Cesta do středu Země: Uvidíme někdy roztavené jádro na vlastní oči?

I když to muže znít jako zápletka ze sci-fi filmu, opak je pravdou. Japonci se rozhodli, že provrtají zemskou kůru a dostanou se až k plášti. Pokud se jim to povede, bude to první takový úspěšný projekt v historii.

Vědci za japonské Národní agentury pro výzkum a vývoj v oblasti mořského výzkumu a vývoje (JAMSTEC) mají v úmyslu stát se prvními lidmi v historii, kteří dosáhnou zemského pláště. Již dříve byli lidé schopni vrtat velice hluboko ale nikdy ne dost na to, aby prorazili zemskou kůru a dostali se ke svrchnímu plášti.

Japonští vědci věří, že se jim to podaří a na pomoc si berou speciální vrtného plavidlo Chikyu, které se má dostat skrz šest kilometrů silnou oceánskou kůru a která se má provrtat přímo k roztavené vrstvě zemského pláště, píše server stanice Fox News.

Experti doufají, že se jim díky tomu podaří dozvědět více o formování naší planety a materiálů, které tvoří plášť a které jsou stále neznámé. Tento projekt může pomoci nejen Japoncům lépe předvídat přírodní katastrofy, jako jsou zemětřesení a sopečné erupce. Mezi konkrétní úkoly patří zjistit, jak se vůbec vytvořila zemská kůra a také v jaké hloubce existuje či může existovat mikrobiální život.

V současné době existují tři různá potenciální místa vrtání - všechny leží v Tichém oceánu. Jednou z možných oblasti je pobřeží Havaje, další leží u Kostariky a třetí blízko Mexika.Už v roce 2007 přinesl výzkum oblasti mezi Kapverdskými ostrovy a Karibským mořem zajímavé poznatky, když se zjistilo, že tam zemská kůra prostě chybí a svrchní plášť je přímo odhalen.

Speciální loď se musí dostat na dno moře do hloubky asi 3,5 až 4,5 kilometru a pak skrze trubici pak vrtat dalších 6 kilometrů. „Je to největší vrtná loď v naší oblasti vědy, takže kapacita vrtání je třikrát delší nebo hlubší, než u předchozích plavidel,“ řekl výzkumník JAMSTEC Natsue Abe stanici CNN.

Přestože jsou přípravy na projekt v plném proudu, nepředpokládá se, že by vrtání začalo dříve než kolem roku 2030. Do té doby výzkumníci musí pracovat na několika technických detailech, kterým budou čelit. Expedice vyjde asi 60 miliard jenů (asi 540 milionů dolarů) s spolufinancuje ji i japonská vláda, která doufá, že se díky ní zlepší přesnost předpovědí zemětřesení, jimiž právě Japonsko velice trpí. 

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy