Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné technologie totiž využívá většina z nás. A i když existuje celá řada konspiračních teorií o tom, že Američané na Měsíci vůbec nebyli, jsou to jen nesmysly, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz český astronom a ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.
Svět si připomíná 50. výročí přistání na Měsíci. Jaký vlastně byl hlavní účel mise?
Byl to závod. Sovětský svaz a Spojené státy v šedesátých letech soupeřily o převahu v dobývání vesmíru. První vítězství si totiž připisovali Rusové, když v říjnu 1957 vypustili Sputnik a o pouhý měsíc později i druhou družici, tentokrát s živým pasažérem na palubě: psem Lajkou. Stejně tak v dubnu 1961 zvládli dostat prvního člověka na oběžnou dráhu Země, kosmonauta Jurije Gagarina. Ta frustrace veřejnosti takzvaného západního světa byla veliká... Naštěstí americký prezident Kennedy pochopil a vyhlásil výpravu na Měsíc
Asi každému se vybaví památná věta ‚Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.' Co vlastně tato událost znamenala pro svět a co pro vědce?
Byl to největší technologický projekt, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Aplikace z projektu Apollo ovlivnily naše každodenní životy. Kosmonautika potřebuje nové materiály zcela unikátních vlastností. Vyžadují to extrémní podmínky, ve kterých družice pracují. Ty nejúspěšnější vesmírné technologie se pak objevují v našich každodenních životech. Na své si přišla i věda. Měsíc vznikl krátce po vzniku planety Země. A jelikož na něm není voda, nemá atmosféru a ani pohybující se kontinenty, které pozvolna vznikají a zase zanikají, je v něm ukryta historie celé Sluneční soustavy.
Už dlouho ovšem na Měsíci nikdo nepřistál – konkrétně od roku 1972, kdy na něm přistálo Apollo 17. Proč mise nepokračovaly dál?
Za vším hledej peníze. Úkol stanovený prezidentem Kennedym byl splněn a řešení ekonomických a politických problémů Spojených států amerických dostalo přízemní přednost před pro laika nesrozumitelnou vědou o bledém Měsíci. Pozitivní motivace však zůstala. Úžasné projekty, jako byl Apollo, přinášejí nejen další a další objevy, ale současně strhávají zájem veřejnosti o vědu a techniku. Proměna člověka pozemského ve skutečného kosmoplavce tak stále pokračuje.
Kdy by se podle vás mohl člověk na Měsíc vrátit? A je to dnes vůbec aktuální téma? Nebo se výzkum vesmíru soustředí na jiné objekty?
Měsíc může být trenažérem pro Mars - je výrazně blíže k Zemi a tedy i event. záchraně. Výprava na Mars zabere nejméně dva roky letu. Navíc vás ohrožuje Slunce, kosmické záření apod. Je to tedy technicky mnohem složitější... a tedy i finančně.
Uvádí se, že přistání modulu a první lidské kroky na Měsíci živě pozorovalo přes 600 milionů diváků z celé Země. Bylo možné vše sledovat v přímém přenosu i v tehdejším Československu?
Ano, bylo to možné. Moje maminka je toho svědkem.
Existují konspirační teorie, že celý program Apollo byl podvod a záběry z Měsíce byly natočeny v pozemských studiích. Populární jsou především v USA. Je možné jejich příznivce najít i v Česku? Setkal jste se při vaší práci v brněnském planetáriu s někým, kdo by tomu věřil a snažil se vás přesvědčit o své pravdě?
Setkal, ale je to nesmysl. 400 tisíc lidí by půl století udrželo vše pod pokličkou - navíc v době, kdy se obě velmoci bedlivě sledovaly? To už je jednodušší člověka na Měsíc dopravit. Taky se říká vtip, že Armstrong s Aldrinem byli skutečně herci. Ale tak dobří, že si vymínili, že budou hrát pouze v reálném prostředí, na povrchu Měsíce.
Jak si přistání na Měsíci připomínáte na Brněnské hvězdárně a planetáriu? Připravili jste pro návštěvníky nějaký speciální program?
Kdo neviděl, ať přijde na naše představení Vzhůru na Měsíc! 3D, které v těchto dnech dáváme v digitáriu. Je to skutečně úžasná podívaná o největším dobrodružství, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Moc se na vás těšíme.
Speciálně na víkend 19. až 21. července pak chystáme velké oslavy: projekce filmů, dokumentů a nafoukneme model Měsíce o průměru 10 metrů! Nic tak velkého není jinde k vidění.
Související
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
Čínská sonda našla na Měsíci vodu
vesmír, Měsíc , vesmírný program Apollo (NASA) , Hvězdárna a planetárium Brno , Jiří Dušek
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 56 minutami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 1 hodinou
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 2 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 2 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 3 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
včera
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
včera
Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív
včera
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
včera
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
včera
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
včera
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
včera
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
včera
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
včera
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
včera
Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři
včera
Kuleba navrhnul, jak dosáhnout dlouhodobého míru na Ukrajině. Rusku se jeho nápad líbit nebude
včera
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
včera
Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících
Premiér Slovenska Robert Fico pohrozil snížením finanční podpory pro více než 130 000 ukrajinských uprchlíků v reakci na rostoucí spor s Ukrajinou ohledně dodávek ruského plynu. Konflikt vypukl poté, co Ukrajina 1. ledna uzavřela plynovod, který po desetiletí sloužil k dodávkám ruského plynu do střední Evropy.
Zdroj: Libor Novák