Není výjimkou, že lidé, které bolí hlava, o sobě často tvrdí, že mají migrénu. Ve skutečnosti ale jde ve spoustě případů o chybné zaměňování pojmů. Migréna je totiž mnohem víc než jen pouhá bolest hlavy, je především nepříjemným problémem, který postihuje část populace. A je nesnesitelná.
Migrény jsou neduhem, kterým trpí okolo 15 % světové populace. Projevují se silnými bolestmi hlavy, které jsou často doprovázeny dalšími symptomy. Mezi tyto symptomy patří citlivost vůči světlu, zvuku i vůním. Další symptomy jsou bolest za očima, nevolnost, zvracení.
Není známá přesná příčina migrén, ačkoliv odborníci předpokládají, že jsou spojené s genetikou a určitý vliv mají změny v nervových přenosech. Často se poprvé objeví v době puberty, kdy se hodně mění hladiny hormonů v těle.
Je poměrně překvapivé, že k migrénám mají větší sklon ženy, které jimi trpí mnohem více než muži. Před nástupem puberty však migrénami více trpí chlapci. Existuje mnoho spouštěčů, které mohou migrény vyvolat. Patří k nim změny hormonů, stres, silné stimuly jako hlasité zvuky, některá jídla… U každého může být spouštěčem něco jiného.
Léčbou migrén jsou obvykle volně dostupné léky na bolest, jako je ibuprofen, ibalgin či paralen. Pokud jsou bolesti velmi nepříjemné, lékař může předepsat silnější léky (například novalgin a další). Mnoha lidem pomáhá kofein a velká část se s migrénou vyrovnává pomocí odpočinku, uzavření se v temné a tiché místnosti.
Některým lidem pomáhá změna jídelníčku a časté cvičení. Nezbaví je to migrén zcela, ovšem může to pomoci snížit jejich častost. Odborníci radí, aby si lidé trpící migrénami vysledovali, která jídla předcházejí záchvatům bolesti, a vyhýbali se jim.
Jak se pozná migréna od bolestí hlavy?
Mnoho lidí označuje silné bolesti hlavy jako migrény, ovšem migrénová bolest hlavy je výsledkem specifických změn, které se dějí v mozku a vedou ke specifické bolesti a obvyklým symptomům. Na rozdíl od ostatních druhů bolesti je migréna často na jedné straně hlavy nebo obou a pozná se pomocí pulsující bolesti. Obvykle je migréna zhoršena jakýmkoliv pohybem.
Podle International Classification of Headache Disorders 3 musí mít pacient minimálně pět bolestí hlavy, které splňují určitá kritéria, aby se daly problémy považovat za migrény. Mezi kritéria patří: bolesti trvající mezi 4 a 72 hodinami, pulsování, silná bolest hlavy, zhoršení fyzickou aktivitou, nevolnost či zvracení, světlo a zvuky jsou nepříjemné. Bolesti nesmí být přičtené jiným zdravotním problémům.
Spouštěče
Velmi typickým spouštěčem je orální antikoncepce a změny v menstruačním cyklu. Jinak bývají problematické některé typy pití a potravin, jako jsou červená vína, zrající sýry, nitráty, umělá sladidla, čokoláda, mléčné produkty i alkohol.
Někomu dělá problémy i příliš dlouhý špánek, stres a pobyt v hlučném prostředí, vystavení silnému světlu a silným vůním a pachům. Problémem může být i počasí a změny v barometrickém tlaku. Je to ovšem silně subjektivní.
Trvání a původ
Jak dlouho takový záchvat migrény trvá? Jeden záchvat migrény může trvat mezi několika hodinami a několika dny. Migréna může člověka obtěžovat až 72 hodin.
Specifickou příčinu migrén zatím nikdo nezjistil, nicméně vědci předpokládají, že je problém v nervových spojích. Až 25 % lidí ve svém životě zažije migrénu, ovšem až trojnásobek žen oproti mužům. Zdá se, že pro migrény existují silné genetické predispozice, protože většina lidí trpící migrénou má rodinnou historii s migrénami spojenou.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
před 1 hodinou

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
před 3 hodinami

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
před 4 hodinami

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
před 5 hodinami

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
před 6 hodinami

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
před 6 hodinami

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
před 7 hodinami

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
před 7 hodinami

Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
před 9 hodinami

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
včera

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
včera

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
včera

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
včera

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
včera
Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
V administrativě prezidenta Donalda Trumpa došlo ve čtvrtek k významné změně. Ministr zahraničí Marco Rubio převzal také roli poradce pro národní bezpečnost, čímž výrazně posílil svou pozici v blízkosti prezidenta. Naopak Mike Waltz, dosavadní bezpečnostní poradce, byl náhle převelen na post velvyslance USA při OSN.
Zdroj: Libor Novák