Mapa světa je špatně? Země vypadá jinak, odborníci chtějí přepsat učebnice

Není pochyb o tom, že každý ví, jak vypadá mapa světa. Vypadá tak ale naše Země doopravdy? Podle odborníků vůbec ne. Současné mapy totiž vycházejí ze znázornění, která jsou zhruba 500 let stará. A poměrně nepřesná.

Najdeme ji v atlasech, na mapách, na obrázcích, ve školách i na internetu, a to po celém světě. Mapa světa je všem dobře známá a každý ví, že vlevo leží Amerika, vpravo Japonsko, a Itálie vypadá jako bota.

Málokdo už ale ví, že současný vzhled mapy světa vychází z prvních vyobrazení Země starých zhruba 500 let, zhruba z roku 1570. Mapy tehdy měly sloužit převážné námořní navigaci a některé země jsou na nich zakresleny nepřesně. Především proto, že měřící technika v té době nebyla dokonalá.

Animating the Mercator projection to the true size of each country in relation to all the others.Focusing on a single country helps to see effect best.#dataviz #maps #GIS #projectionmapping #mapping pic.twitter.com/clpCiluS1z

— Neil Kaye (@neilrkaye) 12. října 2018

Britský vědec Neil Kaye proto pracuje na nové verzi mapy, která by měla být o poznání přesnější. Ta současná například vyobrazuje Rusko mnohem větší, než ve skutečnosti je. Stejně tak je například Grónsko větší než Afrika, ta je ve skutečnosti ale 14krát větší.

Zatímco rovníkové státy jsou zobrazeny poměrně přesně, vzdálenější státy velikostně neodpovídají. To je případ například i Kanady, která je oproti Spojeným státům neúměrně veliká.

Kaye, který pracuje jako šéf oddělení klimatických informací pro Britskou meteorologickou službu, má za cíl přepsat učebnice a novou mapu světa rozšířit co nejvíce do podvědomí veřejnosti. Vzhledem k tomu, jak moc je současná mapa světa rozšířená, ale nepůjde o jednoduchý proces.

Související

Mount Cook nebo Aoraki je s výškou 3754 m nejvyšší horou Nového Zélandu, autor: Mr. Tickle

Nová mapa odhaluje existenci potopeného kontinentu. Ví se o něm jen pár let

Kontinent, po kterém se proháněli dinosauři, zmizel pod vodu před 85 milióny lety a po staletí nebyl odhalen. Zélandie má maximální rozlohu zhruba jako polovina Austrálie. V současné době na 7 % nepotopeného fragmentu žijí lidé a jmenuje se Nový Zéland. Nyní lidé na celém světě mohou kontinent prozkoumat z pohodlí svého domova.

Více souvisejících

mapy Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

včera

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy