Poušť Atacama ležící v jihoamerickém Chile je nejsušší a nejnehostinnější místo na světě. Není v ní prakticky žádný život a navíc zde skoro vůbec neprší. Před nedávnem ale na poušti poprvé po 500 letech zapršelo a vědci očekávali, že by to mohlo vést ke vzniku nového života. Opak se ale stal pravdou, déšť totiž k úžasu všech vyhubil téměř všechny zbytky života. A podobná situace podle vědců mohla proběhnout na Marsu.
noci teploty padají pod bod mrazu, ve dne slunce rozpálí povrch pouště až na 50 stupňů. Atacama zkrátka připomíná povrch Marsu. Poušť je zcela vyprahlá a dosahuje rozlohy 100 tisíc kilometrů čtverečních.
Táhne se okolo Pacifiku od jižní hranice Peru až do centrálních oblastí Chile. Dosahuje nadmořské výšky 5 tisíc metrů a vzhledem k tomu, že ji kryjí vysokohorské štíty, zde skoro vůbec neprší.
Pokud už zaprší, tak vzácně a jen velmi málo. Roční úhrn srážek je totiž zhruba 1 mm a ve středu pouště se nachází oblasti, kde neprší vůbec. Odhaduje se, že v této středové oblasti nepršelo už několik tisíc let.
Přesto není poušť písečná ani teplotně stálá, v noci teploty klesají pod nulu a ve dne dosahují až 50 stupňů Celsia. V takových podmínkách prakticky nic nepřežije, včetně bakterií a drobných mikroorganismů.
Dále od středu pouště se situace zlepšuje a mikroorganismy zde mají lepší podmínky k životu. Nijak závratně, přesto se naučily přežívat pod masivním slunečním svitem v krajině, kde zaprší jen občas.
Teď se ale stalo něco, co vědci dlouho nedokázali pochopit. Poslední číslo magazínu Scientific Reports informovalo o dešti, který zasáhl jednu z okrajových částí pouště. Stalo se tak už před třemi lety a pršelo na místě, kterého se naposledy dotkla voda před 500 lety.
Biologové doufali, že déšť podpoří růst života a dá vzniknout novému, namísto toho ale způsobil masové vyhynutí mikroorganismů. A to většiny z nich. Před deštěm totiž místo obývalo na 16 druhů mikrobů, 12 jich v důsledku deště zcela vymřelo.
Vědci byli z této události zmatení. Neočekávali, že by mohl mít déšť takový dopad, a dlouho nevěděli, co se vlastně stalo. Spoluautor studie Alberto Fairén ale nakonec zjistil, že pravděpodobnou příčinou smrti mikroorganismů je šok.
Takzvaný osmotický stres vznikl díky tomu, že se mikrobi zvyklí na suché a nehostinné prostředí nedokázali s deštěm vypořádat. Proto mu většina z nich podlehla.
Díky nehostinným podmínkám poušť využívá NASA ke studiu mikroorganizmů a jejich odolnosti vůči prostředí. Odborníci povrch pouště přirovnávají k povrchu Marsu a chtějí pochopit, jak jsou některé organismy schopny přežít v takovém suchu.
Dopad, který měl déšť na mikroorganismy, je proto špatnou zprávou i pro astronomy. Ti totiž tvrdí, že před 4 až 3,5 miliardami let se na povrchu Marsu nacházelo velké množství vody. Poté, co planeta ztratila svou atmosféru, nastalo období sucha.
Za posledních několik miliard let se ale na povrchu objevovala voda jen zřídka. "Pokud by na Marsu ještě existovaly mikrobiální komunity, které by dokázaly přežít proces extrémního oteplování, byly by vystaveny osmotickému stresu, podobně jako Atacama," tvrdí Fairén. Je proto možné, že život na Marsu mohla vyhubit právě voda.
Související

Nejsušší místo na světě? Na poušti Atacama tisíce let nepršelo

Pro výzkum Slunce a galaxií Češi využívají obří antény v Chile
poušť Atacama , Mars , Vědci
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry
před 1 hodinou

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
před 3 hodinami

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
před 4 hodinami

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
před 5 hodinami

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
před 6 hodinami

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
před 8 hodinami

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
před 9 hodinami

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
před 9 hodinami

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
před 9 hodinami

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
před 10 hodinami

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
před 11 hodinami

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
před 12 hodinami

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
před 13 hodinami

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
před 15 hodinami

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera
Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
Centrální část Texasu zasáhly ničivé bleskové záplavy, které si v okrese Kerr vyžádaly nejméně 24 lidských životů. Po celý pátek a noc na sobotu pokračují záchranné práce ve snaze najít další pohřešované osoby, které voda buď uvěznila, nebo smetla.
Zdroj: Libor Novák