Pod povrchem Země leží skutečné peklo. Na rozdíl od pohádek by v něm nic nepřežilo

Pokud si peklo představujete jako žhavé podzemní kobky a jeskyně plné lávy, pak pro vás mají odborníci dobrou zprávu. Pod našima nohama se totiž ukrývá obrovský oceán plný roztavené lávy, který může změnit způsob, jakým nahlížíme na strukturu naší planety.

Britští vědci zmapovali podzemní plochu o velikosti 1,8 milionu čtverečních kilometrů. Zjistili, že oblast zhruba o velikosti Mexika je plná rozžhavené lávy a tvoří jakýsi podzemní oceán. Špatná zpráva je, že takové množství magmatu má potenciál způsobit nevýslovné škody na životním prostředí, na druhou stranu by se mohl změnit způsob, jakým pohlížíme na množství uhlíku na Zemi.

Pro odborníky je fyzicky nemožné provrtat se tak hluboko, aby mohli oceán spatřit na vlastní oči. Tým vědců z Royal Holloway University v Londýně proto použil síť několika stovek senzorů, které na základě vibrací odhalily, že se ve vrchním plášti zemského jádra v hloubce 350 kilometrů nachází obří rezervoár roztaveného uhlíku, který produkuje oxid uhličitý a další plyny.

Studie, kterou vědci zveřejnili v časopise Earth and Planetary Science Letters, uvádí, že množství oxidu uhličitého ve vrchním plášti na základě nových zjištění dosahuje až 100 bilionů tun. Ještě donedávna se ale mělo za to, že jde zhruba "pouze" o 10 miliard tun.

Tím vědci vysvětlují četnou sopečnou aktivitu na naší planetě, protože uhlík si nachází cestu ven právě prostřednictvím sopečných erupcí. Má ale i negativní dopady, přispívá totiž ke změně klimatu, a v případě jeho náhlého uvolnění by mohlo dojít ke katastrofě.

Vědoucí týmu Sash Her-Majumder toto riziko nepovažuje za bezprostřední hrozbu, objev je ale podle něj velmi důležitý pro budoucnost naší atmosféry. Pokud by se totiž uvolnilo jen jedno procento oxidu, rovnalo by se to spálení 2,3 bilionů barelů ropy.

Vědci podzemní lávový oceán nalezli pod Spojenými státy a jednou z oblastí je i Yellowstonský národní park, kde předchozí výzkum odhalil existenci supervulkánu. I ten by sám o sobě mohl představovat nebezpečí pro naši planetu. Naposledy sopka vybuchla před 640 tisíci lety a pokud by se to stalo dnes, Spojené státy by upadly do nukleární zimy.

Nejde ale o jediné hrozící nebezpečí. Prakticky denně se setkáváme s činností aktivních sopek. Nejznámější evropská sopka Etna ležící ve východní Itálii se opět probudila k životu a podle agentury AP došlo k erupci, která může trvat dny a dokonce i týdny, v pondělí večer. 

Sopka Erta Ale ležící poblíž etiopské a eritrejské hranice je zase známá díky svým lávovým jezerům, která neustále bublají a stříkají z kráterů. Nové záběry NASA ale ukázaly, že se objevila nová asi sedmikilometrová trhlina, která působila rozlití velkého množství lávy.

Potenciálně smrtící je i vulkán Mount Paektu neboli Pektusan leží na hranici Severní Koreje a Číny. Má na svědomí jednu z nejnebezpečnějších erupcí v lidských dějinách a vědci se obávají, že by se brzy mohla zopakovat.

Související

Sopka Etna

Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna je aktivní už několik týdnů a o uplynulém víkendu opět donutila místní úřady na Sicílii zastavit letecký provoz. Za přibližně měsíc šlo už o třetí takové omezení provozu na letišti v Catanii, uvedl web DW s odvoláním na agentury Reuters a AFP. 

Více souvisejících

sopky Země

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy