Nejstarší stromy světa jsou starší než křesťanství. Teď umírají

Africké baobaby patří mezi nejobdivovanější stromy na světě, především díky své velikosti a stáří, které sahá až do dob před Kristem. Právě jejich nejstarší exempláře v jižní Africe ale v posledních letech vymírají.

Zatímco na trávu narazíte v jihoafrické provincii Limpopo jen zřídkakdy, baobaby, které patří mezi nejstarší organismy na planetě Zemi, tu hojně rostou. Tyto monstrózní stromy se vmísily do subsaharské krajiny a celá staletí jsou ikonami africké savany.

Teď to vypadá, že tito obři pomalu umírají. Mnohé nejstarší a největší exempláře v nedávné době uschly. Podle loňské studie v časopise Nature Plants za to s velkou pravděpodobností může změna klimatu. Některé stromy v Zimbabwe, Namibii nebo Botswaně přitom pamatovaly i antické Řeky.

Baobaby se mohou dožít věku až 3000 let a vyrůst do šíře autobusu. „V posledních 1000 letech zažily baobaby i horší sucha, než jaké zažíváme dnes,“ říká vědec Stephan Woodborne z jihoafrického Johannesburgu.

„Když se podíváte na polohu těchto mrtvých stromů, všechny se nachází v Jižní Africe. Nejde tedy o všechny baobaby, ale ty na jižním okraji Afriky,“ konstatuje Woodborne a dodává: „Předpokládáme, že na vině jsou specifické změny klimatu, které se týkají pouze jižní Afriky.“

Sunlandský baobab patřil k oblíbeným atrakcím, v jeho kmeni provozovali místní vyhledávaný bar. „Byly čtyři hodiny ráno a všichni se vzbudili, jaká to byla rána. S pádem toho stromu jsem přišel o část duše,“ líčí paní van Heerden, která bar provozovala.

Podobně skončili i další stromy. Baobab z Mooketsi byl tím vůbec největším na černém kontinentě, následně zemřel i jeho následník na pomyslném trůnu z provincie Limpopo. Neslavně dopadl i nejstarší strom Panke, jehož stáří se odhadovalo na 2500 let.

Právě kvůli vysokému věku jsou baobaby ideálním předmětem výzkumu klimatické změny, což potvrzuje i Woodborne. Stáří stromů se sice nedá určit pomocí letokruhů, ale pouze prostřednictvím uhlíkové metody. Woodborne se svými kolegy tak činí od roku 2010.

Související

Žlutý pyl

Česko pokryl nános žlutého pylu. Není z řepky

Žluté nánosy, které se v posledních dnech v Česku objevují na karoseriích aut, monitorech počítačů a dalších hladkých površích, způsobují pyly kvetoucích jehličnanů, hlavně smrku a borovice. Nejsou ale příliš agresivní a alergikům většinou nezpůsobují takové problémy jako pylová zrna jiných rostlin a stromů.
Ilustrační foto

V projektu Sázíme budoucnost lidé vysadili přes milion stromů

V projektu Sázíme budoucnost lidé vysadili dosud přes milion stromů, do výsadby se zapojilo víc než 32.000 dobrovolníků. Nové stromy rostou na 2670 místech. V tiskové zprávě to dnes uvedl David Kopecký z Nadace Partnerství, která za zrodem iniciativy stojí. Projekt oficiálně začal v polovině předloňského září, cílem je vysadit za pět let deset milionů stromů mimo les.

Více souvisejících

Stromy afrika životní prostředí Klimatické změny Sucho

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 12 minutami

před 45 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy