Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné technologie totiž využívá většina z nás. A i když existuje celá řada konspiračních teorií o tom, že Američané na Měsíci vůbec nebyli, jsou to jen nesmysly, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz český astronom a ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.
Svět si připomíná 50. výročí přistání na Měsíci. Jaký vlastně byl hlavní účel mise?
Byl to závod. Sovětský svaz a Spojené státy v šedesátých letech soupeřily o převahu v dobývání vesmíru. První vítězství si totiž připisovali Rusové, když v říjnu 1957 vypustili Sputnik a o pouhý měsíc později i druhou družici, tentokrát s živým pasažérem na palubě: psem Lajkou. Stejně tak v dubnu 1961 zvládli dostat prvního člověka na oběžnou dráhu Země, kosmonauta Jurije Gagarina. Ta frustrace veřejnosti takzvaného západního světa byla veliká... Naštěstí americký prezident Kennedy pochopil a vyhlásil výpravu na Měsíc
Asi každému se vybaví památná věta ‚Malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.' Co vlastně tato událost znamenala pro svět a co pro vědce?
Byl to největší technologický projekt, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Aplikace z projektu Apollo ovlivnily naše každodenní životy. Kosmonautika potřebuje nové materiály zcela unikátních vlastností. Vyžadují to extrémní podmínky, ve kterých družice pracují. Ty nejúspěšnější vesmírné technologie se pak objevují v našich každodenních životech. Na své si přišla i věda. Měsíc vznikl krátce po vzniku planety Země. A jelikož na něm není voda, nemá atmosféru a ani pohybující se kontinenty, které pozvolna vznikají a zase zanikají, je v něm ukryta historie celé Sluneční soustavy.
Už dlouho ovšem na Měsíci nikdo nepřistál – konkrétně od roku 1972, kdy na něm přistálo Apollo 17. Proč mise nepokračovaly dál?
Za vším hledej peníze. Úkol stanovený prezidentem Kennedym byl splněn a řešení ekonomických a politických problémů Spojených států amerických dostalo přízemní přednost před pro laika nesrozumitelnou vědou o bledém Měsíci. Pozitivní motivace však zůstala. Úžasné projekty, jako byl Apollo, přinášejí nejen další a další objevy, ale současně strhávají zájem veřejnosti o vědu a techniku. Proměna člověka pozemského ve skutečného kosmoplavce tak stále pokračuje.
Kdy by se podle vás mohl člověk na Měsíc vrátit? A je to dnes vůbec aktuální téma? Nebo se výzkum vesmíru soustředí na jiné objekty?
Měsíc může být trenažérem pro Mars - je výrazně blíže k Zemi a tedy i event. záchraně. Výprava na Mars zabere nejméně dva roky letu. Navíc vás ohrožuje Slunce, kosmické záření apod. Je to tedy technicky mnohem složitější... a tedy i finančně.
Uvádí se, že přistání modulu a první lidské kroky na Měsíci živě pozorovalo přes 600 milionů diváků z celé Země. Bylo možné vše sledovat v přímém přenosu i v tehdejším Československu?
Ano, bylo to možné. Moje maminka je toho svědkem.
Existují konspirační teorie, že celý program Apollo byl podvod a záběry z Měsíce byly natočeny v pozemských studiích. Populární jsou především v USA. Je možné jejich příznivce najít i v Česku? Setkal jste se při vaší práci v brněnském planetáriu s někým, kdo by tomu věřil a snažil se vás přesvědčit o své pravdě?
Setkal, ale je to nesmysl. 400 tisíc lidí by půl století udrželo vše pod pokličkou - navíc v době, kdy se obě velmoci bedlivě sledovaly? To už je jednodušší člověka na Měsíc dopravit. Taky se říká vtip, že Armstrong s Aldrinem byli skutečně herci. Ale tak dobří, že si vymínili, že budou hrát pouze v reálném prostředí, na povrchu Měsíce.
Jak si přistání na Měsíci připomínáte na Brněnské hvězdárně a planetáriu? Připravili jste pro návštěvníky nějaký speciální program?
Kdo neviděl, ať přijde na naše představení Vzhůru na Měsíc! 3D, které v těchto dnech dáváme v digitáriu. Je to skutečně úžasná podívaná o největším dobrodružství, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Moc se na vás těšíme.
Speciálně na víkend 19. až 21. července pak chystáme velké oslavy: projekce filmů, dokumentů a nafoukneme model Měsíce o průměru 10 metrů! Nic tak velkého není jinde k vidění.
Související
Čínská sonda našla na Měsíci vodu
Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonec zrušil "neuskutečnitelnou" misi
vesmír, Měsíc , vesmírný program Apollo (NASA) , Hvězdárna a planetárium Brno , Jiří Dušek
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák