Když potápěči v roce 2011 poprvé objevili neznámý objekt na dně Baltského moře, snad každého z nich jako první napadlo, že se jedná o prastarý létající talíř. Svým tvarem totiž více než co jiného připomínal 70 metrů dlouhý a osm metrů vysoký útvar mimozemské plavidlo. Nyní se vědcům tajemství objektu, který pojmenovali Anomálie, možná podařilo rozluštit.
V roce 2011 tým potápěčů pod vedením Petra Lingberga v rámci operace Ocean X objevil na dně Baltského moře podivný útvar. Švédská skupina zkušených badatelů se zabývá vyhledáváním starých lodních vraků, něco takového ale nikdo z nich nikdy neviděl.
Útvar, který má na délku přes 70 metrů a 8 metrů na výšku, zmátl vědce i veřejnost. Zatímco první jmenovaná skupina si nebyla jistá, o co se vlastně jedná, milovníci konspiračních teorií měli okamžitě jasno. Jde o pozůstatek létajícího talíře, který zřejmě havaroval, zřítil se na dno moře a zde zkameněl.
Vědci dost dobře věděli, že něco takového je nepravděpodobné, nedokázali ale určit, o co se jedná. Objekt proto dostal název Anomálie a práce na jeho zkoumání začaly. Z odebraných vzorků se vědcům povedlo zjistit, že útvar je nejméně 140 tisíc let starý.
Toto zjištění vyvrátilo teorie, podle kterých se mohlo jednat o tajnou ponorku testovanou za druhé světové války, nebo dokonce o létající talíř, na kterém měli údajně pracovat nacisté.
K rozluštění otázky, co je Anomálie zač, ale vědce nepřiblížilo. Odborníci však pracovali s teorií, že jde o útvar přírodního původu. Geolog Volker Brüchert ze Stockholm University podle serveru Live Science rozborem vzorků také zjistil, že jde svrchní vrstvu Anomálie tvoří kámen vulkanického původu.
Na základě těchto rozborů se odborníci shodli na tom, že jde pravděpodobně o obyčejnou skálu, která vznikla v době, kdy byla oblast pokryta ledem. Údajně má jít o pozůstatek vulkanické činnosti, která vytvořila skálu podivného tvaru.
S tím ale nesouhlasí řada lidí. Televize MSNBC uvedla, že objekt připomíná vesmírnou loď Millennium Falcon z filmové série Star Wars. Podmořský archeolog Göran Ekberg ze stockholmského Námořního muzea tvrdí, že nález vypadá podivně, protože má dokonalý kruhový tvar, a profesor námořní geologie a geofyziky na Stockholmské univerzitě Martin Jakobsson se pro změnu domnívá, že útvar je tvořen pískovcem.
Jiní odborníci tvrdí, že na dně moře se nachází seskupení skal, staré ledovce nebo skála tvořená čedičem. Jonathan Hill z kalifornské Mars Space Flight Facility se domnívá, že nejlepší by bylo objekt rozříznout a zjistit, co se uvnitř nachází. To ale zřejmě nebude tak lehké.
Stefan Hogerborn, profesionální potápěč a člen Ocean X týmu, totiž tvrdí, že Anomálie vykazuje ještě jednu zvláštnost. V její blízkosti prý nefungují elektrické přístroje, proto nemohli potápěči použít na jeho bližší zkoumání sonar.
Hanumant Singh z oceánografické instituce Woods Hole se ale domnívá, že potápěči mají k dispozici pouze levné a nezkalibrované sonary, které nefungují tak přesně, jako dražší vědecké přístroje. Tomu ale tým Ocean X oponuje.
Objekt zvaný Anomálie proto zůstává i sedm let po jeho objevení záhadou. Velká část vědecké obce se přiklání k původní myšlence, tedy že je nejen povrch, ale celý útvar jako takový tvořený vulkanickou horninou a vznikl při podmořské sopečné činnosti. Tomu ale mnoho jiných odmítá uvěřit, ačkoliv jejich názory vychází pouze ze snímků pořízených potápěči. Ti jsou rozhodnutí se k objektu vrátit a nadále zkoumat jeho původ a stáří.
Související
Vědci na dně oceánu objevili záhadnou zlatou kouli připomínající neznámé vejce. Neví, co to je
Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
před 1 hodinou
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno před 1 hodinou
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
před 1 hodinou
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
před 2 hodinami
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 4 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 5 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 6 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 7 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 8 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 9 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 10 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 11 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 12 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 13 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 14 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 15 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 16 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě