Nesmrtelní lidé? Poznejte ženu, které lékaři zajistili, že tu zůstane navěky

Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky americkým lékařům totiž můžete zůstat na naší planetě i dlouho po své smrti. Sice jen ve virtuální podobě, ale posloužíte tím dobré věci.

V roce 2000 požádala dvaasedmdesátiletá Susan Potterová doktora Victora Spitzera z Coloradské univerzity, aby její tělo bylo po smrti darováno do projektu Visible Human. Souhlasila tak s tím, aby její ostatky byly rozřezány na tisíce miniaturních kousků, které budou nasnímány, digitalizovány a tím vytvoří virtuální mrtvolu, kterou půjde použít ke studiu a výzkumu.

Když o patnáct let později Potterová ve věku 87 let svět opustila, protože podlehla zápalu plic, její tělo skončilo v péči projektu Visible Human. Tam se k němu dostali až o dva roky později. Na jaře 2017 byly její zmražené ostatky rozděleny na 27 tisíc dílků, přičemž každý z nich měl přesně 63 mikrometrů. K jejich oddělení posloužil speciální karbidový nůž.

Vědci následně pořídili obrázky ve vysokém rozlišení. Proces jejich zpracování do otevřené mapy lidského těla bude pokračovat ještě rok. Potterová se tím zařadí po bok předchozích dvou lidí, kteří se do projektu posmrtně zapojili.

Jaká vlastně byla Susan Potterová, sledovali po dlouhých 16 let lidé z prestižního přírodopisného časopisu National Geographic. Už před rokem 2000, kdy se do projektu upsala, prošla 26 operacemi. Během života jí lékaři diagnostikovali melanom, cukrovku i rakovinu prsu. Právě její lékařská historie posunula Visible Human daleko za hranici původní myšlenky.

Nápad na projekt Visible Human se zrodil již v roce 1987, od země se však odrazil až o čtyři roky později. Tehdy získal doktor Spitzer společně se svým kolegou Davidem Whitlockem první dotaci ve výši 720 tisíc dolarů od amerického Národního zdravotního institutu.

Cílem projektu bylo najít zdroj, který umožní studium lidského těla obou pohlaví ve větším detailu než „mrtvola jen z masa a kostí“. Tak přitom zkoumali lékaři a studenti medicíny lidskou anatomii po celá staletí. Běžná pitva však má své limity, zatímco projekt doktora Spitzera chtěl přijít s možností opakovaného použití jednoho těla ke studiu.

Po získání peněz se tak Spitzer s Whitlockem pustili do hledání člověka, který by souhlasil s darováním těla pro takový účel. Úspěchu dosáhli po dvou letech, v roce 1993 jim své tělo věnoval usvědčený vrah z Texasu, který byl popraven smrtící injekcí.

O rok později pak získali i ženské tělo. Mrtvolu devětapadesátileté ženy, která umřela na srdeční chorobu, rozdělili na 5 tisíc kusů o 0,33 milimetrech. Model těla Susan Potterové tak bude rozhodně tím nejdetailnějším, který zatím v rámci projektu Visible Human vznikl.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé lidské tělo věda lékaři

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy