Ačkoliv už se nevede tak tvrdá studená válka mezi USA a Ruskem a hrozba nukleárního úderu se zdá být menší, stále hrozí nebezpečí, že jednoho dne se probudíme a budeme svědky nukleárního výbuchu. Co v takovém případě dělat? Na to odpovídá list The Washington Post.
Pokud se člověk nachází v místě, na které nukleární bomba zamířila, nemá příliš možností, prakticky žádné, jak se zachránit. Kdokoliv v centru výbuchu bude zabit okamžitě, ať už tlakovou vlnou nebo vypuštěnou radiací. Jediné, jak by člověk mohl takový výbuch přežít je, že by se mu stalo to, co se děje komiksovým postavám a zrodil by se jako hrdina nebo padouch. Ale i to bývá trudná existence.
Možnost přežití tedy závisí na tom, jak daleko od místa výbuchu člověk se nachází a jak rychle zareaguje a uteče do bezpečí. "Pokud vidíte záblesk světla, který je zářivější než cokoliv, co jste kdykoliv viděli a cítíte to jako slunce, tak je to pravděpodobně nukleární exploze. Není mnoho věcí, co se řadí do této kategorie," tvrdí nukleární historik Alex Wellerstein z Stevens Institute of Technology.
"Nestůjte tam a netvařte se jako hlupáci, protože můžete mít okolo 10 až 15 sekund něco učinit. A co uděláte v těchto 10 až 15 sekundách může skutečně zachránit váš život," doporučuje Wellerstein .
Americké ministerstva vnitřní bezpečnosti radí občanům, aby jakmile, co zahlédnou záblesk nukleárního výbuchu nebo pokud byli předběžně varováni, aby si hned našli nějaký úkryt. Ten je ochrání před létajícím sklem a padajícími budovami. Pak, pokud nejsou v okamžitém nebezpečí, by se dle Wellersteina měli přeživší vydat do silnějšího chráněného prostředí, např. co nejhlouběji do podzemí to půjde, protože ihned po výbuchu přijde radioaktivní spad.
Tímto útočištěm však nemůže být auto, které dle Brookeho Buddemeiera, specialisty na radiaci z Lawrence Livermore National Laboratory, neposkytuje dostatečnou ochranu před výbuchem a především radioaktivním spadem. Řízení auta okamžitě po výbuchu se nedoporučuje i proto, že ulice budou plné trosek a úlomků. Jedinou výjimkou z pravidla "žádné auto" je parkovací dům, který může člověka ochránit, uvádí Buddemeier.
Během jaderného výbuchu jsou nečistoty, úlomky a další částice v obřím oblaku vyneseny vzhůru do atmosféry. Jak vítr tlačí mrak od místa výbuchu, radioaktivní popel padá z mraku. Spad může na místo výbuchu dorazit během jedné hodiny a je nejnebezpečnější během prvních 48 hodin výbuchu. Jeho záření se však exponenciálně rozpadá, což znamená, že ztrácí svou intenzitu poměrně rychle. Po dvou týdnech je záření z výbuchu asi na 1% původní úrovně.
Je tedy důležité neprodleně odejít do útočiště, aby člověk nebyl na začátku výbuchu vystaven vysokým dávkám záření. Ačkoliv katastrofické filmy zobrazují svět po výbuchu jako radioaktivní pustinu, pokud nedojde k spadnutí celého deště jaderných bomb, lze nukleární údery přežít a zotavit se z nich.
Ve světe je nyní 14 900 nukleárních zbraní. Ačkoliv strach vzbuzuje napětí vzbuzuje především napětí mezi USA a Ruskem, případně USA a KLDR, americká vláda na první místo svých 15 katastrofických scénářů uvádí detonaci nukleární zbraně teroristy, uvádí server Business Insider.
Související
Trumpova vláda zvažovala první jadernou zkoušku od roku 1992
Vědci dokáží určit stáří žraloků s pomocí jaderných výbuchů
jaderné zbraně - , Jaderné zbraně , katastrofy
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek