Záhadní předchůdci člověka: Nález čelisti v Tibetu mění fakta o evoluci

Dávno vyhynulí předchůdci moderních lidí denisované žili ve velké nadmořské výšce v Tibetu. Zjistili to vědci, kteří zkoumali čelist nalezenou na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Schopnost žít v tak extrémních podmínkách se dříve připisovala pouze druhu Homo sapiens, uvedl zpravodajský server BBC News. Podle vědců denisované pravděpodobně předali moderním lidem gen, který jim pomáhá zvládat život ve vysokých nadmořských výškách.

Denisované, pojmenovaní podle Denisovy jeskyně na Sibiři, byli z evolučního hlediska "sestřenice a bratranci" neandertálců a také blízcí příbuzní dnešních lidí. Neandertálci i denisované vymřeli patrně před 30.000 lety, ale zanechali své stopy v genetické výbavě moderních lidí. Asi tři procenta genomu dnešních lidí z Papuy-Nové Guineje pocházejí právě od denisovanů.

"A team of scientists on Wednesday reported that the #fossil belonged to a 160,000-year-old #Denisovan, a member of a lineage of mysterious, #Neanderthal-like humans that disappeared about 50,000 years ago." https://t.co/FPSVim6D4l #Sapiens #Tibet

— Stephen Loynd (@loyndsview) 2. května 2019

Donedávna byly známé pozůstatky denisovanů pouze z Denisovy jeskyně nacházející se v pohoří Altaj na Sibiři. Nyní ale experti odhalili, že zástupci denisovanů patří i fosilie kosti, která byla nalezena v roce 1980 před jeskyní na Tibetské náhorní plošině v čínské provincii Kan-su. Radiouhlíkovou metodou bylo stáří objevené dolní čelisti stanoveno na 160.000 let.

Spoluautor studie Jean Jacques Hublin z německého Max-Planckova institutu v Lipsku prohlásil, že důkazy o existenci dávných předchůdců moderních lidí v takové nadmořské výšce byly pro vědce překvapením.

"Když se podíváme na dávné předchůdce lidí - neandertálce, denisovany či rané formy druhu Homo sapiens - je jasné, že jejich schopnosti přežít v extrémním prostředí byly omezené," uvedl Hublin. "V Evropě máme spoustu lokalit, které obývali neandertálci, nejvýše ale leží ve 2000 metrech nad mořem. Těch vysoko položených navíc není mnoho a jedná se evidentně o místa, kam neandertálci odcházeli v létě, pravděpodobně na lov," dodal.

Objev může vysvětlit, proč jedinci zkoumaní v Denisově jeskyni měli gen, který chrání před hypoxií, tedy nedostatečným množstvím kyslíku, ve velkých nadmořských výškách. To doposud vědce zaráželo, protože zmíněná sibiřská jeskyně leží pouze v 700 metrech nad mořskou hladinou. Současní Šerpové, Tibeťané a sousední populace mají stejnou genovou variantu, již patrně získali, když se před mnoha tisíci lety začali křížit zástupci denisovanů a Homo sapiens.

Související

Preauricular sinus

Část lidí má v uchu malou dírku navíc. Jde o podivnou poruchu

Prohlíželi jste si někdy detailně svoje uši? A nenarazili jste náhodou na malou dítku, která by v něm být neměla? Pokud ano, patříte k velmi malé části lidské populace, která má "preauricular sinus". Co přesně to znamená? A může být tato vada nebezpečná?

Více souvisejících

Evoluce Homo Sapiens Neandrtálci Vědci tibet

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 minutami

před 42 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy