Zkáza sopky Krakatoa: Gigantické erupce ovlivnily celý svět, tsunami byla znát až v Lamanšském průlivu

Málokterá přírodní katastrofa připomínala obrazy apokalypsy lépe než gigantické erupce sopky Krakatoa v Indonésii, která po sobě zanechala tisíce mrtvých a natrvalo pozměnila geologický charakter svého blízkého okolí. Důsledky tohoto mohutného výbuchu ale byly pozorovatelné po celém světě, a to dokonce i v Evropě.

Už několik let předtím, než došlo ke kataklyzmatické erupci byly okolo sopky Krakatoa poměrně intenzivní zemětřesení, které šly pocítit až v Austrálii. Hlavní představení ale začalo 20. května roku 1883, když Krakatoa vypustila monumentální sloup kouře až do výšky skoro 6 km. Exploze byla slyšet až v 160km vzdálené Jakartě. Poté se sopka na několik týdnu uklidnila. Bylo to ale jenom pověstné ticho před bouří.

Opětovně se sopka probrala 16. června, kdy se vrátily hlasité exploze a ohromný oblak který celý ostrov přikryl na celých 5 dní.  Ale to ještě nic nebylo proti konečné čtvrté explozi. Její výbuch dosáhl hlasitosti až 310db a exploze byla slyšet zcela jasně ještě 5000 km daleko. Námořníci, kteří měli tu smůlu a byli blíže, jako posádka lodi Sunda Strait, tak dokonce měli protržené ušní bubínky, přestože se plavili ve vzdálenosti kolem 64 km od sopky.

Erupce vychýlila barometry na celém světě a vyslala tlakovou vlnu, která během následujících dnů třiapůlkrát oběhla celý svět. Popel z výbuchu vystoupal do výšky 80 km. Poté erupce lávy postupně ustávaly a 28. srpna Krakatoa přestala chrlit lávu úplně. Do října 1883 ale stále pokračovaly malé erupce bahna. Když vše skončilo z původní rozlohy ostrova zůstalo méně než 30%. Erupce Krakatoy si vyžádaly podle soudobých záznamů 36 417 obětí, navíc ale měla gigantické exploze dalekosáhlé geologické a klimatické důsledky po celém světě.

Krakatoa vypustila ohromné množstí žhavého popela, který zabil více jako tisíc lidí na Sumatře a z populace ostrova Sebesi, která čítala přes tři tisíce lidi nepřežil ani jediný. Podle zpráv ještě týdny poté putovaly oceánem spálené kostry mrtvých lidí na malých ostrůvcích tvořených vychladnutou vulkanickou struskou.

Erupce způsobila několik velkých vln tsunami které dorazily až k pobřeží Jižní Afriky a přitom spláchly prakticky veškeré lodě, Město Merak spláchla vlna s výškou kolem 46 metrů. Menší vlny ale šlo zaznamenat dokonce i v kanálů La Manche.

Krakatoa ale měla drastický vliv i na celosvětové klima. Rok po erupci spadla průměrná teplota na severní polokouli o 1,2 stupně celsia. Počasí se ještě několik let chovala značně nepředvídatelně a teploty se vrátily k normálu až 1888. Padaly také rekordní srážky, například v Los Angeles napršelo 970 mm. Přesto ale nikde v Kalifornii nedošlo k výskytu hurikánu El Nino, který jinak pravidelně doprovází jakékoli delší období děšťů v Kalifornii.

 Díky Krakatoe na roky potemněla obloha, takže bylo možné pozorovat nevídané západy slunce, které měly tak zářivě rudou barvu. Dokonce několik planých výjezdů hasičů – obloha na obzoru byla totiž tak rudá, že si mnoho lidí myslelo, že jde o požár. Měsíc byla často pozorován jako modrý nebo zelený, protože oblaka mikroprachu přes sebe nepropouštěly červené spektrum světelného záření. Slunce zase bylo často vidět v nachových barvách. Díky optickým efektům ale také došlo k několika významným astronomickým pozorováním.

Ještě jeden velký vliv měla Krakatoa a tou je na oblast kultury. Je celkem pochopitelné, že ovlivnila spoustu umělců, zejména malířů, protože optické efekty způsobené výbuchem byly často využívaný v nejrůznějších malbách a dost možná napomohly k vzniku novátorského uměleckého stylu impresionismu. Krakatoa měla ale i nečekanou stopu v českém umění, i když tam to bylo kupodivu v literatuře. Schválně napadlo vás někdy proč Karel čapek pojmenoval ďábelskou výbušninu, která hraje prim v jeho románu Krakatit zrovna takovým jménem? Přesně tak podobnost slovíček Krakatit a Krakatoa totiž vůbec není náhodná.

Související

sopka Krakatoa

Další část Krakatoa se zřítí do moře? Experti mají obavy, vulkán nelze prozkoumat

Špatné počasí a obrovský sloupec popela brání úsilí indonéských úřadů prozkoumat vulkán Anak Krakatoa a určit tak, zda by region mohla zasáhnout další ničivá vlna cunami. Ta o víkendu zpustošila indonéské pobřeží Sundského průlivu a vyžádala si na 420 mrtvých. Podle agentury AP tamní úřady dnes oznámily, že pátrání po dalších obětech bude v nejhůře postižené oblasti pokračovat i v lednu.

Více souvisejících

sopka Krakatoa indonésie

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku

Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy