Migréna není jen bolest hlavy. Na rozdíl od ní vám může tato nemoc zničit život

Není výjimkou, že lidé, které bolí hlava, o sobě často tvrdí, že mají migrénu. Ve skutečnosti ale jde ve spoustě případů o chybné zaměňování pojmů. Migréna je totiž mnohem víc než jen pouhá bolest hlavy, je především nepříjemným problémem, který postihuje část populace. A je nesnesitelná.

Migrény jsou neduhem, kterým trpí okolo 15 % světové populace. Projevují se silnými bolestmi hlavy, které jsou často doprovázeny dalšími symptomy. Mezi tyto symptomy patří citlivost vůči světlu, zvuku i vůním. Další symptomy jsou bolest za očima, nevolnost, zvracení.

Není známá přesná příčina migrén, ačkoliv odborníci předpokládají, že jsou spojené s genetikou a určitý vliv mají změny v nervových přenosech. Často se poprvé objeví v době puberty, kdy se hodně mění hladiny hormonů v těle.

Je poměrně překvapivé, že k migrénám mají větší sklon ženy, které jimi trpí mnohem více než muži. Před nástupem puberty však migrénami více trpí chlapci. Existuje mnoho spouštěčů, které mohou migrény vyvolat. Patří k nim změny hormonů, stres, silné stimuly jako hlasité zvuky, některá jídla… U každého může být spouštěčem něco jiného.

Léčbou migrén jsou obvykle volně dostupné léky na bolest, jako je ibuprofen, ibalgin či paralen. Pokud jsou bolesti velmi nepříjemné, lékař může předepsat silnější léky (například novalgin a další). Mnoha lidem pomáhá kofein a velká část se s migrénou vyrovnává pomocí odpočinku, uzavření se v temné a tiché místnosti.

Některým lidem pomáhá změna jídelníčku a časté cvičení. Nezbaví je to migrén zcela, ovšem může to pomoci snížit jejich častost. Odborníci radí, aby si lidé trpící migrénami vysledovali, která jídla předcházejí záchvatům bolesti, a vyhýbali se jim.

Jak se pozná migréna od bolestí hlavy?

Mnoho lidí označuje silné bolesti hlavy jako migrény, ovšem migrénová bolest hlavy je výsledkem specifických změn, které se dějí v mozku a vedou ke specifické bolesti a obvyklým symptomům. Na rozdíl od ostatních druhů bolesti je migréna často na jedné straně hlavy nebo obou a pozná se pomocí pulsující bolesti. Obvykle je migréna zhoršena jakýmkoliv pohybem.

Podle International Classification of Headache Disorders 3 musí mít pacient minimálně pět bolestí hlavy, které splňují určitá kritéria, aby se daly problémy považovat za migrény. Mezi kritéria patří: bolesti trvající mezi 4 a 72 hodinami, pulsování, silná bolest hlavy, zhoršení fyzickou aktivitou, nevolnost či zvracení, světlo a zvuky jsou nepříjemné. Bolesti nesmí být přičtené jiným zdravotním problémům.

Spouštěče

Velmi typickým spouštěčem je orální antikoncepce a změny v menstruačním cyklu. Jinak bývají problematické některé typy pití a potravin, jako jsou červená vína, zrající sýry, nitráty, umělá sladidla, čokoláda, mléčné produkty i alkohol.

Někomu dělá problémy i příliš dlouhý špánek, stres a pobyt v hlučném prostředí, vystavení silnému světlu a silným vůním a pachům. Problémem může být i počasí a změny v barometrickém tlaku. Je to ovšem silně subjektivní.

Trvání a původ

Jak dlouho takový záchvat migrény trvá? Jeden záchvat migrény může trvat mezi několika hodinami a několika dny. Migréna může člověka obtěžovat až 72 hodin.

Specifickou příčinu migrén zatím nikdo nezjistil, nicméně vědci předpokládají, že je problém v nervových spojích. Až 25 % lidí ve svém životě zažije migrénu, ovšem až trojnásobek žen oproti mužům. Zdá se, že pro migrény existují silné genetické predispozice, protože většina lidí trpící migrénou má rodinnou historii s migrénami spojenou.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé bolest nemoci

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy