V listopadu se na Zemi stalo něco neobvyklého. Vědci nyní konečně zjistili co

Po celé zemi se minulý měsíc prohnaly záhadné seismické vlny. Kupodivu je však téměř nikdo nezachytil a když je vědci nakonec přeci jen začali zkoumat, byli docela překvapeni. Nyní věří, že našli vysvětlení.

Epicentrum záhadného vlnění bylo, podle následných měření, pravděpodobně u ostrova Mayotte. Ten se nachází mezi Madagaskarem a Afrikou, nedaleko Komorských ostrovů. Odtud se vlny šířily přes Afriku a oceány. Zaznamenaly je přístroje v Chile, na Novém Zélandu, v Kanadě nebo třeba na Havaji. Vědci se nyní snaží přijít na to, co vlastně nízkofrekvenční vlnění způsobilo.

Událost se odehrála již 11. listopadu. Podle magazínu National Geographic si však neobvyklého vlnění z počátku téměř nikdo nevšiml. Systémy které normálně zaznamenávají zemětřesení toto neobvykle hluboké hučení nezachytily. Vědce upozornil až twitterový příspěvek jednoho amatérského nadšence, a odstartoval tak diskusi mezi odbornou a laickou veřejností z celého světa.

Stephen Hicks, seismolog z Univerzity v Southamptonu, popsal, že u typického zemětřesení dochází ke vzniku různých vln. Nejprve se objevují takzvané primární a sekundární vlny, které mívají vysokou frekvenci, „spíše takové cinknutí, nežli burácení“. Takové vlny by však přístroje, které zemětřesení monitorují, zachytily.

Teprve po nich obvykle následují pomalé vlny s hlubokou frekvencí podobné těm, které se objevily v našem případě. Vědci nicméně 11. listopadu nezaznamenali žádné významnější zemětřesení a dohadovali se proto, čím byla tato aktivita způsobena.

„Co je neobvyklé, je, že vidíme tento velmi dlouhý signál putovat v podstatě okolo celého světa, aniž by byl zachycen našimi detekčními systémy,“ popsal Hicks. Podle něj tkví podstata právě v tom, že byl signál velice nízké frekvence, na kterou nejsou zařízení typicky nastavena.

Ne že by se však odborníci s podobným fenoménem nikdy dříve nesetkali. Poměrně běžně bývá spojován například s takzvaným telením ledovců (přirozené odpadání kusů ledové masy), sesuvy půdy nebo pohyby magmatu v horninách.

A právě magma se nakonec stalo hlavním podezřelým. Hicks i další seismologové se nyní domnívají, že kilometry hluboko pod oceánským dnem mohlo dojít k náhlému vyvření magmatu z vulkanické komory. Taková událost by byla zachytitelná citlivými seismografy, sami bychom ji však vůbec nepocítili.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.

Více souvisejících

tajemství záhady Zemětřesení ostrov Mayotte Oceán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy