Kolem Země prolétl „města zabíjející“ asteroid 2019 OK. Vědci jej neviděli

Kolem Země nepozorovaně proletěl velký asteroid, který by v případě dopadu mohl napáchat velkou zkázu. Vědci jej proto nazvali „města zabíjejícím asteroidem“, uvádí australský server Sydney Morning Herald.

Asteroid 2019 OK proletěl včera v 3:22 našeho času kolem Země na vzdálenost 72 500 kilometrů. Byl tedy pětkrát blíže Zemi než Měsíc.

Astronauti jeho průlet nezaznamenali, protože k nám letěl ze směru slunce a nebyl proto vidět. Podle Michaela Browna ze školy fyziky a astronomie na australské Monash University, byl asteroid tak blízko, že kdyby se člověk zadíval jeho směrem dalekohledem, mohl jej postřehnout.

Asteroid měl v průměru 57 až 130 metrů – velikost jedné z egyptských pyramid. Jeho dopad by tak mohl být fatální. Podle astronoma ze Swinburne University, Alana Duffyho, by jeho dopad vyvolal třicetinásobek energie atomového výbuchu v Hirošimě. Duffy jej proto nazval „města zabíjejícím asteroidem.“  

Pro srovnání, Čeljabinský asteroid, který dopadl na území Ruska v roce 2013, měl odhadovaný průměr jen kolem 20 metrů. Naopak asteroid, který zničil dinosaury, měl v průměru 16 kilometrů.

Podle NASA proletí kolem Země blížeji než Měsíc tucty asteroidů v průměru 6 až 12 metrů. Průlet takto velkého asteroidu jako je 2019 OK je však přesto neobvyklý. Podle vědců je to největší asteroid, který letěl kolem Země tento rok a zřejmě i na další léta.

Vědci přiznávají, že kolem Země mohou prolétávat podobně velké objekty, avšak oni prostě neví. Též přiznávají, že Země zatím nemá příliš možností, jak se proti nim bránit. Jednou z nich je poslání rakety, která vychýlí kurz asteroidu.

Při nedávné simulaci se jim při aplikaci tohoto postupu podařilo zachránit část Ameriky, na druhou stranu zničili New York. Vědci však uklidňují, že simulace demonstrativně počítala s velmi nepravděpodobnými proměnnými.

Související

Asteroid mířící k Zemi

Zemi o víkendu těsně mine stometrový asteroid

Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu večer. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ta zároveň uvedla, že naší planetě kvůli tomu nehrozí žádné nebezpečí.

Více souvisejících

asteroid meteority vesmir

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy