Vypukne hon na monstrum: Odhalí vědci největší skotské tajemství?

Edinburgh - Do Skotska se vydala vědecká expedice z university v Otagu na Novém Zélandu. Její úkolem je za použití nejnovějších metod prozkoumat jedno z největších tajemství Skotska, píše news.au.com.

Tým, vedený profesorem Neilem Gemmellem z univerzity v Otago na Novém Zélandu, bude v příštích měsících zkoumat temné vody jezera Loch Ness ve Skotsku.

Příšera z jezera Loch Ness, familiárně "Nessie", u nás známější jako Lochneska, má údajně dlouhý krk a jeden nebo více hřbetů vyčnívajících z vody. Důkazy o její existenci jsou naprosto neprůkazné. Existuje jen několik sporných fotografií a záznamů ze sonaru.

Popularita a zájem o jezerní stvoření přišla teprve po roce 1933, kdy měla být Lochneska poprvé zpozorována.

Vědci budou v oblasti odebírat vzorky vody a budou se pokoušet identifikovat drobné zbytky DNA. Potom použijí tyto informace k vytvoření podrobné „mapy“ všech živých organizmů žijících v jezeře Loch Ness. Tu pak srovnají s několika dalšími jezery. Doufají, že zjistí, jak se Loch Ness liší od ostatních lokalit. Tedy pokud se skutečně něčím liší.

Profesor Gemmell říká, že tato metoda bude mít úspěch, protože život za sebou nechává stopy.

"Kdykoli se zvíře pohybuje, zanechává drobné fragmenty DNA z kůže, šupin, peří, kožešiny, výkalů nebo moči," upozorňuje profesor.

"Tato DNA může být zachycena, sekvencována a poté použita k identifikaci tvorů. Sekvence získané v Loch Ness budou porovnávány s velkými databázemi známých genetických sekvencí se vzorky 100 000 různých organismů. Tak snad odhalíme, co se skrývá pod hladinou," doufá Novozélanďan.

Pokud by se našly sekvence DNA podobné velkým plazům, byl by prý profesor velmi překvapen. Na otázku, co si myslí, že byla Lochneska na filmových záběrech, s úsměvem odpovídá: „Velké ryby! Jako jsou sumci nebo jeseteři. Jestli tam ale nějaké monstrum je, určitě ho chytíme!"

Projekt je však mnohem víc než lov legendární nestvůry.

„ Lochneska je jen takový háček pro získání pozornosti,“ přiznává profesor, „Chceme především získat nové poznatky o organizmech, které obývají největší sladkovodní plochu ve Velké Británii."

Gemmell doufá, že jeho tým zdokumentuje nové druhy života, zejména bakterii, a poskytne důležité údaje o invazivních druzích, které byly v nedávné době pozorovány v jezeře, jako je například losos z Tichého oceánu.

Zároveň doufá, že získá větší podrobnosti o životě druhů, které se vyskytují v jezeře. Použití odběru vzorků DNA, je již zavedenou metodou pro sledování žraloků, velryb, mořských želv a dalších zvířat. Na sladkovodním jezeře však bude použito poprvé.

O místa v Gemmellově týmu byl velký zájem a jsou v něm experti z Velké Británie, Dánska, USA, Austrálie a Francie.

Související

zajímavosti

Lochneská příšera se přestěhovala do Číny? VIDEO vyvolalo značný rozruch

Pozornost na čínských sociálních sítích vzbudilo video, na němž se ve vlnách řeky Jang-c’-ťiang nedaleko přehrady Tři soutěsky klikatil záhadný dlouhý černý předmět. Záběry vyvolaly dohady, obavy i naděje, že by Čína mohla mít vlastní příšeru podobnou té, která proslavila skotské jezero Loch Ness.

Více souvisejících

Lochneská příšera Loch Ness věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy