Želva: První válečnou ponorku vynalezl farmář. V akci selhávala

Předchůdkyně dnešních bitevních ponorek zvaná Želva byla vynalezena již v 18. století a měla se stát tajnou zbraní amerického námořnictva. Její vynálezce přitom nebyl původně ani inženýr, ale farmář.

První světová bojová ponorka zvaná Želva byla produktem Davida Bushnella narozeného v roce 1742. Bushnelle přitom nebyl vynálezcem, stavebním inženýrem ani námořníkem. Ve skutečnosti byl po většinu svého mladého života farmářem. Otec mu zemřel, když mu bylo 29 let. Po jeho smrti se mladý muž rozhodl rodinnou farmu prodat. V poměrně pokročilém věku 31 let se rozhodl jít studovat matematiku na Yale.

Školu zakončoval v roce 1775. V témže roce už začala propukat americká válka za nezávislost. On sám byl velkým patriotem a věřil, že technologie budou pro výhru ve válce klíčové. Společně s vynálezce Phineasem Prattem se pustili do práce. Jejich cílem bylo citelně oslabit silné britské námořnictvo.

Prvním jejich konceptem bylo vytvoření podvodní časované bomby, jednalo se o předchůdce moderních námořních min. Mnoho lidí bylo ohledně nápadu skeptických. Mysleli si, že není možné vyrobit bombu, která exploduje pod vodou. Bushnelle však ukázal, že to možné je. Jediným problémem pak zůstávalo, jakým způsobem budou bomby dopravovány na místo určení, kde by mohly nejlépe zasáhnout svůj cíl.

K tomuto účelu Bushnell s Prattem představili svůj návrh podmořského plavidla na ruční pohon, které mělo být obsluhováno jedním člověkem. Tak se zrodila Želva. První pokusy absolvovala Želva v řekách poblíž Connecticutu. Jelikož Bushnell postrádal dostatečnou fyzickou sílu, potřebnou k pohonu Želvy, dobrovolníkem k tomuto úkolu se stal jeho bratr Ezra.

První ponorka vypadala jako obří pivní sud s velkým šroubem vystupujícím z vrcholu a s vrtulí a kormidlem na bocích, které připomínali želví ploutve. Želva byla postavena z dubu, pokrytá borovicovým dehtem pro hydroizolaci a dohromady jí držely železné pásy. Člověk, který želvu řídil, vstupoval přes vzduchotěsný poklop v horní části. Seděl na traverzovém nosníku namontovaném uvnitř plavidla a ručně poháněl vrtuli. Řídil kormidlem na zadní straně plavidla.

Řidič naváděl Želvu, protože se mohl dívat skrze sadu skleněných otvorů na poklopu v horní části ponorky. Využívat měl také fosforeskující kompas. Želva se musela vynořovat, aby mohla posádka načerpat vzduch. Ten vsakovala za pomocí sacího ventilu. Želva se vynořovala a ponořovala za pomocí mosazných čerpadel. Neměla žádné balastní nádrže, takže přicházející voda zaplavila podlahu plavidla. Posádka tak byla ve vodě, dokud voda nebyla odčerpána čerpadly, to bylo její velkou nevýhodou.

V létě roku 1776 byla ponorka připravena k akci. Bushnellův bratr Ezra před první akcí vážně onemocněl. Musel být tedy nahrazen. K akci se přihlásil voják Ezra Lee, na jehož výcvik už nezbylo moc času. Akce se uskutečnila v noci ze 6. na 7. září roku 1776. Za cíl byla vybrána řadová loď HMS Eagle, což byla vlajková loď Britů kotvící v New Yorku.

Na půl cesty k lodi byla ponorka dovlečena, aby mohl její řidič ušetřit síly. Pak už bylo ale vše v rukou řidiče. První velký problém představoval odliv, který zanášel ponorku jiným směrem. Ezrovi se však podařilo ho překonat. Pak už se ocitl přímo před svým cíle. Vrtákem umístěným na ponorce začal navrtávat dno lodě.

Jenže přitom se vyskytl další problém. Nikdo nepočítal s tím, že britská loď bude mít dno pokryté měděnými pláty. Ty chránily loď proti usazení mořských živočichů. Jedna teorie však tvrdí, že s měděnými pláty počítali, ale vrták pravděpodobně narazil na nějakou ocelovou výztuž.

Tak či tak, se loď navrtat nepodařilo. Navíc zvuk vrtáku zalarmoval britské hlídky. Ty začaly prchající Želvu pronásledovat a pravděpodobně by jí dostihly, kdyby ještě mezitím nestačil Ezra vypustit připravenou nálož, která tak vybuchla na hladině. Nálož sice nezpůsobila žádné škody, ale alespoň odpoutala pozornost Britů a Ezra mohl uprchnout.

Želva byla poté poslána ještě do dalších svou bitev. Vždy ale selhala. Nicméně David Bushnell byl Georgem Washingtonem označen za geniálního inženýra a byl učiněn inženýrem kontinentální armády. Washington tehdy řekl: „Myslel jsem si a stále si myslím, že tento stroj je geniální snahou. Ale ještě je spousta věcí, které musí být nezbytně vyřešeny, aby mohl být stroj využit proti nepříteli, který je stále na stráži.“

Navzdory svému neúspěchu na bitevním poli, měla Želva jeden významný psychologický efekt. Britové už věděli, že existuje riziko „podvodního“ ohrožení a báli se ho. Želva se stala předchůdcem všech válečných ponorek, které byly využity potom.

Související

Více souvisejících

Ponorky historie USA (Spojené státy americké) válka ponorka "Želva"

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?

V napjaté geopolitické hře mezi Kyjevem a Moskvou se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aktuálně vítězí v boji o přízeň Donalda Trumpa. Ten se totiž po svém znovuzvolení snaží sehrát roli prostředníka mezi válčícími stranami. Zelenskyj ale doufá, že Trump konečně uvidí realitu — že Vladimir Putin o žádný skutečný mír nemá zájem a jen zdržuje, aby dosáhl svých maximalistických cílů.

včera

Francie na MS v hokeji

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu

Poté, co ve čtvrtek večer Maďaři inkasovali od českých hokejistů šest branek, se ani ne dvacet čtyři hodin po tomto zápase utkali s domácím Dánskem. Přestože ani tady rozhodně neplnili roli favorita, minimálně ze začátku to vypadalo, že se chtějí vrátit na vítěznou vlnu, na kterou nasedli překvapivě v zápase s Kazachstánem. K šoku domácích fanoušků totiž právě Maďaři vedli nad Dány po téměř sedmi minutách hry. Jenže další branky už v zápase nepřidali, postupně ztráceli síly a na ledě úřadovali už jenom Dánové, kteří pak do závěrečné sirény nasázeli hned osm branek. Ve skupině A si pak Rakušané poradili 5:2 s Francouzi, kteří tak budou mít honičku v bojích o záchranu.

včera

Donald Trump

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během závěrečného dne své cesty po Perském zálivu prohlásil, že lidé v Pásmu Gazy čelí hladomoru, a slíbil, že Spojené státy „situaci vyřeší“. V Gaze mezitím pokračovalo intenzivní izraelské bombardování, které za posledních 72 hodin znovu vystupňovalo násilí a přineslo stovky dalších obětí.

včera

Donald Trump

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek na konci své cesty po Blízkém východě oznámil, že desítky zemí, které se dosud nedohodly na nových obchodních podmínkách se Spojenými státy, brzy pocítí citelné zvýšení cel. Bílý dům podle něj nemá kapacitu jednat najednou se všemi zájemci, a tak v nejbližších týdnech jednostranně rozhodne, jak vysoké budou cla pro každou zemi.

včera

MS v hokeji

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto

Ve čtvrtek se roztočil již sedmý hrací den hokejového světového šampionátu. Tento hrací den začal dvěma jasnými výhrami, přičemž se o ně ve skupině A Finové, kteří předvedli svůj rozhodně nejlepší dosavadní výkon na tomto turnaji, a Švýcaři. Seveřané totiž výhrou 9:1 deklasovali Slovince s tím, že k tomuto výsledku pomohl vedle šestkrát asistujícího Teräväinena Tolvanen, jenž zaznamenal čtyři branky. Čtyři branky od jednoho hokejisty pak padly i ve druhém souběžně hraném zápase ve skupině B, přičemž jejich autorem byl Andrighetto. I proto nakonec Švýcaři nad Němci vyhráli 5:1.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pátek večer prohlásil, že jeho země je připravena podniknout „nejrychlejší možné kroky“ k dosažení skutečného míru. Učinil tak krátce po důležitém telefonickém hovoru s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a dalšími evropskými lídry, který se odehrál po skončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu.

včera

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

včera

včera

včera

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

včera

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

včera

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

včera

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že Indie nabídla Spojeným státům zrušení všech cel jako součást nové obchodní dohody. Tato slova ale vzápětí zpochybnila samotná indická vláda, podle níž jednání nadále pokračují a k žádné dohodě zatím nedošlo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy