Vypukne hon na monstrum: Odhalí vědci největší skotské tajemství?

Edinburgh - Do Skotska se vydala vědecká expedice z university v Otagu na Novém Zélandu. Její úkolem je za použití nejnovějších metod prozkoumat jedno z největších tajemství Skotska, píše news.au.com.

Tým, vedený profesorem Neilem Gemmellem z univerzity v Otago na Novém Zélandu, bude v příštích měsících zkoumat temné vody jezera Loch Ness ve Skotsku.

Příšera z jezera Loch Ness, familiárně "Nessie", u nás známější jako Lochneska, má údajně dlouhý krk a jeden nebo více hřbetů vyčnívajících z vody. Důkazy o její existenci jsou naprosto neprůkazné. Existuje jen několik sporných fotografií a záznamů ze sonaru.

Popularita a zájem o jezerní stvoření přišla teprve po roce 1933, kdy měla být Lochneska poprvé zpozorována.

Vědci budou v oblasti odebírat vzorky vody a budou se pokoušet identifikovat drobné zbytky DNA. Potom použijí tyto informace k vytvoření podrobné „mapy“ všech živých organizmů žijících v jezeře Loch Ness. Tu pak srovnají s několika dalšími jezery. Doufají, že zjistí, jak se Loch Ness liší od ostatních lokalit. Tedy pokud se skutečně něčím liší.

Profesor Gemmell říká, že tato metoda bude mít úspěch, protože život za sebou nechává stopy.

"Kdykoli se zvíře pohybuje, zanechává drobné fragmenty DNA z kůže, šupin, peří, kožešiny, výkalů nebo moči," upozorňuje profesor.

"Tato DNA může být zachycena, sekvencována a poté použita k identifikaci tvorů. Sekvence získané v Loch Ness budou porovnávány s velkými databázemi známých genetických sekvencí se vzorky 100 000 různých organismů. Tak snad odhalíme, co se skrývá pod hladinou," doufá Novozélanďan.

Pokud by se našly sekvence DNA podobné velkým plazům, byl by prý profesor velmi překvapen. Na otázku, co si myslí, že byla Lochneska na filmových záběrech, s úsměvem odpovídá: „Velké ryby! Jako jsou sumci nebo jeseteři. Jestli tam ale nějaké monstrum je, určitě ho chytíme!"

Projekt je však mnohem víc než lov legendární nestvůry.

„ Lochneska je jen takový háček pro získání pozornosti,“ přiznává profesor, „Chceme především získat nové poznatky o organizmech, které obývají největší sladkovodní plochu ve Velké Británii."

Gemmell doufá, že jeho tým zdokumentuje nové druhy života, zejména bakterii, a poskytne důležité údaje o invazivních druzích, které byly v nedávné době pozorovány v jezeře, jako je například losos z Tichého oceánu.

Zároveň doufá, že získá větší podrobnosti o životě druhů, které se vyskytují v jezeře. Použití odběru vzorků DNA, je již zavedenou metodou pro sledování žraloků, velryb, mořských želv a dalších zvířat. Na sladkovodním jezeře však bude použito poprvé.

O místa v Gemmellově týmu byl velký zájem a jsou v něm experti z Velké Británie, Dánska, USA, Austrálie a Francie.

Související

zajímavosti

Lochneská příšera se přestěhovala do Číny? VIDEO vyvolalo značný rozruch

Pozornost na čínských sociálních sítích vzbudilo video, na němž se ve vlnách řeky Jang-c’-ťiang nedaleko přehrady Tři soutěsky klikatil záhadný dlouhý černý předmět. Záběry vyvolaly dohady, obavy i naděje, že by Čína mohla mít vlastní příšeru podobnou té, která proslavila skotské jezero Loch Ness.

Více souvisejících

Lochneská příšera Loch Ness věda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy