Americká armáda vytváří nový život. Genetický mutant bude řídit ponorky

Jednou z klíčových vlastností ponorek je schopnost vyhnout se nepřátelské pozornosti. Otázku, jak efektivně detekovat nepřátelská podvodní plavidla, řeší také americká armáda. V budoucnu by jí s tímto problémem mohly pomáhat geneticky upravené organismy.

Vědci v Naval Research Laboratory (NRL), která se věnuje výzkumu a vývoji technologií pro americké námořnictvo, zkoumají, jakým způsobem by se daly vytvořit a geneticky „naprogramovat“ mořské organismy k detekci nepřátelských ponorek. Představa vědců je taková, že by se běžně rozšířené organismy, které v oceánech a mořích žijí, po úpravě daly použít jako jakési detektory.

Mohlo by to fungovat nějak takto. Vybrané mikroorganismy, jako je například velice rozšířená bakterie rodu Marinobacter, by vědci uměle upravili tak, aby dokázaly reagovat na specifické látky. Například na stopy železa, paliva, lidskou DNA nebo jiné substance, které se běžně vyskytují u ponorek. Když by organismy na takovéto látky ve vodě narazily, zareagovaly by. Třeba by u nich došlo k buněčné reakci, která by byla detekovatelná dalšími přístroji.

„Mohli bychom využít schopnost mikrobů ztrácen elektrony. Ty elektrony bychom pak využili třeba ke komunikaci s autonomními drony. Od toho už by byl jen kousek k vyslání elektrického signálu ve chvíli, kdy by bakterie rozpoznala některé z určených molekul ve svém okolí,“ komentovala výzkum Sarah Glavenová z NRL.

Podle ní bude potřeba už jen asi roční výzkum, během kterého získají vědci konkrétní důkazy pro svoji teorii. Podobné chování se již genetikům podařilo simulovat třeba u bakterie E. coli. Ta se však hodí spíše na laboratorní pokusy, pro „lov ponorek“ není podle vědců použitelná. Přesto je to pro výzkumníky dobrá zpráva a ti tak předpokládají úspěch i u dalších mikroorganismů.

Současně probíhá kombinovaný projekt námořnictva, letectva a armády. Tento program s rozpočtem 45 milionů dolarů si klade za cíl využít syntetickou biologii pro vojenské účely. Například vyvinout v terénu použitelné senzory, které by byly součástí uniformy a dokázaly včas upozornit na riziko kontaminace.

Podle admirála Johna Richardsona, náčelníka štábu amerického námořnictva, dnes Spojené státy masivně investují do výzkumu a vývoje syntetické biologie. Důvodem je především strach z Číny, která v tomto oboru začíná pomalu dominovat. „Ustanovili jsme takzvaný Task Force Ocean, díky kterému bychom měli být brzy opět konkurenceschopní,“ doplnil admirál Richardson.

Související

Dreadnought SMS Szent István

Habsburkové jdou ke dnu: Torpéda potopila obří dreadnought SMS Szent István

Mezi předlitavskem (Rakouskem) a Zalitavskem (Uhrami) to i po vyrovnání dost jiskřilo. A když vláda chtěla, aby Zalitavsko financovalo novou flotilu válečných lodí, tak si uhři prosadili, že největší z nich bude postavena na území Zalitavska a z místních zdrojů. A to byl první ze série omylů, které způsobily, že Rakousko-Uherská flotila ve středomoří byla všem pro smích. 
Ponorky, ilustrační foto

Indie buduje flotilu jaderných ponorek. Měl by se svět bát dalšího konfliktu?

Indické námořnictvo chce mít ve svém arzenálu jaderné ponorky a země na jejich vývoj věnuje nemalé finanční prostředky. Prozatím jediná ponorka domácí provenience dokončila v listopadu 2018 svoji první misi. Flotila má sloužit jako prostředek jaderného odstrašení vůči regionálním soupeřům v Islámábádu a Pekingu.

Více souvisejících

Námořnictvo USA (Spojené státy americké) geneticky modifikované organizmy Ponorky

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 3 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

Události Petra Nutila: Slovenská vláda lůzy a TOPácká střelba do vlastní nohy

Milí čtenáři, je tu první květnový týden roku 2024 a spolu s ním se do naší země vrátilo jaro a teplo, takže nám letošní pálení čarodějnic nic nekazilo. Až na to, že skutečné čarodějnice nejen českého veřejného života zas na hranici neskončily. Jako obvykle. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy