Obří tsunami, miliony Evropanů v ohrožení. Nová zpráva vědců ukazuje, jak blízko jsme ke katastrofě

Nejvyšší sopka Evropy – italská Etna - je v pohybu. Vědci varují, že by kvůli tomu mohla být příčinou nevyhnutelné přírodní pohromy. Vědci díky analýze zjistili, že se Etna postupně sesouvá k moři – důvodem je její vlastní hmotnost. Experti teď proto varují, že Etna, která se nachází na Sicílii, se může úplně zhroutit a vyvolat sesuv velkého množství půdy a kamení, které se dostanou do moře.

To by představovalo vážnou hrozbu pro celý region, protože na úpatí Etny žije zhruba milion lidí. A mnohem více jich žije na pobřeží Jónského moře. Pokud se část sopky dostane do moře, může vyvolat smrtící vlnu tsunami, upozorňují italští vulkanologové.

Doktorka Morelia Urlaubová z Helmholtzova centra pro výzkum oceánu (GEOMAR) varovala, že velké části sopky „neustále sklouzávají do moře".

„Tyto pochyby je třeba studovat, protože by mohly vést k katastrofickému kolapsu sopky. Výsledky této studie naznačují, že boční pohyb Etny ve skutečnosti představuje větší nebezpečí, než se dříve myslelo,“ varuje expertka.

To, že se Etna pohybuje, totiž vědci vědí už dávno. V březnu letošního roku vědci z vulkanologického bulletinu potvrdili, že Etna se posunuje do moře rychlostí 14,5 milimetru za rok. Vědci z (GEOMAR) nainstalovali transpondéry s tlakovými senzory na jihovýchodní stranu sopky. Udělali analýzu dat a zveřejnili je ve vědeckém časopise Science Advances.

Výzkum také ukázal, že Etna se pohybuje směrem k moři pod vlivem gravitace. Láva stoupající uvnitř sopky rovněž dává impuls k pohybu, ale mnohem menší, než se dříve předpokládalo. „Její vlastní váha způsobuje, že boky sesouvají směrem ven do všech směrů,“ říká Urlaubová.

Sicílie je domovem více než pěti milionů obyvatel a odhaduje se, že dalších 14 milionů žije na jihu Itálie. Naštěstí se ale zatím zdá, že nejsou v přímém ohrožení života. Expertka dodává, že bezprostředně nehrozí nebezpečí sesuvu sopky, ale dodává, že pokud by k tomu došlo, šlo by o „katastrofickou událost“.

Její analýza ale naznačuje, že riziko kolapsu stěn sopky je větší „než se dříve předpokládalo". Podle vědců může sesuv nastat za 10, 100 nebo 100 000 let, a proto je důležité sopku sledovat.

Související

Sopka Etna

Etna se připomněla Sicilanům, vychrlila lávu do vzduchu

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna, která je již pokrytá sněhem, se v pátek opět připomněla lidem žijícím na Sicílii. Vychrlila totiž lávu do vzduchu. Vulkán byl aktivní už v předchozím průběhu listopadu. 

Více souvisejících

Sopka Etna Sicílie Itálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy