

Více souvisejících

Lochneská příšera Loch Ness věda

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy