Říká se, že peníze nejsou vše a nelze si za ně vše koupit. Podle vědců to není tak úplně pravda. Peníze hrají důležitou roli při určování vyhlídek na život dítěte. Ukázala to rozsáhlá studie, která zjistila, že příjmy domácností mají významný dopad na vše od dětských poznávacích a vzdělávacích výsledků, až po jejich sociální rozvoj a fyzické zdraví.
„Můžeme s jistotou říci, že peníze samy o sobě hrají velkou roli a je třeba je vzít v úvahu, pokud chceme zlepšit výsledky dětí," cituje spoluautora studie Kerrise Coopera deník The Guardian. „Často se zaměřujeme na mezery ve škole – ale důkazy ukazují, že peníze ovlivňují nejen dětské kognitivní výsledky, ale také způsobují rozdíl v jejich fyzickém zdraví a v rozvoji jejich sociálních schopností a chování.“
Za posledních 30 let bylo v osmi zemích na toto téma provedeno celkem 61 studií. Podle 35 z nich měly vyšší příjmy domácností pozitivní vliv na celou řadu věcí. Děti vyrůstající v chudých rodinách se pak své počáteční socioekonomické zátěže nezbaví ani v budoucnosti. Velkou roli v tom mohou hrát faktory jako možnosti vzdělávání a vybavení, které mají děti k dispozici. Jedna americká studie zveřejněná v loňském roce také ukazuje, že vyšší příjem snižuje pravděpodobnost zneužívání nebo zanedbávání dětí.
The Guardian také poukazuje na práci neurologů z University of Pennsylvania, kteří provedli celou řadu testů zaměřujících se na kognitivní schopnosti, které jsou spojeny s určitou oblastí mozku. Podle vědců existuje stále více důkazů, že vyrůstání v chudobě snižuje fyzický vývoj mozku dítěte.
Testy mimo jiné měřily vývoj jazyka a výkonné fungování - soubor duševních procesů zodpovědných za pracovní paměť, uvažování a sebeovládání. Ukázalo se, že děti z nízkopříjmových rodin vykazovaly mírně až výrazně horší výsledky než jejich vrstevníci ze středních a vyšších vrstev.
Součástí studie bylo také provedení magnetické rezonance 283 dětí. Snímky ukázaly, že ty z chudších a méně vzdělaných rodin mají tendenci mít tenčí subregiony prefrontální kůry, tedy té části mozku, která je spojena s výkonným fungováním. To by mohlo vysvětlit horší akademické výsledky a dokonce i nižší IQ. V další studii stejní vědci testovali dalších 1099 dětí a mladých lidí a zjistili, že mozky lidí s vyšším rodinným příjmem a větší rodičovskou výchovou mají větší plochu mozku než jejich chudší a méně vzdělaní vrstevníci. Nejsilnější korelace se objevila v oblastech mozku spojených s jazykovým a výkonným fungováním.
Údaje navíc ukazují, že malé přírůstky rodinných příjmů měly mnohem větší dopad na mozky nejchudších dětí než podobné zvýšení na bohatší děti. A údaje společnosti Noble také naznačují, že když rodina klesne pod určitou základní úroveň příjmu, mozkový růst klesá.
O několik měsíců později byla realizována další rozsáhlá studie, na které se podílel Seth Pollak, dětský psycholog z Wisconsinské univerzity v Madisonu. Ta prokázala silné vazby mezi příjmem domácnosti a objemem šedé hmoty v čelním laloku, temporálním laloku a hipokampu, který je součástí velkého mozku. Děti z nízkopříjmových domácností měly o 8 až 10 procent méně šedé hmoty.
Související
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 1 hodinou
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 2 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 3 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 4 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 5 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 6 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 7 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák