Termiti hrají v tropickém pralese zásadní roli. Rozkládají odumřelé části rostlin a spadané listí a provzdušňují půdu. Nový výzkum však odhalil, že ho také pomáhají chránit před klimatickými výkyvy. V době sucha tlumí jeho negativní důsledky a fungují tak jako jakési „ekologické pojištění.“
Vědci již dlouho vědí, že termiti hrají v životě deštného pralesa důležitou roli. Při budování rozsáhlých systémů tunelů provzdušňují půdu, podílejí se také na rozkladu biomasy, čímž navracejí do ekosystému drahocenné živiny. Pro přesné pochopení jejich prospěšnosti však zatím neexistovaly exaktní studie.
Výzkumníci nyní v časopise Science zveřejnili závěry studie, která se pokusila jednoznačná data získat. Entomoložka Hannah Griffiths z Yorkské univerzity společně s týmem kolegů prováděla výzkum v deštném pralese na ostrově Borneo. O jeho výsledcích informoval časopis National Geographic.
Aby bylo možné výzkum provést, museli nejprve vědci najít způsob, jak se v určité části pralesa zbavit termitů. Rozkladných procesů v deštném lese se účastní také různé druhy mravenců a půdních mikrobů, a jejich možnou roli proto museli výzkumníci eliminovat.
V lese proto vybrali čtyři místa o rozměrech 80krát 80 metrů, na kterých rozmístili hromádky otrávené celulózy. Ty mohly „strávit pouze termiti, a nic jiného“, čímž se vědcům povedlo zajistit oblasti, které mohli porovnat s dalšími čtyřmi kontrolními místy v pralese.
Shodou okolností začal výzkum v roce 2015, kdy Borneo postihlo sucho způsobené jevem El Niňo. Vědci ve studii pokračovali i o rok později, kdy již panovaly běžné klimatické podmínky. To jim umožnilo porovnat obě období.
Výsledky vědce překvapily. V běžném období nebyly mezi zkoumanými oblastmi zásadní rozdíly, když však udeřilo sucho, vyrovnávala se s ním ta část pralesa, ve které termiti působili, mnohem lépe. Půda, ve které termiti žili, lépe udržovala vlhkost a znatelně více se v ní také dařilo semenáčkům stromů a rostlin. V suchém období zaznamenali vědci také nárůst množství těchto živočichů.
„Závěry naší studie jsou důležité, protože prokázaly, že nedotčené biologické komunity mohou fungovat jako jakýsi druh ekologického pojištění,“ komentovala závěry studie Hannah Griffiths. Podle Roba Pringla, ekologa z prestižní Princetonské univerzity, mohou „termiti efektivně tlumit dopady klimatické změny“.
„Pro většinu lidí jsou termiti škůdci, kteří ničí domy a úrodu. My jsme však dokázali, že hrají zásadní roli ve zmírňování negativních dopadů sucha v deštných pralesech,“ řekl doktor Paul Eggleton, který se na výzkumu také podílel.
Podle klimatických odhadů bude v budoucnu suchých období v tropických oblastech přibývat. Deštné pralesy, které jsou také někdy označovány za „plíce světa“, budou touto změnou také zasaženy. Již dnes jsou přitom, především v důsledku lidské činnosti, pod velkým tlakem. Ani aktivita termitů proto v budoucnu nemusí stačit. „Očividně mají termiti potenciál být velmi užiteční,“ myslí si Carina Tarnita z Princetonské univerzity. „Ale jakým způsobem je ovlivní klimatická změna? Kdy se dostanou na bod zlomu?“
Související

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní zoufale volají o pomoc
termiti , Ekologie , Borneo , deštný prales , Příroda , věda , Amazonský prales
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
před 1 hodinou

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
před 1 hodinou

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
před 2 hodinami

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
před 3 hodinami

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
před 3 hodinami

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
před 3 hodinami

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
před 4 hodinami

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
před 5 hodinami

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
před 6 hodinami

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
před 6 hodinami

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
před 7 hodinami

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí
před 8 hodinami

Biden trpí agresivní formou rakoviny, metastázovala do kostí. Podle lékařů je nevyléčitelná
před 9 hodinami

Předpověď slibuje proměnlivé počasí. Změna přijde uprostřed týdne
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
včera

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
včera

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
včera
Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.
Zdroj: Jakub Jurek