Zkáza Země? Může být rozdrcena do velikosti fotbalového hřiště, děsí uznávaný astrofyzik

Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky, které by mohly způsobit experimenty s urychlovači částic. Země by se například mohla smrsknout v hmotu o velikosti fotbalového hřiště. Pravděpodobnost takové katastrofy je sice malá, hrozba je ale podle Reese také reálná.

Velký hadronový urychlovač je největší urychlovač částic na světě. Při experimentech v něm vědci vystřelují částice tak, aby se srazily, a sledují jejich rozpad. Podle Reese je však s pokusy spojeno určité riziko.

Ve své knize „O budoucnosti: Vyhlídky pro lidstvo“ popisuje některé katastrofické události, k nimž by podle něj mohlo dojít. „Možná se vytvoří černá díra, která pak vcucne vše okolo sebe,“ cituje z publikace server Science Alert.

„Další děsivou možností je, že se kvarky stlačí a vytvoří (hypotetickou) částici zvanou strangelet,“ popsal astrofyzik. „To by samo o sobě bylo neškodné. Nicméně podle některých hypotéz můžou strangelety nakazit a změnit vše, s čím přijdou do styku, do nové formy hmoty. Tak by mohly přeměnit celou planetu do podoby superhustého útvaru velikosti fotbalového hřiště.“

Třetí katastrofický scénář, ke kterému by údajně mohlo dojít, by zničil celý vesmír. „Prázdný vesmír, který fyzikové označují pojmem vakuum, není jen nicota. V latentní formě se v něm vyskytují všechny síly a částice.“ A právě toto vakuum může být křehké a nestabilní.

„Někteří (lidé) se domnívají, že by zkoncentrovaná energie, která se vytvoří při srážce částic, mohla vyvolat fázový přechod, který by roztrhal celou strukturu vesmíru,“ popisuje Rees další riziko.

Podle vědců, kteří s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) pracují, však žádné riziko nehrozí. „Bezpečnostní skupina LHC potvrdila a rozšířila závěry studie z roku 2003, že srážky (částic) v urychlovači nepředstavují žádné riziko, a není proto důvod k obavám,“ informuje CERN na svých webových stránkách.

Vyjádřili se také k teoretické hrozbě, kterou představují strangelety. Otázku, zda mohou tyto částice „nakazit a transformovat“ hmotu ve svém okolí, poprvé odborníci zkoumali v roce 2000 v souvislosti s chystaným spuštěním urychlovače RHIC v USA.

„Studie tenkrát prokázala, že není žádný důvod k obavám. Dnes RHIC funguje již osm let a za tu dobu se nepodařilo žádný strangelet objevit,“ ubezpečují vědci.

Jako zbytečné označil obavy i nedávno zesnulý fyzik Stephen Hawking. „Svět nebude zničen, až bude LHC uveden do provozu. Je naprosto bezpečný… Denně se v naší atmosféře odehrají miliony srážek částic s větší energií a nic hrozného se dosud nestalo.“

Podle Reese jsou však zmiňované hrozby reálné, přestože málo pravděpodobné. „Mnoho z nás má tendence podceňovat tato rizika jako science fiction, ale vzhledem k tomu, co je v sázce, by neměla být podceňováno, přestože jsou velmi nepravděpodobná.“

Související

Více souvisejících

Urychlovač částic fyzika katastrofy vesmir

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy