Kdo chrání pralesy před klimatickými změnami? Výsledek pokusu vědce překvapil

Termiti hrají v tropickém pralese zásadní roli. Rozkládají odumřelé části rostlin a spadané listí a provzdušňují půdu. Nový výzkum však odhalil, že ho také pomáhají chránit před klimatickými výkyvy. V době sucha tlumí jeho negativní důsledky a fungují tak jako jakési „ekologické pojištění.“

Vědci již dlouho vědí, že termiti hrají v životě deštného pralesa důležitou roli. Při budování rozsáhlých systémů tunelů provzdušňují půdu, podílejí se také na rozkladu biomasy, čímž navracejí do ekosystému drahocenné živiny. Pro přesné pochopení jejich prospěšnosti však zatím neexistovaly exaktní studie.

Výzkumníci nyní v časopise Science zveřejnili závěry studie, která se pokusila jednoznačná data získat. Entomoložka Hannah Griffiths z Yorkské univerzity společně s týmem kolegů prováděla výzkum v deštném pralese na ostrově Borneo. O jeho výsledcích informoval časopis National Geographic.

Aby bylo možné výzkum provést, museli nejprve vědci najít způsob, jak se v určité části pralesa zbavit termitů. Rozkladných procesů v deštném lese se účastní také různé druhy mravenců a půdních mikrobů, a jejich možnou roli proto museli výzkumníci eliminovat.

V lese proto vybrali čtyři místa o rozměrech 80krát 80 metrů, na kterých rozmístili hromádky otrávené celulózy. Ty mohly „strávit pouze termiti, a nic jiného“, čímž se vědcům povedlo zajistit oblasti, které mohli porovnat s dalšími čtyřmi kontrolními místy v pralese.

Shodou okolností začal výzkum v roce 2015, kdy Borneo postihlo sucho způsobené jevem El Niňo.  Vědci ve studii pokračovali i o rok později, kdy již panovaly běžné klimatické podmínky. To jim umožnilo porovnat obě období.

Výsledky vědce překvapily. V běžném období nebyly mezi zkoumanými oblastmi zásadní rozdíly, když však udeřilo sucho, vyrovnávala se s ním ta část pralesa, ve které termiti působili, mnohem lépe. Půda, ve které termiti žili, lépe udržovala vlhkost a znatelně více se v ní také dařilo semenáčkům stromů a rostlin. V suchém období zaznamenali vědci také nárůst množství těchto živočichů.

„Závěry naší studie jsou důležité, protože prokázaly, že nedotčené biologické komunity mohou fungovat jako jakýsi druh ekologického pojištění,“ komentovala závěry studie Hannah Griffiths. Podle Roba Pringla, ekologa z prestižní Princetonské univerzity, mohou „termiti efektivně tlumit dopady klimatické změny“.  

„Pro většinu lidí jsou termiti škůdci, kteří ničí domy a úrodu. My jsme však dokázali, že hrají zásadní roli ve zmírňování negativních dopadů sucha v deštných pralesech,“ řekl doktor Paul Eggleton, který se na výzkumu také podílel.

Podle klimatických odhadů bude v budoucnu suchých období v tropických oblastech přibývat. Deštné pralesy, které jsou také někdy označovány za „plíce světa“, budou touto změnou také zasaženy. Již dnes jsou přitom, především v důsledku lidské činnosti, pod velkým tlakem. Ani aktivita termitů proto v budoucnu nemusí stačit. „Očividně mají termiti potenciál být velmi užiteční,“ myslí si Carina Tarnita z Princetonské univerzity. „Ale jakým způsobem je ovlivní klimatická změna? Kdy se dostanou na bod zlomu?“

Související

Kanárské ostrovy - Tenerife

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní zoufale volají o pomoc

Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi brzy by se to ale mohlo změnit. Ostrov je totiž doslova zamořen termity. Tamní úřady teď varují, že pokud se situace brzy nezmění, může se problém rozšířit i na další ostrovy a dokonce i do pevninské Evropy. Situace je tak vážná, že politici dokonce hovoří o vyhlášení stavu nouze.

Více souvisejících

termiti Ekologie Borneo deštný prales Příroda věda Amazonský prales

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy