Termiti hrají v tropickém pralese zásadní roli. Rozkládají odumřelé části rostlin a spadané listí a provzdušňují půdu. Nový výzkum však odhalil, že ho také pomáhají chránit před klimatickými výkyvy. V době sucha tlumí jeho negativní důsledky a fungují tak jako jakési „ekologické pojištění.“
Vědci již dlouho vědí, že termiti hrají v životě deštného pralesa důležitou roli. Při budování rozsáhlých systémů tunelů provzdušňují půdu, podílejí se také na rozkladu biomasy, čímž navracejí do ekosystému drahocenné živiny. Pro přesné pochopení jejich prospěšnosti však zatím neexistovaly exaktní studie.
Výzkumníci nyní v časopise Science zveřejnili závěry studie, která se pokusila jednoznačná data získat. Entomoložka Hannah Griffiths z Yorkské univerzity společně s týmem kolegů prováděla výzkum v deštném pralese na ostrově Borneo. O jeho výsledcích informoval časopis National Geographic.
Aby bylo možné výzkum provést, museli nejprve vědci najít způsob, jak se v určité části pralesa zbavit termitů. Rozkladných procesů v deštném lese se účastní také různé druhy mravenců a půdních mikrobů, a jejich možnou roli proto museli výzkumníci eliminovat.
V lese proto vybrali čtyři místa o rozměrech 80krát 80 metrů, na kterých rozmístili hromádky otrávené celulózy. Ty mohly „strávit pouze termiti, a nic jiného“, čímž se vědcům povedlo zajistit oblasti, které mohli porovnat s dalšími čtyřmi kontrolními místy v pralese.
Shodou okolností začal výzkum v roce 2015, kdy Borneo postihlo sucho způsobené jevem El Niňo. Vědci ve studii pokračovali i o rok později, kdy již panovaly běžné klimatické podmínky. To jim umožnilo porovnat obě období.
Výsledky vědce překvapily. V běžném období nebyly mezi zkoumanými oblastmi zásadní rozdíly, když však udeřilo sucho, vyrovnávala se s ním ta část pralesa, ve které termiti působili, mnohem lépe. Půda, ve které termiti žili, lépe udržovala vlhkost a znatelně více se v ní také dařilo semenáčkům stromů a rostlin. V suchém období zaznamenali vědci také nárůst množství těchto živočichů.
„Závěry naší studie jsou důležité, protože prokázaly, že nedotčené biologické komunity mohou fungovat jako jakýsi druh ekologického pojištění,“ komentovala závěry studie Hannah Griffiths. Podle Roba Pringla, ekologa z prestižní Princetonské univerzity, mohou „termiti efektivně tlumit dopady klimatické změny“.
„Pro většinu lidí jsou termiti škůdci, kteří ničí domy a úrodu. My jsme však dokázali, že hrají zásadní roli ve zmírňování negativních dopadů sucha v deštných pralesech,“ řekl doktor Paul Eggleton, který se na výzkumu také podílel.
Podle klimatických odhadů bude v budoucnu suchých období v tropických oblastech přibývat. Deštné pralesy, které jsou také někdy označovány za „plíce světa“, budou touto změnou také zasaženy. Již dnes jsou přitom, především v důsledku lidské činnosti, pod velkým tlakem. Ani aktivita termitů proto v budoucnu nemusí stačit. „Očividně mají termiti potenciál být velmi užiteční,“ myslí si Carina Tarnita z Princetonské univerzity. „Ale jakým způsobem je ovlivní klimatická změna? Kdy se dostanou na bod zlomu?“
Související
Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní zoufale volají o pomoc
termiti , Ekologie , Borneo , deštný prales , Příroda , věda , Amazonský prales
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě