Zapomeňte na Jurský Park. Skutečný Tyrannosaurus rex vypadal podle vědců úplně jinak

Kolem pravděpodobně nejznámějšího dinosaura ze všech panuje velká řada mýtů. Jeden z nich například tvrdí, že Tyrannosaurus rex nevidí objekty, které se nepohybují. Další pro změnu uvádí, že byl nejsilnější ze všech dinosaurů. Ten zřejmě největší se ale týká jeho vzhledu. Opravdu vypadal tak, jak nám prezentují hollywoodské filmy? Podle paleontologů ani zdaleka ne.

Tyrannosaurus neměl problém s očima a po čichu to byl jeho druhý nejsilnější smysl. Byť některé hollywoodské snímky uvádí, že neviděl nepohybující se objekty, opak je pravdou. T-Rex viděl vše, a to velmi dobře.

Mýtům podléhají i Tyrannosaurovy malé ruce, které byly vždy spíše terčem posměchu, jenomže teď se ukazuje, že měly svůj velký význam. Nová studie tvrdí, že díky nim mohl děsivý dravec držet své oběti velmi blízko a natočit si je do takové pozice, která mu umožňovala uštědřit jim poslední smrtící skus.

Mezi vědci se rovněž vedou velké debaty o jeho vzhledu. Pravděpodobně každý z nás už tohoto dinosaura alespoň jednou viděl, ať už na obrázku, nebo ve filmu. Paleontologové se ale shodují v tom, že prakticky všechna dosavadní vyobrazení byla špatná.

Tyrannosaurus totiž neměl kůži podobnou dnešním krokodýlům, ale spíše ptákům. Jeho tělo totiž zřejmě pokrývalo peří, stejně jako všech ostatních dinosaurů. Odborníci se proto přiklánějí k názoru, že více než jako hrozivý dravec vypadal T-Rex jako přerostlý plyšový pták bez křídel.

Říká se rovněž, že jde o nejsilnějšího dinosaura v historii. To také není zcela přesné. Ve své době byl králem světa, v průběhu druhohor ale po naší planetě chodili dinosauři, kteří by si s ním hravě poradili. Ve skutečnosti byl totiž Tyrannosaurus tak těžký a velký, že nemohl běhat. 

Se svou délkou kolem deseti metrů a váhou čítající šest tun by dnes sice strčil do kapsy všechna suchozemská zvířata, na druhohorní poměry byl ale relativně malý. Zejména v porovnání se Spinosaurem, který dosahoval délky až 18 metrů a vážil kolem 20 tun.

Právě Spinosaurus je proto paleontology považován za nejhrozivějšího dinosaura v historii. Na rozdíl od Tyrannosaura měl funkční ruce a byl schopen se pohybovat po dvou, stejně jako po čtyřech nohách. Uměl plavat a jeho rozměry byly tak úctyhodné, že strčil do kapsy nejen všechny prehistorické predátory, ale hravě konkuroval i býložravcům.

Právě ti totiž dlouho tvořili nezastupitelnou skupinu největších suchozemských tvorů a například Brontosauři se svou délkou kolem 20 metrů neměli přirozené nepřátele. Jak se ale nyní ukazuje, Spinosaurus je velmi těsně dotahoval.

Související

Více souvisejících

Dinosauři

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Tomáš Řepa

Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa

Ukrajinci pomohli svrhnout syrský režim Bašára Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů nebo předáním informací. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. „Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli,“ říká.

před 26 minutami

před 31 minutami

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl potichu evakuován do Moskvy poté, co povstalecké síly obsadily Damašek. Úniková operace, organizovaná ruskými tajnými službami, byla provázena přísným utajením – dokonce i Asadův bratr údajně nebyl informován. Zatímco Moskva dříve Asadovu režimu poskytovala vojenskou podporu, nyní mu zajistila útočiště, které se však pravděpodobně stane místem jeho politického zapomnění. Uvedl to server The Guardian.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Chování černých děr.

Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr

Tým českých astrofyziků z Akademie věd dosáhl významného vědeckého pokroku v oblasti studia černých děr. V rámci mezinárodní spolupráce zveřejnili dvě studie, které přinášejí nové informace o chování rentgenových dvojhvězdných systémů s černou dírou. Tyto černé díry, o hmotnosti odpovídající hvězdám, přitahují hmotu z blízké hvězdy, čímž vzniká akreční disk. Zároveň mohou na pólech vypouštět vysokoenergetické výtrysky. Tento výzkum, využívající družici IXPE, se zaměřil na rentgenový binární systém Swift J1727.8–1613 a přinesl nové, zásadní objevy.

před 2 hodinami

Dmitrij Medveděv

Čína stranou nestojí. Legitimizuje požadavek Ruska, aby se Ukrajina vzdala značné části území

Dmitrij Medveděv, bývalý prezident Ruska a místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace, se 12. prosince setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu. Setkání bylo zarámováno jako součást mírové iniciativy, avšak zároveň poskytlo Rusku prostor pro opakování ultimativních požadavků vůči Ukrajině. Tyto požadavky v podstatě vyzývají Ukrajinu k tomu, aby se podvolila současné situaci a uznala ruskou kontrolu nad okupovanými územími.

před 2 hodinami

Olaf Scholz

Scholzova politická kariéra se blíží ke svému konci. V pondělí se rozhodne

Německý kancléř Olaf Scholz čelí klíčovému hlasování o důvěře, které se uskuteční v pondělí. Pravděpodobné odmítnutí jeho vlády v parlamentu povede k předčasným volbám, naplánovaným na 23. února. Tento proces, který začal již na počátku listopadu, ztělesňuje německý model pečlivě řízeného rozpadu vlády, jenž má zabránit chaosu podobnému tomu z dob Výmarské republiky, uvedl server Politico.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí může ohrozit dostupnost potravin. V Británii už zvedají varovný prst

Klimatické změny a administrativní překážky by mohly zásadně ohrozit přístup Velké Británie k cenově dostupným potravinám. Situace, které čelí britští farmáři, je čím dál složitější, přičemž důvodem jsou nejen nepříznivé výnosy, špatné počasí či důsledky brexitu, ale i širší kontext, který zahrnuje změny ve vládních dotacích a obchodních podmínkách. 

před 3 hodinami

Donald Trump

Trumpa Sýrie nezajímá. Možná ale bude muset

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, zaujímá po pádu syrského režimu Bašára al-Asada postoj, který se opírá o jeho dlouhodobý odpor k americkému zapojení do blízkovýchodních konfliktů. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 4 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 5 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

Ukrajinská rozvědka zabila stěžejního konstruktéra ruských zbraní

Mikhail Šatskij, zástupce hlavního konstruktéra a vedoucí softwarového oddělení moskevského výzkumně-konstrukčního ústavu Mars, byl zabit při speciální operaci ukrajinské vojenské rozvědky (DIU) v Moskevské oblasti. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy