Před jaderným výbuchem máte 15 sekund na záchranu života. Jak na to?

Ačkoliv už se nevede tak tvrdá studená válka mezi USA a Ruskem a hrozba nukleárního úderu se zdá být menší, stále hrozí nebezpečí, že jednoho dne se probudíme a budeme svědky nukleárního výbuchu. Co v takovém případě dělat? Na to odpovídá list The Washington Post.

Pokud se člověk nachází v místě, na které nukleární bomba zamířila, nemá příliš možností, prakticky žádné, jak se zachránit. Kdokoliv v centru výbuchu bude zabit okamžitě, ať už tlakovou vlnou nebo vypuštěnou radiací. Jediné, jak by člověk mohl takový výbuch přežít je, že by se mu stalo to, co se děje komiksovým postavám a zrodil by se jako hrdina nebo padouch. Ale i to bývá trudná existence.

Možnost přežití tedy závisí na tom, jak daleko od místa výbuchu člověk se nachází a jak rychle zareaguje a uteče do bezpečí. "Pokud vidíte záblesk světla, který je zářivější než cokoliv, co jste kdykoliv viděli a cítíte to jako slunce, tak je to pravděpodobně nukleární exploze. Není mnoho věcí, co se řadí do této kategorie," tvrdí nukleární historik Alex Wellerstein z Stevens Institute of Technology.

"Nestůjte tam a netvařte se jako hlupáci, protože můžete mít okolo 10 až 15 sekund něco učinit. A co uděláte v těchto 10 až 15 sekundách může skutečně zachránit váš život," doporučuje Wellerstein .

Americké ministerstva vnitřní bezpečnosti radí občanům, aby jakmile, co zahlédnou záblesk nukleárního výbuchu nebo pokud byli předběžně varováni, aby si hned našli nějaký úkryt. Ten je ochrání před létajícím sklem a padajícími budovami. Pak, pokud nejsou v okamžitém nebezpečí, by se dle Wellersteina měli přeživší vydat do silnějšího chráněného prostředí, např. co nejhlouběji do podzemí to půjde, protože ihned po výbuchu přijde radioaktivní spad.

Tímto útočištěm však nemůže být auto, které dle Brookeho Buddemeiera, specialisty na radiaci z Lawrence Livermore National Laboratory, neposkytuje dostatečnou ochranu před výbuchem a především radioaktivním spadem. Řízení auta okamžitě po výbuchu se nedoporučuje i proto, že ulice budou plné trosek a úlomků. Jedinou výjimkou z pravidla "žádné auto" je parkovací dům, který může člověka ochránit, uvádí Buddemeier. 

Během jaderného výbuchu jsou nečistoty, úlomky a další částice v obřím oblaku vyneseny vzhůru do atmosféry. Jak vítr tlačí mrak od místa výbuchu, radioaktivní popel padá z mraku. Spad může na místo výbuchu dorazit během jedné hodiny a je nejnebezpečnější během prvních 48 hodin výbuchu. Jeho záření se však exponenciálně rozpadá, což znamená, že ztrácí svou intenzitu poměrně rychle. Po dvou týdnech je záření z výbuchu asi na 1% původní úrovně.

Je tedy důležité neprodleně odejít do útočiště, aby člověk nebyl na začátku výbuchu vystaven vysokým dávkám záření. Ačkoliv katastrofické filmy zobrazují svět po výbuchu jako radioaktivní pustinu, pokud nedojde k spadnutí celého deště jaderných bomb, lze nukleární údery přežít a zotavit se z nich.

Ve světe je nyní 14 900 nukleárních zbraní. Ačkoliv strach vzbuzuje napětí vzbuzuje především napětí mezi USA a Ruskem, případně USA a KLDR, americká vláda na první místo svých 15 katastrofických scénářů uvádí detonaci nukleární zbraně teroristy, uvádí server Business Insider.

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - Jaderné zbraně katastrofy

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 31 minutami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy