Ačkoliv už se nevede tak tvrdá studená válka mezi USA a Ruskem a hrozba nukleárního úderu se zdá být menší, stále hrozí nebezpečí, že jednoho dne se probudíme a budeme svědky nukleárního výbuchu. Co v takovém případě dělat? Na to odpovídá list The Washington Post.
Pokud se člověk nachází v místě, na které nukleární bomba zamířila, nemá příliš možností, prakticky žádné, jak se zachránit. Kdokoliv v centru výbuchu bude zabit okamžitě, ať už tlakovou vlnou nebo vypuštěnou radiací. Jediné, jak by člověk mohl takový výbuch přežít je, že by se mu stalo to, co se děje komiksovým postavám a zrodil by se jako hrdina nebo padouch. Ale i to bývá trudná existence.
Možnost přežití tedy závisí na tom, jak daleko od místa výbuchu člověk se nachází a jak rychle zareaguje a uteče do bezpečí. "Pokud vidíte záblesk světla, který je zářivější než cokoliv, co jste kdykoliv viděli a cítíte to jako slunce, tak je to pravděpodobně nukleární exploze. Není mnoho věcí, co se řadí do této kategorie," tvrdí nukleární historik Alex Wellerstein z Stevens Institute of Technology.
"Nestůjte tam a netvařte se jako hlupáci, protože můžete mít okolo 10 až 15 sekund něco učinit. A co uděláte v těchto 10 až 15 sekundách může skutečně zachránit váš život," doporučuje Wellerstein .
Americké ministerstva vnitřní bezpečnosti radí občanům, aby jakmile, co zahlédnou záblesk nukleárního výbuchu nebo pokud byli předběžně varováni, aby si hned našli nějaký úkryt. Ten je ochrání před létajícím sklem a padajícími budovami. Pak, pokud nejsou v okamžitém nebezpečí, by se dle Wellersteina měli přeživší vydat do silnějšího chráněného prostředí, např. co nejhlouběji do podzemí to půjde, protože ihned po výbuchu přijde radioaktivní spad.
Tímto útočištěm však nemůže být auto, které dle Brookeho Buddemeiera, specialisty na radiaci z Lawrence Livermore National Laboratory, neposkytuje dostatečnou ochranu před výbuchem a především radioaktivním spadem. Řízení auta okamžitě po výbuchu se nedoporučuje i proto, že ulice budou plné trosek a úlomků. Jedinou výjimkou z pravidla "žádné auto" je parkovací dům, který může člověka ochránit, uvádí Buddemeier.
Během jaderného výbuchu jsou nečistoty, úlomky a další částice v obřím oblaku vyneseny vzhůru do atmosféry. Jak vítr tlačí mrak od místa výbuchu, radioaktivní popel padá z mraku. Spad může na místo výbuchu dorazit během jedné hodiny a je nejnebezpečnější během prvních 48 hodin výbuchu. Jeho záření se však exponenciálně rozpadá, což znamená, že ztrácí svou intenzitu poměrně rychle. Po dvou týdnech je záření z výbuchu asi na 1% původní úrovně.
Je tedy důležité neprodleně odejít do útočiště, aby člověk nebyl na začátku výbuchu vystaven vysokým dávkám záření. Ačkoliv katastrofické filmy zobrazují svět po výbuchu jako radioaktivní pustinu, pokud nedojde k spadnutí celého deště jaderných bomb, lze nukleární údery přežít a zotavit se z nich.
Ve světe je nyní 14 900 nukleárních zbraní. Ačkoliv strach vzbuzuje napětí vzbuzuje především napětí mezi USA a Ruskem, případně USA a KLDR, americká vláda na první místo svých 15 katastrofických scénářů uvádí detonaci nukleární zbraně teroristy, uvádí server Business Insider.
Související
Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992
Vědci dokáží určit stáří žraloků s pomocí jaderných výbuchů
jaderné zbraně - , Jaderné zbraně , katastrofy
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 34 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 35 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek