Nesmrtelní lidé? Poznejte ženu, které lékaři zajistili, že tu zůstane navěky

Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky americkým lékařům totiž můžete zůstat na naší planetě i dlouho po své smrti. Sice jen ve virtuální podobě, ale posloužíte tím dobré věci.

V roce 2000 požádala dvaasedmdesátiletá Susan Potterová doktora Victora Spitzera z Coloradské univerzity, aby její tělo bylo po smrti darováno do projektu Visible Human. Souhlasila tak s tím, aby její ostatky byly rozřezány na tisíce miniaturních kousků, které budou nasnímány, digitalizovány a tím vytvoří virtuální mrtvolu, kterou půjde použít ke studiu a výzkumu.

Když o patnáct let později Potterová ve věku 87 let svět opustila, protože podlehla zápalu plic, její tělo skončilo v péči projektu Visible Human. Tam se k němu dostali až o dva roky později. Na jaře 2017 byly její zmražené ostatky rozděleny na 27 tisíc dílků, přičemž každý z nich měl přesně 63 mikrometrů. K jejich oddělení posloužil speciální karbidový nůž.

Vědci následně pořídili obrázky ve vysokém rozlišení. Proces jejich zpracování do otevřené mapy lidského těla bude pokračovat ještě rok. Potterová se tím zařadí po bok předchozích dvou lidí, kteří se do projektu posmrtně zapojili.

Jaká vlastně byla Susan Potterová, sledovali po dlouhých 16 let lidé z prestižního přírodopisného časopisu National Geographic. Už před rokem 2000, kdy se do projektu upsala, prošla 26 operacemi. Během života jí lékaři diagnostikovali melanom, cukrovku i rakovinu prsu. Právě její lékařská historie posunula Visible Human daleko za hranici původní myšlenky.

Nápad na projekt Visible Human se zrodil již v roce 1987, od země se však odrazil až o čtyři roky později. Tehdy získal doktor Spitzer společně se svým kolegou Davidem Whitlockem první dotaci ve výši 720 tisíc dolarů od amerického Národního zdravotního institutu.

Cílem projektu bylo najít zdroj, který umožní studium lidského těla obou pohlaví ve větším detailu než „mrtvola jen z masa a kostí“. Tak přitom zkoumali lékaři a studenti medicíny lidskou anatomii po celá staletí. Běžná pitva však má své limity, zatímco projekt doktora Spitzera chtěl přijít s možností opakovaného použití jednoho těla ke studiu.

Po získání peněz se tak Spitzer s Whitlockem pustili do hledání člověka, který by souhlasil s darováním těla pro takový účel. Úspěchu dosáhli po dvou letech, v roce 1993 jim své tělo věnoval usvědčený vrah z Texasu, který byl popraven smrtící injekcí.

O rok později pak získali i ženské tělo. Mrtvolu devětapadesátileté ženy, která umřela na srdeční chorobu, rozdělili na 5 tisíc kusů o 0,33 milimetrech. Model těla Susan Potterové tak bude rozhodně tím nejdetailnějším, který zatím v rámci projektu Visible Human vznikl.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé lidské tělo věda lékaři

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy