V dnešní době, kdy antibiotika pacient dostává při kdejakém škrábanci čistě preventivně se to zdá prakticky neuvěřitelné, ale i bez antibiotik byli lidé ve středověku přežít tak drastický zákrok, jako je amputace ruky. Nejenom přežít ale i nadále fungovat ve společnosti. Alespoň, o tom svědčí archeologické nálezy učiněné na Langobardském pohřebišti v dnešním městě Povegliano Veronese.
Archeologové objevili celkem 164 hrobů z raného středověku, a právě v jednom z nich nalezli tělo staršího muže s dobře zahojenou amputovanou pravou rukou, který zemřel ve věku mezi 40-50 rokem. Muž byl pochován s netypicky ohnutou rukou, která končila v předloktí a v jejímž okolí se nacházela zvláštní kovová přezka, nůž a zbytky organického materiálů, patrně kůže. Vše okolo nálezu tak nasvědčuje tomu, že po amputaci byla ruka dokonce nahrazena jakousi protézou.
Podle charakteru zničené kosti předloktí dospěli k závěru, že ruka byla uťata jedním přesným úderem. Nabízí se tři hlavní důvody, proč k amputaci ruky došlo. První věc, která člověka napadne je useknutí ruky v boji, ale proti tomu svědčí fakt, že ruka byla useknuta jedním rovným úderem. Ne že by to bylo nemožné, ale během bojové vřavy by takový úder byl extrémně náhodný. Navíc pokud by k úrazu došlo v bitvě, šance na přežití oběti by byly minimální, protože na bojišti prakticky neexistuje šance, jak se vyhnout infekci, která byla v době bez antibiotik prakticky smrtelná. Jako reálnější se proto jeví možnost lékařské amputace, či useknutí ruky jako trestu za zločin. Z dobových tzv. Barbarských zákoníků totiž víme, že useknutí ruky bylo celkem běžným trestem. To samé ale platí i pro amputaci, která byla také často doporučována podle medicínských příruček, například jako prevence rozšíření gangrény, řešení komplikované otevřené zlomeninu nebo oddělení nekrotické tkáně od zdravé ruky. Nelze ale vyloučit, že případné lékařská amputace nebyla důsledkem válečného zranění, vzhledem k bojovné povaze Langobardské kultury a četnosti traumatických zranění v Langobardských hrobech.
Nehledě na původ amputace, nejzásadnějším zjištěním je, že náš Langobard amputaci přežil, a dokonce se dožil relativně požehnaného věku skoro padesáti let. V době před antibiotiky to svědčí o nutnosti komunitní péče o zraněného. Ta muselo být opravdu značná, protože došlo k takřka ideální zahojení končetiny. Muselo být připraveny výborné podmínky pro zákrok - čisté prostředí, intenzivní péče a schopnost zabránit smrti vykrvácením během amputace. Navíc člověk s amputovanou rukou se nikdy nemohl plně znovu zapojit do pracovního procesu, což muselo být pro komunita také značnou přítěží. Tyto zjištění poněkud zpochybňují teorii amputace jako trestu, protože taková úroveň péče by byla jen těžko poskytnuta zločinci.
Posledním výrazným objevem bioarcheologů bylo výrazné opotřebení na konci pahýlu ruky, které svědčí o tom, že na něj pravidelně působil mechanický tlak. To archeology dovedlo k závěru, že jedinec pravděpodobně používal po zbytek života nějaký druh umělé protézy. Podpůrnými důkazy jsou kromě přezky a nezvyklé polohy ruky v hrobu je zejména výrazně větší opotřebení některých zubů. Samozřejmě obecně zuby Langobardů nebyly v dobrém stavu kvůli špatné hygieně a nevhodné stravě, ale několik zubů vykazovalo výrazně větší opotřebení než ostatní, což by znamenalo že opotřebení nevzniklo žvýkáním potravy. Když vezmeme v potaz všechny ostatní okolnosti, tak vysvětlení se nabízí – zuby byly používaný k utahování řemenů, které držely protézu na ruce. Pokud jste si někdy sami zkoušeli zavázat ruku obvazem bez cizí pomoci, nezbývá vám totiž nic jiného než použít zuby. Ještě zajímavější je názor archeologů na tvar protézy, podle nich se jednalo o jakousi čepičku, ke které byl připevněna upravená čepel – což by mohl být důkaz, že populární obraz piráta z hákem místo ruky, by nemusel být tak mimo mísu jak se doposud zdálo.
Související
Čtyřletý chlapec v muzeu rozbil 3500 let starý džbán
Archeologové našli 3000 let starý meč tak dobře zachovalý, že se stále leskne
Archeologie , archeologové , lékaři
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák