Jak zachránit svět před katastrofou? Vědci zjistili jak zamezit globálnímu oteplovaní

Nejen ekologové bijí na poplach. Země se ohřívá a ani dodržování klimatických dohod nemusí situaci uspokojivě vyřešit. Nabízí se však určité řešení pomocí metod tzv. solárního geoinženýrství. Nicméně technologické zásahy do atmosféry mají svá rizika.

Pařížská klimatická dohoda zavazuje radikálně snížit emise skleníkových plynů, jelikož dopady změn již můžou být zcela nezvratné a katastrofické. Nehledě na to, že některé státy, které se na emisích výrazně podílejí, snižovat produkci skleníkových plynů nehodlají.

V roce 2030 hrozí stoupání hladiny moří o několik desítek centimetrů, což může zásadním způsobem postihnout obydlené pobřežní oblasti. Už tak úmorná letní vedra v Evropě a Americe se můžou podstatně zhoršit.

Pobřežní oblasti v Karibiku a jihovýchodní Asii jsou ohroženy čím dál více nebezpečnými cyklonami. Tento drobný výčet enviromentálních nebezpečí postihuje jak bohaté tak chudé země a může podle významného deníku The Economist vést k zájmu státu aplikovat možnosti solárního geoinženýrství.

Metodou je možné pomoci vytváření určitého stínu v atmosféře omezit sluneční záření dopadající na povrch zeměkoule.

V současnosti nejvíce zvažovanou metodou je vypuštění drobných částic na bázi aerosolu do atmosféry, které v ní vytvoří určitý druh stiného zrcadla, které by sluneční paprsky z části odvracelo zpátky do vesmíru.

Podobné jevy se odehrály i přirozeně, některé z větších vulkanických erupcí způsobily uvolnění prachu, které způsobilo zatemnění oblohy. Například sopka Mount Pinatubo  na Filipínách po svém výbuchu způsobila ochlazení o 0,5 stupně Celsia na severní polokouli. Technologie by fungovala na podobném principu.

Někteří vědci ale varují, že není jasné, jestli by podobný zásah nezpůsobil sérii přírodních jevů a ve výsledku tak neměl negativní dopad na životní prostředí.

Související

Více souvisejících

Počasí Nebe věda Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země

Během úterních voleb ve Spojených státech se kromě prezidentského souboje rozhoduje také o složení Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Američané volí nejen prezidenta, ale i část Kongresu, což může zásadně ovlivnit politické dění v USA a jejich zahraniční politiku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy