Americká armáda vytváří nový život. Genetický mutant bude řídit ponorky

Jednou z klíčových vlastností ponorek je schopnost vyhnout se nepřátelské pozornosti. Otázku, jak efektivně detekovat nepřátelská podvodní plavidla, řeší také americká armáda. V budoucnu by jí s tímto problémem mohly pomáhat geneticky upravené organismy.

Vědci v Naval Research Laboratory (NRL), která se věnuje výzkumu a vývoji technologií pro americké námořnictvo, zkoumají, jakým způsobem by se daly vytvořit a geneticky „naprogramovat“ mořské organismy k detekci nepřátelských ponorek. Představa vědců je taková, že by se běžně rozšířené organismy, které v oceánech a mořích žijí, po úpravě daly použít jako jakési detektory.

Mohlo by to fungovat nějak takto. Vybrané mikroorganismy, jako je například velice rozšířená bakterie rodu Marinobacter, by vědci uměle upravili tak, aby dokázaly reagovat na specifické látky. Například na stopy železa, paliva, lidskou DNA nebo jiné substance, které se běžně vyskytují u ponorek. Když by organismy na takovéto látky ve vodě narazily, zareagovaly by. Třeba by u nich došlo k buněčné reakci, která by byla detekovatelná dalšími přístroji.

„Mohli bychom využít schopnost mikrobů ztrácen elektrony. Ty elektrony bychom pak využili třeba ke komunikaci s autonomními drony. Od toho už by byl jen kousek k vyslání elektrického signálu ve chvíli, kdy by bakterie rozpoznala některé z určených molekul ve svém okolí,“ komentovala výzkum Sarah Glavenová z NRL.

Podle ní bude potřeba už jen asi roční výzkum, během kterého získají vědci konkrétní důkazy pro svoji teorii. Podobné chování se již genetikům podařilo simulovat třeba u bakterie E. coli. Ta se však hodí spíše na laboratorní pokusy, pro „lov ponorek“ není podle vědců použitelná. Přesto je to pro výzkumníky dobrá zpráva a ti tak předpokládají úspěch i u dalších mikroorganismů.

Současně probíhá kombinovaný projekt námořnictva, letectva a armády. Tento program s rozpočtem 45 milionů dolarů si klade za cíl využít syntetickou biologii pro vojenské účely. Například vyvinout v terénu použitelné senzory, které by byly součástí uniformy a dokázaly včas upozornit na riziko kontaminace.

Podle admirála Johna Richardsona, náčelníka štábu amerického námořnictva, dnes Spojené státy masivně investují do výzkumu a vývoje syntetické biologie. Důvodem je především strach z Číny, která v tomto oboru začíná pomalu dominovat. „Ustanovili jsme takzvaný Task Force Ocean, díky kterému bychom měli být brzy opět konkurenceschopní,“ doplnil admirál Richardson.

Související

Dreadnought SMS Szent István

Habsburkové jdou ke dnu: Torpéda potopila obří dreadnought SMS Szent István

Mezi předlitavskem (Rakouskem) a Zalitavskem (Uhrami) to i po vyrovnání dost jiskřilo. A když vláda chtěla, aby Zalitavsko financovalo novou flotilu válečných lodí, tak si uhři prosadili, že největší z nich bude postavena na území Zalitavska a z místních zdrojů. A to byl první ze série omylů, které způsobily, že Rakousko-Uherská flotila ve středomoří byla všem pro smích. 
Ponorky, ilustrační foto

Indie buduje flotilu jaderných ponorek. Měl by se svět bát dalšího konfliktu?

Indické námořnictvo chce mít ve svém arzenálu jaderné ponorky a země na jejich vývoj věnuje nemalé finanční prostředky. Prozatím jediná ponorka domácí provenience dokončila v listopadu 2018 svoji první misi. Flotila má sloužit jako prostředek jaderného odstrašení vůči regionálním soupeřům v Islámábádu a Pekingu.

Více souvisejících

Námořnictvo USA (Spojené státy americké) geneticky modifikované organizmy Ponorky

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Varování meteorologů

Počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu o nové varování

Ve čtvrtek meteorologové rozšířili výstrahu před extrémními dešti a rizikem povodní o nové varování před silným větrem. Ten se očekává od pátečního večera do nedělního poledne na celém území kromě Plzeňského kraje. Dále se rozšířila územní platnost stávajících výstrah.

před 3 hodinami

Dagmar Honsová

Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová

Po tropických vedrech přišly prudké změny počasí s hrozbou povodní, teploty klesají k deseti stupňům. Meteoroložka Dagmar Honsová pro EuroZprávy.cz vysvětlila, že za tím stojí změny tlakových útvarů a chladný vzduch ze severozápadu. Klimatické změny zvyšují energii v atmosféře, což vede k častějším extrémním jevům.

před 3 hodinami

České Dráhy

Hrozící povodně v Česku: České dráhy aktivují pohotovostní službu

V reakci na varování českých meteorologů o extrémních srážkách, které by mohly zasáhnout v následujících čtyřech dnech, může dojít k problémům i v železniční dopravě. České dráhy (ČD) na základě této výstrahy aktivují pohotovostní službu, aby zmírnily dopady komplikací. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko

Rusko a Čína podle mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Mariji Zacharovové nemají své partnerství zaměřené proti jiným zemím. Uvedla však, že obě mocnosti jsou připraveny „spojit svůj potenciál“, pokud budou čelit hrozbě ze strany Spojených států.

před 4 hodinami

Sídlo BIS

BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) bylo Rusko v roce 2023, stejně jako v předchozích letech, největší hrozbou pro bezpečnost České republiky. BIS se zaměřovala především na aktivity Ruska, kybernetické hrozby a rizika spojená s novými technologiemi. Zpráva rovněž upozornila na nedostatky ve státní připravenosti a hrozby ze strany Číny.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Ukrajina v noci čelila dalšímu masivnímu ruskému útoku

V noci na čtvrtek hlásilo ukrajinské letectvo přelety dronů typu Šáhid, které útočily na civilní infrastrukturu na Ukrajině. Kvůli této hrozbě byl v mnoha oblastech, včetně Kyjeva a Kyjevské oblasti, vyhlášen poplach. I ve čtvrtek ráno trvala mimořádná situace v Sumské, Poltavské a Charkovské oblasti.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Výhled počasí do začátku října: Situace se má po víkendu uklidnit

Počasí v Česku je v první polovině září opravdu nevyzpytatelné. Devátý kalendářní měsíc začal vlnou veder, nyní nás ale meteorologové připravují na období velmi vydatných dešťů. Spadnout mají vyšší desítky či dokonce stovky milimetrů srážek. V dlouhodobém výhledu pak naznačili, jak bude až do začátku října. 

před 7 hodinami

včera

Vlastimil Válek (TOP 09)

Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel

Povinnost zajistit občanům základní síť lékařských pohotovostních služeb má přejít z krajských úřadů na zdravotní pojišťovny. Návrh příslušné novely zákona o zdravotních službách ve středu schválila vláda. Schválila rovněž návrh novely zákona o sociálních službách, kterým se má přesunout agenda související s vyplácením nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a s vydáváním průkazů osoby se zdravotním postižením z pracovišť Úřadu práce ČR pod Českou správu sociálních zabezpečení.

včera

včera

včera

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy