Před jaderným výbuchem máte 15 sekund na záchranu života. Jak na to?

Ačkoliv už se nevede tak tvrdá studená válka mezi USA a Ruskem a hrozba nukleárního úderu se zdá být menší, stále hrozí nebezpečí, že jednoho dne se probudíme a budeme svědky nukleárního výbuchu. Co v takovém případě dělat? Na to odpovídá list The Washington Post.

Pokud se člověk nachází v místě, na které nukleární bomba zamířila, nemá příliš možností, prakticky žádné, jak se zachránit. Kdokoliv v centru výbuchu bude zabit okamžitě, ať už tlakovou vlnou nebo vypuštěnou radiací. Jediné, jak by člověk mohl takový výbuch přežít je, že by se mu stalo to, co se děje komiksovým postavám a zrodil by se jako hrdina nebo padouch. Ale i to bývá trudná existence.

Možnost přežití tedy závisí na tom, jak daleko od místa výbuchu člověk se nachází a jak rychle zareaguje a uteče do bezpečí. "Pokud vidíte záblesk světla, který je zářivější než cokoliv, co jste kdykoliv viděli a cítíte to jako slunce, tak je to pravděpodobně nukleární exploze. Není mnoho věcí, co se řadí do této kategorie," tvrdí nukleární historik Alex Wellerstein z Stevens Institute of Technology.

"Nestůjte tam a netvařte se jako hlupáci, protože můžete mít okolo 10 až 15 sekund něco učinit. A co uděláte v těchto 10 až 15 sekundách může skutečně zachránit váš život," doporučuje Wellerstein .

Americké ministerstva vnitřní bezpečnosti radí občanům, aby jakmile, co zahlédnou záblesk nukleárního výbuchu nebo pokud byli předběžně varováni, aby si hned našli nějaký úkryt. Ten je ochrání před létajícím sklem a padajícími budovami. Pak, pokud nejsou v okamžitém nebezpečí, by se dle Wellersteina měli přeživší vydat do silnějšího chráněného prostředí, např. co nejhlouběji do podzemí to půjde, protože ihned po výbuchu přijde radioaktivní spad.

Tímto útočištěm však nemůže být auto, které dle Brookeho Buddemeiera, specialisty na radiaci z Lawrence Livermore National Laboratory, neposkytuje dostatečnou ochranu před výbuchem a především radioaktivním spadem. Řízení auta okamžitě po výbuchu se nedoporučuje i proto, že ulice budou plné trosek a úlomků. Jedinou výjimkou z pravidla "žádné auto" je parkovací dům, který může člověka ochránit, uvádí Buddemeier. 

Během jaderného výbuchu jsou nečistoty, úlomky a další částice v obřím oblaku vyneseny vzhůru do atmosféry. Jak vítr tlačí mrak od místa výbuchu, radioaktivní popel padá z mraku. Spad může na místo výbuchu dorazit během jedné hodiny a je nejnebezpečnější během prvních 48 hodin výbuchu. Jeho záření se však exponenciálně rozpadá, což znamená, že ztrácí svou intenzitu poměrně rychle. Po dvou týdnech je záření z výbuchu asi na 1% původní úrovně.

Je tedy důležité neprodleně odejít do útočiště, aby člověk nebyl na začátku výbuchu vystaven vysokým dávkám záření. Ačkoliv katastrofické filmy zobrazují svět po výbuchu jako radioaktivní pustinu, pokud nedojde k spadnutí celého deště jaderných bomb, lze nukleární údery přežít a zotavit se z nich.

Ve světe je nyní 14 900 nukleárních zbraní. Ačkoliv strach vzbuzuje napětí vzbuzuje především napětí mezi USA a Ruskem, případně USA a KLDR, americká vláda na první místo svých 15 katastrofických scénářů uvádí detonaci nukleární zbraně teroristy, uvádí server Business Insider.

Související

Jaderný výbuch

Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. USA mají podezření, že zkoušky jaderných zbraní provádí Rusko a Čína, což obě země popírají.

Více souvisejících

jaderné zbraně - Jaderné zbraně katastrofy

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 47 minutami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 2 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 4 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 5 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

včera

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

včera

včera

včera

včera

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

včera

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

včera

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním

Kauza psychiatra Jana Cimického se vrací k novému projednání před Obvodní soud pro Prahu 8. Rozsudek v úterý zrušil odvolací pražský městský soud. Informoval o tom web novinky.cz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy