Léčba horší než nemoc? Metody, které používali lékaři v minulosti byly brutální

Nemoci lidstvo trápí odnepaměti. A odnepaměti se lidé snaží od nemocí pomoci. V historii existovaly ovšem léčby a léky, které byly mnohonásobně nebezpečnější než zranění a nemoci, od kterých měly pomoci. A mnohé z těchto „léčebných postupů“ měly skutečně tuhý kořínek a přežily až do doby nedávné.

1) Mast z myší a prášek z mumií

Mast z domácího hlodavce byla ve starověkém Egyptě jedním z nejoblíbenějších všeléků. Bolela vás hlava? Zuby? Koleno? Mast z myší byla na vše! Pokud byla bolest nebo rána větší doporučovala se přiložit celá myší zdechlina.  O staletí později se stalo naopak populární jako léčivo takzvané mumio. Pozůstatky starověkých Egypťanů byly rozemlety na prášek a v Evropě prodány jako zázračný všelék. Vedle zubů, bolestí žaludku nebo dny bylo u účinným afrodiziakem. Populární bylo až do poloviny 19. století.

2) Arzenik a rtuť

Již starověký lékař Galén věřil, že nebezpečný jed v malém množství může pomoci. A měl, jak potvrzuje moderní věda, pravdu. Arzenik skutečně může pomoci s léčbou tak nebezpečných nemocí jako je leukémie. Naši předci to s ním ovšem přeháněli. Arzenik se používal nejen na vážné choroby jako je rakovina kůže nebo nemoci žaludku, ale i pro krásu a dámy si jej přidávaly do krému pro zkrásnění. Těch, kteří po požití většího množství arzeniku zemřelo nebo jim zkrátil život je nepochybně nepočítaně. Mezi nejslavnější oběti arseniku někteří badatelé považují Napoleona Bonaparte, který měl na otravu arzénem zemřít. Podobná situace panovala i kolem rtuti. Rtuť má sice antibakteriální vlastnosti, ale při požití se v hromadí ledvinách, což způsobuje jejich špatnou funkci. V medicíně se používala již ve starém Egyptě a Číně. Právě ze staré Číny pochází jeho nejslavnější oběť. První císař, legendární   Čchin Š’-chuang-ti, byl posedlí nesmrtelností. Jeho alchymisté mu vyrobili lék, který měl mít žádoucí účinek. Hlavní ingrediencí byla rtuť a císař po jeho požití v roce 210 př.n.l. zemřel. Alchymisté byli podle legendy pohřbeni s ním, aby mu sloužili v nebeské říši.  

3) Moč

Co použít místo prostředku na podlahu a jaru na nádobí? Co použít na odstranění make-upu? Co použít místo ústní vody, co vám zajistí zdravý chrup? Římané, Galové ale dodnesnapříkla milony Indů  jasno. Je to moč! Je sterilní, je to produkt vašeho těla a zajistí vám mnoho látek, které potřebujete k životu. Problém však je, že také obsahu to, čeho se chce vaše tělo zbavit. Postoj moderní vědy k urinoterapii je střízlivý. Pokud je moč čerstvá neuškodí, ale rozhodně to není všelék. Nemocní, zvláště s chorobami ledvin, by to raději neměli zkoušet.

4) Prořezávání dásní kojenců

Francouzský chirurg Ambroise Paré žijící v 16. století je dnes považován za otce moderní chirurgie a forenzní patologie. Zavedl metodu podvazování cév po amputacích místo vypalování. Začal vyrábět pro vojáky funkční protézy. Vynalez mnoho chirurgických nástrojů. Zasloužil se vývoj bezpečných porodů a zavedl praxi vyvolání předčasného porodu při děložním krvácení. I génius se ovšem někdy zmýlí. Paré došel k závěru, že mnoho dětských úmrtí je zaviněno tím, že mléčné zuby u kojenců nejsou schopny prorazit dásně, zanítí se a dítě na zánět zemře. Přišel tedy s metodou, kdy kojencům za pomoci skalpelu lékaři dásně rozřezávali. V době, kdy neexistovaly žádné utišující prostředky to muselo být pro děti nejen mučivé, ale i nebezpečné. Neexistovala totiž ani žádná antibiotika a rány v ústech se často zanítily. Paré tak se svojí metodou naopak statisíce dětských životů ohrozil. Praxe přetrvala až do poloviny 19. století.

5) Malarioterapie

Syfilida byla pro generace našich předků jednou z nejsmrtelnějších chorob, která ve společnosti způsobovala děs. Vrcholná fáze choroby vedla k šílenství a paralýze.  Vídeňský lékař Julius Wagner-Jauregg si všiml, že za první světové války, že jeden jeho pacient, který se vedle syfilidy nakazil ještě malárii, se po vysokých horečkách ze syfilidy vyléčil. Jauregg tedy začal pacienty se syfilis záměrně infikovat a skutečně se i ti v posledním stádiu ze syfilis vyléčili. Problém byl v tom, že místo syfilis trpěli malárií, a že 15 % pacientů terapii nepřežilo. Přesto v roce 1928 za svoji metodu získal Jauregg Nobelovu cenu. Nebyla to jediná podivná terapie, kterou Jauregg vyvinul. Jedním z příznaků schizofrenie prý podle něj byla nadměrná masturbace. Údajné schizofreniky proto nechal kastrovat. Ti se prý pak velmi uklidnili. Vypracoval také pro nacisty několik teorií o méněcennosti jiných národů.

Související

Více souvisejících

zdraví čínská medicína léky Zdravotnictví historie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 34 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 42 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy