Česko patří k velmocím v pozorování a analýze bolidů, tedy velmi jasných meteorů. Patří mu několik světových nej, řekl v rozhovoru pro ČTK Pavel Spurný, vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu (ASÚ) Akademie věd ČR. Zásadní podle něj není jen moderní technické vybavení ústavu, ale zejména vlastní metody.
Meteor je světelný jev v atmosféře způsobený tělesem meziplanetární hmoty (meteoroidem), které vstoupí do atmosféry a třením o atmosféru se zahřívá a svítí. Pokud je světelný jev jasnější než minus čtvrtá magnituda, nazývá se bolid. "Laicky je to jev jasnější než planeta Venuše," upřesnil Spurný.
V podstatě všechny meteory shoří v atmosféře, u bolidů se ale může stát, že část původní hmoty přečká průlet atmosférou a dopadne na zemský povrch. "Pak už mluvíme o meteoritu. Je to vzácné, maximálně procento bolidů může skončit pádem na povrch," poznamenal.
Zatímco například v Německu astronomové stále používají kamery ze 60. let, ASÚ několikrát vybavení modernizoval. Aby vědci mohli například určit, kam mohl meteorit dopadnout, potřebují mimo jiné přesný fotometr, který informuje o průběhu světelného jevu a je součástí jejich kamer.
Od kolegů meteorologů pak získávají údaje o výškovém proudění v atmosféře. "Za deset minut ten kamínek prolétá různými vrstvami atmosféry, v nichž fouká různý vítr. Kdybychom počítali dráhu bez působení atmosféry, dostali bychom se kilometry daleko od skutečných míst dopadu," řekl Spurný. Díky modernizaci jsou čeští vědci schopni udělat komplexní popis zhruba 1400 bolidů ročně, v počátcích to bylo zhruba 40 bolidů.
V Československu založil v roce 1963 Zdeněk Ceplecha Evropskou bolidovou síť stanovišť, které mají bolidy zaznamenávat. "Naše kamery jsou v Česku, na Slovensku a v Rakousku. Pokrýváme území o rozloze téměř dvou milionů kilometrů čtverečních. Zaznamenáme jevy od Francie až do poloviny Ukrajiny a od Baltu po Jadran," vysvětlil. Dobře se českým vědcům spolupracuje se sítí v Kanadě. Spurný také společně s britským profesorem Philem Blandem zakládal síť v jihozápadní Austrálii.
Největší zaznamenaný bolid je tzv. čeljabinský z února 2013. "Když je meteor jasnější než minus 18. magnituda, což je někde uprostřed mezi jasností Měsíce v úplňku a Slunce, říkáme tomu superbolid. Jsou to tělesa, která když v noci zasvítí, je to jako ve dne. Tohle už bylo za světla, bolid byl v maximu jasnější než Slunce, které už bylo nad obzorem," přiblížil Spurný.
Na základě záznamů z palubních kamer automobilů v Rusku, které se dostaly na internet, byl tým ASÚ prvním, který vydal vědecky podložený popis dráhy, kudy těleso letělo. "Byli jsme rychlejší a hlavně přesnější než NASA," řekl Spurný, jehož týmu objev vynesl titulní stránku vědeckého časopisu Nature.
V Československu byl také zanalyzován první meteorit s tzv. rodokmenem, tedy se známou dráhou ve sluneční soustavě před dopadem na Zemi. Dopadl 7. dubna 1959 východně od Příbrami. O více než 40 let později navíc ASÚ sledoval bolid, který dopadl na hranicích mezi Tyrolskem a Bavorskem poblíž známého zámku Neuschwanstein a pohyboval se po identické dráze ve sluneční soustavě jako příbramský.
ASÚ také patří prvenství v nálezu meteoritu na jižní polokouli, a to v Austrálii, navíc to byl úplně do té doby neznámý typ meteoritu.
Související
Meteorit zasáhl zaparkované auto ve Štrasburku. Zanechal v něm půlmetrovou díru
Celebrity objevily nový hit. Kupují meteority
Meteorit , vesmir , Česká republika , Vědci
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě