Amputace bez léků? Archeologové odkryli jednu z největších záhad minulosti

V dnešní době, kdy antibiotika pacient dostává při kdejakém škrábanci čistě preventivně se to zdá prakticky neuvěřitelné, ale i bez antibiotik byli lidé ve středověku přežít tak drastický zákrok, jako je amputace ruky. Nejenom přežít ale i nadále fungovat ve společnosti. Alespoň, o tom svědčí archeologické nálezy učiněné na Langobardském pohřebišti v dnešním městě Povegliano Veronese.

Archeologové objevili celkem 164 hrobů z raného středověku, a právě v jednom z nich nalezli tělo staršího muže s dobře zahojenou amputovanou pravou rukou, který zemřel ve věku mezi 40-50 rokem. Muž byl pochován s netypicky ohnutou rukou, která končila v předloktí a v jejímž okolí se nacházela zvláštní kovová přezka, nůž a zbytky organického materiálů, patrně kůže. Vše okolo nálezu tak nasvědčuje tomu, že po amputaci byla ruka dokonce nahrazena jakousi protézou.

Podle charakteru zničené kosti předloktí dospěli k závěru, že ruka byla uťata jedním přesným úderem. Nabízí se tři hlavní důvody, proč k amputaci ruky došlo. První věc, která člověka napadne je useknutí ruky v boji, ale proti tomu svědčí fakt, že ruka byla useknuta jedním rovným úderem. Ne že by to bylo nemožné, ale během bojové vřavy by takový úder byl extrémně náhodný. Navíc pokud by k úrazu došlo v bitvě, šance na přežití oběti by byly minimální, protože na bojišti prakticky neexistuje šance, jak se vyhnout infekci, která byla v době bez antibiotik prakticky smrtelná. Jako reálnější se proto jeví možnost lékařské amputace, či useknutí ruky jako trestu za zločin. Z dobových tzv. Barbarských zákoníků totiž víme, že useknutí ruky bylo celkem běžným trestem. To samé ale platí i pro amputaci, která byla také často doporučována podle medicínských příruček, například jako prevence rozšíření gangrény, řešení komplikované otevřené zlomeninu nebo oddělení nekrotické tkáně od zdravé ruky. Nelze ale vyloučit, že případné lékařská amputace nebyla důsledkem válečného zranění, vzhledem k bojovné povaze Langobardské kultury a četnosti traumatických zranění v Langobardských hrobech.

Nehledě na původ amputace, nejzásadnějším zjištěním je, že náš Langobard amputaci přežil, a dokonce se dožil relativně požehnaného věku skoro padesáti let. V době před antibiotiky to svědčí o nutnosti komunitní péče o zraněného. Ta muselo být opravdu značná, protože došlo k takřka ideální zahojení končetiny. Muselo být připraveny výborné podmínky pro zákrok - čisté prostředí, intenzivní péče a schopnost zabránit smrti vykrvácením během amputace.  Navíc člověk s amputovanou rukou se nikdy nemohl plně znovu zapojit do pracovního procesu, což muselo být pro komunita také značnou přítěží. Tyto zjištění poněkud zpochybňují teorii amputace jako trestu, protože taková úroveň péče by byla jen těžko poskytnuta zločinci.

Posledním výrazným objevem bioarcheologů bylo výrazné opotřebení na konci pahýlu ruky, které svědčí o tom, že na něj pravidelně působil mechanický tlak. To archeology dovedlo k závěru, že jedinec pravděpodobně používal po zbytek života nějaký druh umělé protézy. Podpůrnými důkazy jsou kromě přezky a nezvyklé polohy ruky v hrobu je zejména výrazně větší opotřebení některých zubů. Samozřejmě obecně zuby Langobardů nebyly v dobrém stavu kvůli špatné hygieně a nevhodné stravě, ale několik zubů vykazovalo výrazně větší opotřebení než ostatní, což by znamenalo že opotřebení nevzniklo žvýkáním potravy. Když vezmeme v potaz všechny ostatní okolnosti, tak vysvětlení se nabízí – zuby byly používaný k utahování řemenů, které držely protézu na ruce. Pokud jste si někdy sami zkoušeli zavázat ruku obvazem bez cizí pomoci, nezbývá vám totiž nic jiného než použít zuby. Ještě zajímavější je názor archeologů na tvar protézy, podle nich se jednalo o jakousi čepičku, ke které byl připevněna upravená čepel – což by mohl být důkaz, že populární obraz piráta z hákem místo ruky, by nemusel být tak mimo mísu jak se doposud zdálo.

Související

Více souvisejících

Archeologie archeologové lékaři

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy